Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.
Z původně gotického hradu nechal v 16. století udělat jeho majitel
Zachariáš z Hradce renesanční sídlo. Přestavba probíhala ve dvou etapách pod vedením italských mistrů. V některých zámeckých prostorách se zachovaly sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou. Nejmajestátnějším interiérem celého zámku je
Zlatý sál, který prostupuje celý trakt nověji vystavěného severního paláce. Původní stav většiny prostor nenarušili ani pozdější majitelé zámku.
Na tomto zámku se velmi dobře zachovaly původní interiéry. Mnohé z nich jsou reprezentativním příkladem zásahu italského umění na naše území.
K zámku patří také
Kaple Všech svatých s bohatou a náročnou výzdobou. Slouží jako poslední místo odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Pozornost návštěvníků si zaslouží jak výpravná štuková výzdoba, tak ornamentální a figurální renesanční malba.
Unikátně zachované exteriéry doplňují
překrásné interiéry, zahrnující původní gotické části i honosné renesanční sály. Zvláště cenné je vnitřní zařízení s dřevěnými kazetovými stropy, cenným mobiliářem a bohatými sbírkami zbraní a obrazů. V severní části paláce se nachází autenticky dochované
obytné místnosti posledních majitelů Podstastzkých z Lichtensteina. Součástí areálu je i francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s oranžerií.
Zámek v
Telči je od roku 1992 zapsaný na seznamu UNESCO.
Velká rekonstrukce zámku Telč 2019 – 2023
V objektu Státního zámku Telč probíhaly od začátku roku 2020 rozsáhlé stavební práce v rámci projektu Revitalizace památky světového dědictví UNESCO – Státní zámek Telč – Růže Vysočiny.
Hotovo bylo v polovině roku
2023.
Cílem rekonstrukce prohlídkových tras zámku je
umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově renesanční památky, jež je na seznamu UNESCO, dostanou i
do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou
zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vzniklo nové informační centrum zámku, kde mají návštěvníci veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek. Vznikla
nová expozice Zámeckého muzea, úpravou prošla také
zámecká zahrada.
Zámecké okruhy
Renesanční sály (základní okruh)
Původně gotický hrad přestavěn v polovině 16. století na renesanční zámek. Zasloužil si o to tehdejší majitel panství Zachariáš z Hradce, který byl ovlivněný italskou renesancí. Kromě zachovaného exteriéru zde jsou dochovány v původní interiéry v neporušené podobě. Nejhonosnější místnosti je Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem.
Obytné místnosti posledních majitelů zámku
Obytné místnosti posledních majitelů zámku Podstatzky-Lichtensteina se nachází v prvním patře severní části zámku. Zařízení místností je v původním stavu, tvoří významné svědectví o podobě šlechtických interiérů. Vzhled salónů a části jejich výbavy patří především ke konci 19. století a začátku 20. století.
Zámecké muzeum
Prostory zámeckého muzea, vzniklé v místě bývalých hostinských pokojů, dávají svým návštěvníkům možnost poznat cenné předměty, které byly doposud uložené v zámeckých depozitářích.
Zámecké podzemí
Zámecké podzemí nabízí část starého gotického hradu, které sloužilo jako provozní a bezpečnostní prostory.
Instalovaný depozitář
Prostory instalovaného depozitáře v sobě ukrývají řadu předmětů, jejichž povaha, stav, či míra ochrany nedovolují běžnou prezentaci v rámci interiérových instalací zámku.
Sen o skutečnosti: Obrazy Jana Zrzavého ze sbírek Národní galerie Praha
Od 22. července 2025 bude na zámku Telč otevřena nová stálá expozice. Nabídne jedinečný pohled na tvorbu významného českého malíře
Jana Zrzavého. Expozice, která se po několika letech opět vrací do Telče, bude zaměřena na Zrzavého krajinné obrazy a jeho spojení s Vysočinou a Bretaní. K vidění bude také například obraz Portrét slečny Tydlitátové, který byl dosud veřejnosti skryt v soukromé sbírce a nyní bude po pětaosmdesáti letech znovu vystaven.
Cestování bez bariér
Zámek Telč má bezbariérový přístup
pouze do zámecké zahrady, na nádvoří zámku, zámecký park a
expozice v zámecké galerii. Lidem handicapovaným je vstup na prohlídku umožněn za současné pomoci osob v jejich okolí. V areálu zámku se nachází i veřejné záchody pro handicapované. Klíče je možné vyzvednout v pokladně zámku.
Zámek Telč, renomovaná památka UNESCO, nabízí honosné interiéry, bohatou historii a unikátní expozice. Ideální destinace pro milovníky historie a architektury.
Zámek v Telči vznikl přestavbou původně gotického hradu v 16. století na renesanční sídlo podle iniciativy Zachariáše z Hradce.
Zámek Telč byl ovlivněn renesančním stylem, což je vidět na renesančních sálech a dekoracích, zatímco původní gotická struktura hradu byla také zachována.
Návštěvníci mohou obdivovat Zlatý sál, obytné místnosti posledních majitelů, zámecké muzeum, podzemí a kapli Všech svatých.
Zámek se pyšní původními interiéry, Štukovou výzdobou, kazetovými stropy, bohatými sbírkami obrazů a zbraní.
Ano, na zámku se nachází zámecké muzeum s cennými předměty a v roce 2025 se otevře expozice obrazů Jana Zrzavého.
Na zámku byly renovovány prohlídkové trasy, umožněn celoroční provoz, zrekonstruována zámecká kuchyně a zahrada a vzniklo zde nové informační centrum.
Rekonstrukce trvala od roku 2020 do poloviny roku 2023, zahrnovala opravy prohlídkových tras, zámecké kuchyně a zahrady.
Kaple Všech svatých je bohatě zdobená kaple, která slouží jako místo odpočinku pro Zachariáše z Hradce a jeho manželku Kateřinu.
Ano, zámek Telč má bezbariérový přístup do zámecké zahrady, na nádvoří, do zámeckého parku a expozice v zámecké galerii, avšak pro prohlídku některých interiérů je zapotřebí asistence.
Návštěvníci mohou využívat služby nového informačního centra, kde dostanou občerstvení a mohou koupit vstupenky, a je také možné navštívit zdejší expozice a zámecké představení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.