ÚvodVýletyVýlety pro dětiZábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.
Každé hory mají osvědčené trasy, kam se můžete vydat na delší nebo kratší výlety s kočárkem anebo malými dětmi, které ujdou jen zlomek toho, co zvládnete vy. Má je i Šumava. Vyzkoušejte proto trasu, která vás dovede ze Špičáckého sedla Černému jezeru, největšímu a nejhlubšímu ze všech pěti jezer na české straně pohoří. Pro sportovněji založené rodiny přidáme ještě prodloužení k vodopádu Bílá strž a jako bonusy pár výletů navíc: k rozhledně na Špičáku, po Datlíkově stezce a stezce Po stopách zajíce, a nakonec k vodopádu Černá strž. Hlavní výhoda? Na cestách potkáte jedině výletní vláčky nebo lesáky, autem se sem nesmí.
 

Ze Špičáku na Černé jezero

K Černému jezeru se dostanete velmi snadno po asfaltce, která začíná u parkoviště na Špičáckém sedle mezi Hojsovou Stráží a Špičákem. Cesta je pohodlná, lemuje ji naučná stezka a vede téměř po rovině, takže v hlavní turistické sezoně je také nejlépe dostupné Černé jezero nejnavštěvovanějším turistickým cílem této části Šumavy. To mu ale neubírá nic na spanilosti.

Cesta ze sedla k jezeru měří necelé čtyři kilometry a zvládnete ji zhruba za hodinu. Pokud máte chuť, přeje vám počasí a jste zvyklí chodit s kočárkem delší trasy, můžete pokračovat až k vodopádu Bílá strž; celý výlet tam a zpátky měří 14 kilometrů.
 

Utopený kočár a zaniklé lávkové cesty

Jméno prý Černé jezero dostalo podle tmavé hladiny, v níž se odrážejí šumavské lesy a také mohutná Jezerní stěna. Na jeho dně v hloubce čtyřicet metrů se podle pověsti nachází leccos, od šumavských čertů a ďáblů přes svatební průvod až po kočár i s utopenou hraběnkou.

To jsou samozřejmě jen povídačky, nám ale může být líto, že už neexistuje lávková cesta, romantická výletní trasa, po které se Černé jezero kdysi dalo obejít za 45 minut – jenže kdo by spěchal z míst, kde jste se mohli kochat nevídanou přírodní scenérií, krásou temné hladiny i závratnou výškou Jezerní stěny? Kdo měl štěstí, mohl zahlédnout jezerního či potočního pstruha, ti největší prý dorůstali váhy až 6 kg.

Podobná lávková cesta vedla také kolem Čertova jezera. Historická stezka, kterou postavil Klub českých turistů, byla přístupná ještě krátce po sametové revoluci v roce 1989. Začátkem devadesátých let ale byla kvůli ochraně přírody uzavřena a zrušena. Nenabízela jen zajímavé výhledy na Čertovo jezero, v zimě to také bylo jedno z mála míst, kde se na Šumavě tvořily ledopády.
 

Kočárkem k rozhledně na Špičáku

Při pohledu na mapu zjistíte, že od Černého jezera vede značená cesta k Čertovu jezeru. Dokonce ji provází jedna zeměpisná kuriozita: překračuje totiž hlavní evropské rozvodí. Je to ale stezka pouze pro pěší, kudy s kočárkem neprojedete.



Vyzkoušejte místo toho letní cestu k rozhledně na Špičáku. Začíná stejně jako trasa k Černému jezeru, půl kilometru za Špičáckým sedlem ale odbočíte doleva na takzvanou Rozvodskou cestu. Ta vás mírným stoupáním dovede až na vrcholek Špičáku. Pozor, poslední úsek cesty je přístupný kvůli ochraně přírody pouze od poloviny června do poloviny září, jindy musíte využít lanovku. Špičák coby jeden z nejznámějších šumavských sportovních areálů nabízí rodinám s dětmi vedle lyžování řadu atrakcí, například dětské hřiště, bike park včetně bike školy pro děti od osmi let, půjčovnu kol a koloběžek, zimní skialpinistické trasy nebo letní tubingovou dráhu. S dětmi si můžete projít také Datlíkovu stezku a naučnou stezku Po stopách zajíce, kde na jednotlivých stanovištích najdete kvízy zahrnující zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti.
 

Cesta k vodopádu Černá strž

Na Černém potoce, který vytéká z Černého jezera, se nachází řada vodních kaskád a také tři metry vysoký vodopád zvaný Černá strž. Sice k němu nevede upravená stezka jako k Bílé strži, ale je dobře vidět z blízké cesty.

Trasu už tak trochu znáte: opět začíná na Špičáckém sedle, z trasy vedoucí k Černému jezeru ale musíte po kilometru odbočit doprava. Cesta, v mapách označená jako Kávová, vás k Černé strži dovede přibližně po dvou kilometrech, takže tam a zpátky je to příjemných šest kilometrů.

Ilustrační snímek jsme opět svěřili tvůrci obrázků Bing.com a nabízíme vám výsledek. Podívejte se, jak „vidí“ náš výlet na Černé jezero s vodopádem umělá inteligence.