Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Pohádkový výlet z Telče na Babí horu

Pohádkový výlet z Telče na Babí horu

Vypravte se z Telče na vrch Babí hora, ke které se váže pověst o lidské chamtivosti. Cestou si prohlédnete nejen pohádkové město zařazené na Seznam památek UNESCO, ale také expozici kamenictví a soustavu lomů nedaleko Sumrakova.
Telč leží v jihozápadní části Moravy, zhruba na půl cesty mezi Prahou a Vídní. Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je zámek, který vznikl přestavbou původního hradu. S vybraným vkusem bylo ponecháno něco starého, přistavělo se mnoho nového, a tak se tu dnes s převládající renesancí snoubí gotika. Jistě vás zaujme bohaté zdobení štuky a sgrafity, dobové zařízení interiérů i cenné sbírky. Po prohlídce zámku si můžete odpočinout na půvabném arkádovém nádvoří, v přilehlé zahradě nebo v parku s mnoha vzácnými dřevinami.

Náměstí s půdorysem protáhlého trojúhelníku lemují k sobě přimknutá průčelí patrových měšťanských domů, jejichž jednotícím prvkem jsou podloubí. Centrum tím získává neopakovatelnou atmosféru. Až se tu budete rozhlížet, nezapomeňte si všimnout také dvou kamenných kašen a morového sloupu. K dalším zajímavým památkám patří kostel sv. Jakuba, konvikt sv. Andělů, jezuitský kostel a jezuitská kolej. Když se rozhodnete pro výstup na Svatodušní věž, uvidíte celé město i jeho okolí jako na dlani. Příjemná je procházka po hrázi Staroměstského rybníka a zbude-li vám čas na delší výšlap, pak zamiřte na 36 metrů vysokou vyhlídkovou věž na Oslednicích na kraji města. K návštěvě Telčského domu se nechte zlákat stálou výstavou věnovanou místním dějinným událostem a pověstem.

Nezapomeňte si odvézt z Telče gastronomický zážitek. Když navštívíte Švejk Restaurant v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce, vybrat si budete moci z mnoha regionálních a českých specialit. Zkuste ochutnat například bramborák s uzeným masem, bramborové škvarkové knedlíky, bramborové placky nebo vopelky z bramborového těsta plněné švestkovými povidly.

Po prohlídce města se můžete přesunot na další zajímavé místo. V nedalekém Mrákotíně, severozápadně od Telče, objevíte muzeum kamenictví. Tradice lámání kamene se v Mrákotíně dědila po generace. Výstava začíná historií Mrákotína, pokračuje historií kamenictví, věnuje se i významným rodákům a jednotlivým lomům, které u Mrákotína byly nebo ještě stále jsou. Ty si ostatně můžete prohlédnout u obce Sumrakov, blízko vrcholu Babí hory (708 m n.m.).

Jsou zde celkem tři lomy, z nichž v jednom stále probíhá těžba. Těženou surovinou zde je jemnozrnná, dvojslídá žula, tzv. mrákotínského typu. Její barva je šedá, částecně až do modra, v blízkosti tektonických puklin je zbarvena do žlutošeda až hněda. K vrcholu Babí hory se váže jedna smutná legenda – na úpatí kopce stávala kdysi chaloupka se zahrádkou, kde žila stařenka. Jediní její ochránci byli dva mohutní psi, kteří ovšem v mrákotínských občanech vyvolali představu, že stařence hlídají poklad. Chamtivá sedlákova žena se rozhodla, že poklad získá. Nejprve otrávila oba velké psy a zaslepena touha po zlatě, zabila i stařenku. Když poklad nikde nenašla, ve zlosti chaloupku zapálila. Vršek je od té doby pojmenován "Babí" hora, ale když sem zavítáte, určitě tu v překrásné přírodě zažijete mnohem romantičtější příběh.