ÚvodVýletyCesty pro zdravíDo Mariánských Lázní za léčivými prameny i zábavou

Do Mariánských Lázní za léčivými prameny i zábavou

Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně, jedno z věhlasných českých lázeňských měst.
V širším okolí Mariánských Lázní vyvěrá přes 160 minerálních pramenů, ve městě samotném kolem 50. patří mezi studené kyselky, jejichž teplota kolísá mezi 7 a 10°C. Množství vody ordinované pro pitnou kúru se pohybuje podle diagnózy a stavu pacienta – zpravidla 3/4 litru denně. Dominantou centra města je vedle hlavní kolonády kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený v letech 1844–1848 v novobyzantském slohu. Další proslulou památkou je Zpívajíci fontána, která má deset střikových systémů. Z těchto střiku je možno vytvořit několik desítek kombinací, které se mění podle nastaveného programu počítače který řídí fontánu.

Významná lázeňská města bývala v minulosti centry společenského, kulturního a politického dění tehdejší Evropy. Jména, se kterými se Mariánské Lázně spojují asi nejvíce jsou britský král Edward VII., geniální polský skladatel a klavírista Fryderyk Chopin a německý básník a učenec Johann Wolfgang Goethe. Právě poslední zmiňovanou osobnost připomíná dům U zlatého hroznu, kde dnes sídlí Městské muzeum. Prostory,  které Goethe se svým služebnictvem a písařem Jónou obýval jsou vyhraněny stálé expozici zrcadlící vztah Goetha k Mariánským Lázním a jeho pobytu zde.

Přívětivou tvář Mariánských Lázní dotvářejí pečlivě udržované parky a lesoparky s řadou drobných altánků a vyhlídkových míst. U horní stanice kabinové lanovky se nachází Boheminium, rozlehlý park, v němž jsou rozmístěny modely významných staveb z celé České republiky v měřítku 1:25. Mezi přibližně padesáti modely spatříte například hrad Karlštejn a Český Krumlov, rotundu na Řípu, vysílač na Ještědu, zámek Kynžvart nebo letiště i s letadly.

A právě nedaleký zámek Kynžvart by neměl vynechat žádný milovník historie a kuriozit. Klasicistní sídlo rodu Metternichů ukrývá přes 4400 rarit z celého světa. Téměř 2000 z nich můžete vidět v kabinetu kuriozit, mezi nejslavnější náleží psací stůl a křeslo Alexandra Dumase staršího, pramen vlasů Napoleona Bonaparte, obraz z peří exotických ptáků, vysavač na kulečníkové plátno či dřevěné egyptské sarkofágy s mumiemi.

Při cestě k zámku se můžete projít po Slavkovském lese, kde objevíte významnou technickou památku Dlouhou stoku, která dopravovala vodu a dřevo do báňských provozů v okolí Horního Slavkova a Krásna.