ÚvodČeská nejSportovníTuristické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě
Sportovní

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

O značení turistických tras se v České republice stará Klub českých turistů. Značení pěších tras se věnuje víc než 1 700 dobrovolníků v téměř stovce značkařských obvodů, na které dohlíží krajské komise. Ty rozhodují o tom, kde budou vyznačeny nové trasy, a určují, na kterých úsecích je v daném roce potřeba obnovit staré značení. Každá pěší trasa se obnovuje každé tři roky. Také je nutné pečovat o cyklotrasy a lyžařské stezky.
České turistické značení je svou metodikou a kvalitou nejlepší na světě. Základem je jednoduchost pásové značky, kterou od českého KČT řada zemí převzala. Mají rozměry 10 x 10 cm, všechny vodorovné pruhy jsou stejně široké, prostřední udává barvu trasy a krajní bílé slouží k tomu, aby byly lépe vidět.

Až do první světové války se pro turistické značení pro pěší stezky používala červená barva. Později se začalo značit i modrou a od roku 1916 se používaly čtyři barvy, tak, jak je známe dnes. Červeně bývají vyznačené dálkové nebo hřebenové trasy. Modrá značka vás provede po významnějších trasách, zelená barva je určená pro místní trasy a žlutá je spojovací na zkratkách a po kratších cestách.
 

Kudy vedly první značené trasy

Úplně první turistická trasa KČT byla dokončena 11. května 1889 a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. V současné době je její část nezatopená vodními nádržemi Štěchovice a Slapy obnovena původním značením s replikami historických směrovek a doplněna informačními tabulemi.

Druhou nejstarší značenou turistickou trasou je Cesta Vojty Náprstka. Klub českých turistů ji vyznačil v červnu 1889, rok po založení a pojmenoval po svém zakladateli. Vede z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou kolem Bubovických vodopádů, Dubu sedmi bratří až ke hradu Karštejnu.

Mezi nejstarší trasy patřila také Krakonošova stezka, vybudovaná v letech 1889–1894 z Bedřichova do Horní Rokytnice, Posázavská stezka, Riegrova stezka údolím Jizery, Palackého stezka a také první dálková trasa přes Brdy na Šumavu; ta byla dokončena v roce 1912.
 

Kdo může značky obnovovat a značit nové?

Dnes se značky především obnovují, i když občas je třeba vyznačit nějakou novou trasu nebo odbočku k zajímavému místu nebo objektu. Trasy se značí ve dvojicích. Vedoucí značkář musí mít praxi, školení a poměrně složité zkoušky.

Jestliže vám turistické značky nejsou lhostejné a víte o místě, kde je značení nejasné nebo poškozené či trasa neprůchodná, dejte o tom značkařům z KČT vědět na webu turistickeznaceni.cz. Určitě se postarají o nápravu.
 

České turistické značení v zahraničí

České turistické značení používají i další státy, například Chorvatsko,  Brazílie, či rumuský Banát. V roce 2023 se k nim přidalo Mongolsko. První symbolické značení se uskutečnilo 15. června a školení pro mongolské značkaře začne letos v září. První symbolické značení vede v Mongolsku na horu Bogd úl jižně od hlavního města Ulánbátaru.
Kdy jsou jarní prázdniny? Přinášíme přehled za všechny kraje Česka

Kdy jsou jarní prázdniny? Přinášíme přehled za všechny kraje Česka

Připravili jsme pro vás spousty tipů na báječné jarní prázdniny 2025: zábavné rodinné pátrací hry, volně přístupné venkovní areály, hezká přírodní zákoutí i aktivity, do kterých se můžete pustit třeba hned. A aby byl náš recept na skvěle strávený společný čas úplný, připojili jsme i tipy co podniknout v jednotlivých regionech a termíny jarních prázdnin. Je toho opravdu hodně, takže pojďme na to!

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Vydejte se na trasy nejstarších dálkových pochodů

Patříte k aktivním sportovcům, kteří nejraději poznávají svět okolo sebe chůzí pěšky? Kudy z nudy pro vás připravilo tipy na výlety ve stopách dálkových pochodů, kam se můžete vypravit sami a kdykoli. Zkuste se projít okolo Prčic, Posázavím, Bezručovou Moravicí, Severní stopou anebo Kladským pomezím.

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré: takové jsou české turistické značky. Kudy vedly ty první, jak vypadaly kdysi a nyní, o čem vypovídají jejich barvy, kolik jich celkem aktuálně je a kde najdete podobné značení ve světě? Poradíme vám!

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení má v našich luzích a hájích velkou tradici a patří ke světové špičce. Ale ruku na srdce, opravdu se vyznáte ve všech značkách určených pro turistiku? A nemáme na mysli pouze pěší turistiku, cyklistiku, jízdu na koni nebo systém značení tras pro lyžaře. Existuje spousta dalších značek, například pro řidiče na silnicích anebo pro malá i velká plavidla na říčních cestách České republiky. Pro ty, kteří tak v tom trochu tápou, má Kudy z nudy připravený velký přehled turistických značek a značení, na které během svého putování Českem můžete natrefit.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Čistá řeka Sázava 2025

Dobrovolníci letos opět vyrážejí k řece Sázavě, aby ji před nadcházející turistickou sezónou zbavili všeho, co do přírody nepatří. Tradiční jarní úklid na vodě bude probíhat od pátku 11. do neděle 13. 4. 2025.
Hradištko, Středočeský kraj

Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích

Přidejte se k pochodu Kudy chodili trempové, aneb sejdeme se v Pikovicích a poznejte krásná místa českého trampingu.
Petrov, Středočeský kraj

Buď připraven! Aneb...

Buď připraven! Aneb... 8. ročník turistického pochodu se startem v Bojově.
Petrov, Středočeský kraj

Buď připraven! Aneb...

Buď připraven! Aneb... 8. ročník turistického pochodu se startem v Bojově.
Čisovice, Středočeský kraj

Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav

Zážitková prohlídka zlatého dolu s činnou důlní technikou, jízdou důlním vláčkem, ukázkou fluoreskujících minerálů i pravým výbuchem nakonec. O důl se stará parta nadšenců ve volném čase, kteří expozici stále rozšiřují a dělají vše proto, aby vás prohlídka bavila stejně tak jako je.
Jílové u Prahy, Středočeský kraj

Expozice zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy

Novou expozici Zlata nabídne Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Moderní expozice slibuje interaktivní podívanou. Otevřena je od 7. září 2024.
Jílové u Prahy, Středočeský kraj

Exkurze do dolu Skalka v Mníšku pod Brdy

Jízda důlním vláčkem 3 km tam a zpět pod barokní areál Skalka v Mníšku pod Brdy, komentovaná prohlídka vedená Igorem Gajduškem, báňským záchranářem.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Exkurze do dolu Skalka v Mníšku pod Brdy

Jízda důlním vláčkem 3 km tam a zpět pod barokní areál Skalka v Mníšku pod Brdy, komentovaná prohlídka vedená Igorem Gajduškem, báňským záchranářem.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.
Štěchovice, Středočeský kraj

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.
Štěchovice, Středočeský kraj

Štěchovický most

Železobetonový most Dr. Eduarda Beneše byl postaven v letech 1937-1939 firmou ing. J. Kindla podle projektu architekta Miloslava Klementa. Spojuje Štěchovice a Brunšov na místě historického přívozu. Od roku 1965 je památkově chráněn.
Štěchovice, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích

Štěchovický kostel je zasvěcen patronu Svatojánských proudů, loďařů, vorařů, šífařů, mlynářů a zpovědníků, sv. Janu Nepomuckému. Unikátní secesní stavba římskokatolického kostela byla svěřena navrhovateli dostavby Svatovítské katedrály, architektu Kamilu Hilbertovi.
Štěchovice, Středočeský kraj

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.
Štěchovice, Středočeský kraj

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!
Štěchovice, Středočeský kraj

Paintball Masečín

Nově vzniklé outdoorové paintballové hřiště na pro amatéry i zkušené hráče.
Štěchovice, Středočeský kraj

Zlatonosná říčka Kocába

Kocába je 45 km dlouhá říčka, která pramení u obce Dubno 3 km od Příbrami a zapsala se do historie trampingu těsně po I. světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou.
Štěchovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Houseboat Mali – glamping na Slapské přehradě

Z rezavého vraku s děravou podlahou je luxusní a útulný Houseboat Mali, na kterém se můžete pohupovat a odpočívat na Slapské přehradě.
Štěchovice, Středočeský kraj

Pizza Na Zastávce Štěchovice

Oběd, večeře nebo jen svačina s výhledem na krásnou přírodu ve Štěchovicích. Spojte příjemný výlet po okolí štěchovického pokladu s návštěvou zdejší restaurace, kde je možné i ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích.
Štěchovice, Středočeský kraj

Sedlovna Mali – glamping Štěchovice

Vlastníma rukama postavený ekologický Tiny House z přírodních materiálů, na rodinné louce u Štěchovic. Ubytování pryč od civilizace s výhledem na koně, s možností snídaně z lokálních surovin, se samostatně stojící saunou.
Štěchovice, Středočeský kraj

Hospoda U Taterů v Třebenicích

Nad bývalými Svatojánskými proudy, nedaleko hráze Slapské přehrady poblíž Štěchovic, se nachází stará trampská hospoda U Taterů. Dodnes se zde scházejí osadníci ze srubů a chat, aby si zazpívali u kytary a dobrého piva.
Štěchovice, Středočeský kraj

Milujemetočenou – stánek se zmrzlinou v Davli

U hlavní silnice v Davli najdou zmrzlinoví labužnicí stánkovou prodejnu vynikající točené zmrzliny s názvem #milujemetocenou. Stánek nabízí až 15 druhů točené zmrzliny.
Davle, Středočeský kraj

Husův sbor Hvozdnice – otevřené multifunkční centrum

Centrum bylo vybudováno v prostorách Farního sboru Českobratrské církve evangelické rekonstrukcí církevních prostor. Jedná se o ojedinělou spolupráci církve a veřejnosti při vytváření občanské společnosti a rozvoji regionu.
Hvozdnice, Středočeský kraj

Restaurace U Fousatýho dítěte na Slapech

Restaurace na Slapech, která má provoz jen v létě. Nabízí kvalitní jídlo a pití.
Slapy, Středočeský kraj

Penzion a restaurace Ztracený mlýn

Zažijte pohodu a klid na Slapské přehradě. Jen 35 km za Prahou vás čeká příroda, která láká na procházky či vyjížďky na kolech.
Slapy, Středočeský kraj