Valašské Klobouky

Název města Valašské Klobouky zní jako z pohádky. Leží za sedmero horami a sedmero řekami, odevšad je to sem trochu z ruky a jen málokdo ví, kde by je měl hledat. Objevíte tu řadu starých malebných roubenek a muzeum řemesel, v okolí láká k výletu rozhledna na Královci nebo originální betlém.

Radnice s pranýřem a dům plný řemesel

Prohlídka města na svazích Bílých Karpat může začít na náměstí. V bývalé Staré radnici sídlí muzeum, které vám představí historii okolního kraje, před budovou si prohlédnete jeden z nejstarších dochovaných pranýřů v Česku. Druhá část expozic sídlí v takzvaném Červeném domě a seznámí vás soukenictvím, plátenictvím a barvířstvím, tedy s tradičními řemesly, která Klobouky proslavila na přelomu 18. a 19. století. Raritou je dosud funkční tkalcovský stav, který můžete vidět v chodu.
 

Červený dům aneb jak to bylo s katem a jeho odsouzenci

Červenému domu se říká také Katův dům. Kvůli narudlé fasádě a podivnému korýtku, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, se v Kloboukách říkalo, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených. Všechno bylo samozřejmě jinak: dům na rohu náměstí si postavili mistři soukeničtí, bratři Dobiáš a Benedikt Tomaštíkové, roku 1781 – tedy téměř třicet let poté, co Klobouky přišly o hrdelní právo. Korýtko ve skutečnosti ústilo do kuchyně a sloužilo jako důmyslný historický odpad.
 

Kam dřív? Na jarmark, rozhlednu, na hrad nebo do betléma? 

S městem se můžete seznámit třeba při Valašském mikulášském jarmeku, kdy ulicemi i náměstím procházejí mikulášské družiny a své umění předvádí několik stovek řemeslníků. K výletům do okolí láká památník Ploština či naučná stezka Královec, která vás dovede k rozhledně na Královci, pro rodiny s dětmi je pěkným cílem také někdejší strážní hrad Brumov anebo vyřezávaný betlém v Horní Lidči, který vám představí nejzajímavější místa, zvyky a původní řemesla česko-slovenského pomezí.

Turistická informační centra


Akce ve městě Valašské Klobouky

Míša Růžičková

Písničková show pro nejmenší ve čtvrtek 3. října.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Valašský mikulášský jarmek 2024

Ať už máte Valašský mikulášský jarmek spojený s prožitky, lidovými zvyklostmi, chutěmi nebo vůněmi, můžete se opět začít těšit, že vzpomínání brzy vyměníte za pravou a jedinečnou příchuť procházky uprostřed jarmekového veselí. Letos připadne na sobotu 2. prosince.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Aktivity ve městě Valašské Klobouky

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Dálková mezinárodní Cyklostezka vás provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí. Cyklostezka, která v budoucnu propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu, má již hotové některé úseky. Cílem projektu je vybudování cyklostezky o celkové délce 50 km, která propojí příhraniční oblasti.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Rozhledna Královec se nachází na vrcholu Královec nad Valašskými Klobouky. Je celoročně přístupná. K rozhledně se dostanete po naučné stezce Královec.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území

Kloboucký rodák Josef Bratmann (1848–1924) byl úspěšným vídeňským podnikatelem. Projekt vily pro něj zpracoval jiný zdejší rodák, Hubert Gessner (1871–1943), jeden z nejvýznamnějších středoevropských architektů první poloviny 20. století.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Kulturní dům Klobučan

Hlavní místo kulturních a společenských akcí ve městě Valašské Klobouky je kulturní dům Klobučan.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Bývalý miniskanzen Valašské Klobouky

Ve Valašských Kloboukách naleznete několik stavbiček lidové architektury, které zde postavilo Občanské sdružení Jižní Valašsko. V roce 2021 však ukončilo svou činnost a areál se již nerozvíjí.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Galerie Klobučan – sbírka panenek aneb Jak plyne čas na Valašsku

Ojedinělou autorskou sbírku Aleny Dynkové čítající dvě stovky valašských panenek můžete zhlédnout v galerii Klobučan ve stejnojmenném kulturním domě (Masarykovo nám. 942, Valašské Klobouky, vchod F z ulice Soukenická).
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Naučná stezka Královec ve Valašských Kloboukách

Naučná stezka začíná u viaduktu v blízkosti vlakového nádraží ve Valašských Kloboukách. Na trase dlouhé 7 km najdete 10 velkých a 2 malá naučná zastavení.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Městské muzeum ve Staré radnici a Červeném domě Valašské Klobouky

Muzeum se nachází ve dvou historických objektech – Staré radnici a v Červeném domě, kde stojí za vidění především prezentace tradičního místního řemesla – soukenictví – i s dosud funkčním stavem, který občas k úžasu návštěvníků „zatká“.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Valašské Klobouky

Anděl – Pizzerie a Cafe bar a herna Valašské Klobouky

Ve Valašských Kloboukách u autobusového nádraží leží nově otevřená Pizzerie Anděl a dále pak Cafe bar a herna. V nabídce pizzerie najdete více jak třicet druhů pizzy, těstovinové a zeleninové saláty a steaky. Samozřejmostí je široká nabídka příloh.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Restaurace Beseda

Beseda je valašská restaurace s dlouholetou tradicí, kde věří, že poctivé jídlo s dobrým pivem chutná nejlépe. V prostoru Besedy probíhá i kulturní program.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Hotel Alfacentrum se nachází v centru města Valašské Klobouky, které je známé pořádáním valašských jarmarků s koncerty cimbálové muziky a ukázkami valašského folklóru. Součástí hotelového komplexu je restaurace a kavárna, pivnice, noční bar, bowling a herna, bufet a letní zahrádka.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Výlet do Luhačovic za skladatelem Leošem Janáčkem a dvěma Kamilami

Leoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava), jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Miloval moravské lázně Luhačovice podobně jako Goethe svoje Mariánské Lázně. Malebné lázeňské městečko v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů navštívil poprvé roku 1886 na pozvání strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov, a od roku 1903 sem jezdíval pravidelně.

Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
na Lukov po celý rok, Výpravy za kuriozitami

Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou