Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Ve vašem kroměřížském programu nesmí chybět prohlídka arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech se natáčel film Amadeus?
KroměřížOkázalé interiéry kroměřížského zámku se neobjevily jen ve slavném velkofilmu režiséra Miloše Formana, ale i ve filmové pohádce Peklo s princeznou. Ve skutečnosti tu ovšem žádné princezny nikdy nežily, protože zámek po staletí sloužil jako rezidence olomouckých biskupů.

Budova pamatuje řadu významných událostí – ve Sněmovním sále zasedal roku 1848 rakouský Říšský sněm a v Carském pokoji přijímal roku 1885 hosty ruský car Alexandr III. Světoznámá je rovněž zámecká obrazárna, v níž můžete obdivovat vzácnou sbírkou obrazů evropských mistrů 15. až 18. století. Klenotem galerie je Tizianův obraz Apollon a Marsyas, odborníky považovaný za jedno z nejcennějších malířských děl v České republice.

 

Za krásou kroměřížských zahrad

KroměřížProhlídka kroměřížského zámku by nebyla úplná bez návštěvy zahrad. Tu první, Podzámeckou, najdete vcelku snadno – přiléhá totiž přímo k zámku. Původně šlo o užitkovou zahradu, která se během staletí proměnila v anglický park se vzácnými dřevinami, několika drobnými stavbami, rybníky a zookoutkem.

Necelý kilometr jihozápadně od zámeckého areálu objevíte pozdně renesanční Květnou zahradu. Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, ji na tehdy neplodné a bažinaté půdě za hradbami vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla.

Dominantou Květné zahrady je 244 metry dlouhá kolonáda se sochami antických božstev a půvabnou akustickou hříčkou – pokud na jednom konci galerie promluvíte směrem do zdi, klenby váš hlas přenesou na opačný konec kolonády. V Květné zahradě nechybí ani palmový skleník, pečlivě zastřižené stromy a keře, dvě bludiště a složitý vodovodní systém, který napájí rybníčky, kašny a jezírka.
 
Libosad KroměřížKdyž už budete v Kroměříži, projděte se půvabnými uličkami historického centra a obdivujte zdejší chrámy, náměstí a expozice Muzea Kroměřížska. K posezení nad sklenkou mešního vína láká vinotéka Arcibiskupských zámeckých sklepů Kroměříž, můžete také navštívit Biskupskou mincovnu. V budově ze 17. století se po dvě staletí razily mince a medaile olomouckých biskupů.

Jednou z kroměřížských rarit jsou čtyři mozaikové lunety českého malíře a grafika Maxe Švabinského. Původně zdobily Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství. Čtyři pozoruhodná výtvarná díla, která se tematicky vztahují k významným událostem české historie.