ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiZ Prahy všemi směry: za medvědy, na rozhledny a k Berounce do Berouna

Z Prahy všemi směry: za medvědy, na rozhledny a k Berounce do Berouna

Beroun je královské město, které proslavily hrnčířské trhy a také medvědárium, kde našli domov slavní méďové z Večerníčku. Z Prahy jste tu za chvilku a Kudy z nudy vám nabízí spousty úžasných tipů na místa s krásnou přírodou, architekturou nebo zajímavou historií. Vydejte se s námi do Berouna, třeba jen na pár hodin nebo na jednodenní výlet!
Hledáte zajímavé tipy na výlety, kam se z Prahy dostanete za necelou hodinu? Patří k nim i Beroun. Pokud dokážete odolat lákadlům cestou a nevystoupíte třeba v Karlštejně, vlaky ze Smíchovského nádraží jedou do Berouna zhruba třicet až čtyřicet minut. Pak už vás čeká jen spousta příjemných překvapení! Využijte seriál Z Prahy všemi směry a vydejte se s Kudy z nudy do Berouna!
 

Historické centrum, medvědi a pozvánka do Českého krasu

Město není příliš rozsáhlé, takže všechno pohodlně stihnete obejít pěšky. V historickém centru i všimnete zbytků středověkých hradeb, nepřehlédnutelné jsou hlavně dvě věžové brány, Pražská a Plzeňská. Ještě lepší výhled na Beroun nabízí rozhledna na Městské hoře u berounského medvědária. Ze slavných méďů z Večerníčku už žije pouze Kuba, Vojta s Matějem už odešli do medvědího nebe.

Na Husově náměstí si prohlédnete měšťanské domy. V jednom z nich, takzvaném Jenštejnském domě z počátku 17. století, našlo domov Muzeum Českého krasu a Geopark Barrandien. To může být vaše první zastávka, pokud se chcete vypravit do okolí za přírodními zajímavostmi Českého krasu, třeba do Koněpruských jeskyníDomem přírody Českého krasu. Od berounského nádraží vás až k jeskyním dovede turistická značka, přes Jarov a kolem vodní nádrže Suchomasty to k jeskyním je zhruba osm kilometrů.
 

Z Berouna podél Berounky na Tetín

Pokud to pro vás je do Koněpruských jeskyní moc daleko a moc do kopce, můžete se vydat na nenáročnou procházku podél Berounky. Hezkým cílem je vápencový lom Alkazar, který znají všichni horolezci a také filmaři. Na protějším břehu uvidíte Tetínské skály a Tetín, místo spojené se samými počátky českých dějin a životem svaté Ludmily. Protože nejbližší mosty přes řeku ale jsou v Berouně nebo v Srbsku, musíte si buď vybrat jediné místo anebo počítat s delší okružní trasou.

Na prohlídku Tetína si vyhraďte dostatek času, k vidění je tu toho opravdu hodně. V první řadě to jsou tetínské kostely, tedy románský kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Ludmily a kostel sv. Jana Nepomuckého. Nedaleko leží romantická zřícenina hradu Tetín, zbytky starodávného hradiště a také vyhlídky na údolí řeky Berounky, navštívit můžete i Muzeum a informační centrum Tetín. Prozkoumat můžete i naučnou stezku Tetínské vyhlídky a po některé ze značených cest se vrátit do Berouna.
 

Berounské tipy kam s dětmi

Na dlouholeté hrnčířské tradice navazují hrnčířské trhy, které se na berounském Husově náměstí konají dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim; termíny trhů a dalších akcí najdete u nás na Kudy z nudy. Jako každá velká akce mají trhy program pro děti, kde je o zábavu postaráno. Navíc můžete navštívit Muzeum berounské keramiky v Zámečnické ulici a seznámit se s jednou z berounských tradic pěkně od základů. Skvělým tipem pro berounské výlety s dětmi nejenom v deštivých dnech je berounský aquapark.

Pokud chcete ratolesti aspoň trochu utahat, vydejte se na kopec Děd, který se vypíná severně od Berouna. Jeho vrchol zdobí stejnojmenná rozhledna, kterou v roce 1893 vybudoval Klub českých turistů. Rozhledna vypadá jako zbytek hrádku a zdobí ji pěkné cimbuří, ale kvůli vysokému lesu v okolí se z ní otvírá výhled jen směrem na Koněprusy. Po výstupu si můžete odpočinout v blízkém dřevěném přístřešku a pak se vrátit zpět do Berouna po červené turistické trase. Cestou uvidíte rybníček V Brdatkách, který zdobí ostrůvek s vrbou, a pak se Talichovým údolím vrátíte do Berouna ke kostelu sv. Jakuba.