ÚvodVýletyCesty poznáníVýlet do Tábora nejen za husity

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.

Do Tábora za husitskou minulostí

HusitéKdyž do Tábora, tak za dějinami husitského hnutí, které ovlivnilo vývoj v naší zemi na stovky let. A kde jinde začít než v pozdně gotické radnici, kde najdete Husitské muzeum. V něm je krom historických exponátů také galerie českých malířů, kteří se inspirovali husitstvím. Najdete tu Myslbeka, Hollara, Alše a mnohé další.

Pod Táborem se nachází rozlehlé podzemí, které má podle některých pramenů délku až 14 kilometrů. Je prastaré, vzniklo už při založení města a postupem času se větvilo a prohlubovalo až do dnešních tří pater. Sloužilo nejen ke skladování potravin, ale také k úkrytu před požáry. Buďte si jisti, že tahle prohlídka vás bude bavit.

Pokud je na vás muzeum a podzemí příliš nezajímavé a máte rádi živější podání historie, je asi právě pro vás určen Husův mlýn, kde probíhá v turistické sezoně každou neděli rodinné husitské odpoledne. Mají zde i půjčovnu kostýmů, takže můžete dětem nasadit klípce a užít si pravou zábavu včetně mučení a lekce šermu. Navíc, kdo by si nechal ujít osobní setkání s Husem nebo Žižkou? Pokud vaše děti zlobí, tady získají respekt.
 

Do světa flóry i fauny

Zoo TáborPokud mezi milovníky historie zrovna nepatříte, bude pro vás zajímavější třeba návštěva zdejší botanické zahrady, která je druhá nejstarší v ČR. Naleznete zde na 4000 druhů rostlin, z nichž nejpopulárnější budou zajisté masožravé rostliny a kaktusy. Největší část zaujímá zdejší arboretum. 

Tábor má také svoji zoologickou zahradu, která je pojata moderním způsobem – zvířata zde odděluje od návštěvníků co nejméně plotů, přesto se medvědů, tygrů, lvů ani jaguárů bát nemusíte. Vše je zcela bezpečné.
 

Výlet Elinkou do Bechyně

ElinkaJestliže si potrpíte na vagony a vláčky všeho druhu, vypravte se na další část výletu zdejší Elinkou. Ta zde jezdí od roku 1903 a nic se na ní od té doby nezměnilo. Historický vláček vás odveze až do Bechyně. Historické lokomotivy Bobinka a Elinka vás zvou na letních nostalgických jízdách, které probíhají zpravidla od začátku června do konce srpna. Původně vedla trať na současnou zastávku v Bechyni a až v roce 1929 byla prodloužena na druhý břeh Lužnice, kdy byla překlenuta nově postaveným železobetonovým mostem, který je unikátní svou mostovkou společnou pro železniční a silniční dopravu. Nazván byl zcela příznačně – Bechyňská duha.

Pro fanoušky technické historie doporučujeme i návštěvu nedalekého řetězového mostu u obce Stádlec. Empírový most architekta Josefa Lanny z roku 1847 na cestě z Tábora do Písku je poslední svého druhu u nás. Jižní Čechy mají co nabídnout, tak si naplánujte výlet.