Důvtip a řemeslná zručnost našich předků stály za vznikem mnoha unikátních technických zařízení, která ještě dnes vzbuzují obdiv a uznání. Kroměřížské technické památky zůstávaly dlouho ve stínu těch kulturních a v ústraní čekaly na své znovuobjevení.
Nahlédněte do Arcibiskupské vodárny i k Foucaultovu kyvadlu
Využijte jedinečné příležitosti a objevte technické skvosty Kroměříže, z nichž některé se vůbec poprvé otevírají veřejnosti. Zavítejte např. do dobře zachovalé Arcibiskupské vodárny z přelomu 19. a 20. století. Zajišťovala vodu pro zámek, městské kašny, pivovar a kapitulní domy, fungovala až do roku 1963. Kroměřížská zámecká vodárna je součástí komplexu spolu s biskupskou mincovnou,,kde můžete také navštívit expozici mincí. Unikátní technické zařízení historické vodárny, zachováno do nejmenších detailů a je přístupné všem zájemcům. Vodárna byla v provozu až do roku 1963, kdy byl v Podzámecké zahradě obnoven původní vodní režim zajišťovaný průtokem vody z řeky Moravy.
Ujít si nenechte také Foucaultovo kyvadlo v Květné zahradě demonstrující otáčení planety Země kolem své osy, které je jedním ze čtyř kyvadel tohoto druhu na světě. V středu rotundy se nachází kamenný stůl, nad nímž je na 25 metrů dlouhé struně zavěšeno třicet kilogramů těžké foucaultovo kyvadlo, které svoji dráhu zapisuje do jemného písku.
Rarity, které nesmíte minout – atomový kryt a Linduškův časostroj
Novinkou v Kroměříži je protiatomový kryt pod Knihovnou Kroměřížska, kde se můžete pokusit rozpohybovat filtrační zařízení a připomenout si signály varující před atomovým útokem. Zvědavci se mohou také obléci do protiatomového ochranného obleku.
V Muzeu Kroměřížska si prohlédněte Linduškův časostroj, k jehož největším záhadám patří roční kalendář s třináctým měsícem marsincem. Tento raritní orloj sestrojil před téměř 85 lety bednář Jan Linduška z Přerova. Prosklená bedna vysoká asi dva metry a ozdobená různými malbami v sobě skrývá plno záhad, které zatím ani odborníci nedokázali rozluštit. Vedle času v několika světových městech včetně Kroměříže ukazuje datum, dny v týdnu, měsíce, roky, otáčení zemské osy, měsíční a sluneční cykly, roční dobu, ale i "digitální" či "úřední" čas. Vše funguje na principu amatérsky zhotovených ozubených kol, táhel a pružin, smysl některých funkcí nám ale mnohdy zůstává utajen.