ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPohádkový hrad Pernštejn
Hrad Pernštejn, Kudyznudy
Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.
Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21. stol.

Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Prohlédnete si tak např. okruh, věnující se především 19. století na hradě, který zahrnuje plně zařízené interiéry z doby Mittrowských. Další trasa zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Jednou z tras je také prohlídka kaple, sakristie a výstup na věž. V podhradí naleznete moderní parkoviště. Staré nahoře před hradem je zrušeno a parkování zakázáno. Parkoviště je od hradu vzdáleno asi 10-25 minut chůze.
 

Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras:

  • I. okruh – Od gotiky do 20. století: provede vás všemi důležitými prostorami a obdobími hradního paláce a poskytuje celkový přehled o vývoji hradu. Rezervace není povinná, ale pokud nechcete čekat, doporučujeme ji.
  • II. okruh – Zkrácený okruh: vynechává druhé a třetí patro, nicméně provádí návštěvníka velmi atraktivními prostorami od vyhlídkové věže přes první patro do hradní knihovny.
  • III. okruh "Hradní nádvoří – prohlídka bez průvodce": čtyři hradní nádvoří (II. – V.) a některé interiéry mimo palác dle aktuální nabídky (kaple, hladomorna, výstavy, bydlení služebnictva apod.). Pro návštěvníky se vstupenkou na kterýkoliv z dalších okruhů je tento zdarma.
  • IV. okruh "Ztratila se bílá paní" pro děti (4-8 let): v průběhu prohlídky děti hledají ve spolupráci s průvodcem indicie a plní jednoduché úkoly.
  • V. Vrchnostenská zahrada: obnovená zahrada na jihozápadním hradním svahu je jedinečným souborem zahradních stylů, v pro zahradu velmi netradičním horském terénu.
  • VI.Cesty do krajin ticha – Moravské aristokratické zahrady v časech osvícenství: historie pernštejnské zahrady v kontextu zasvěceně vylíčeného fenoménu anglo-čínských zahrad v Evropě.
 

Z historie hradu

Historický původ rodu Pernštejnů i jejich hradu je neznámý. Jisté je, že hrad začal vznikat na skalnatém ostrohu někdy ve 13. století. Prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna. Hrad Pernštejn se na dlouhá léta stal stěžejním sídlem tohoto rodu. Hrad si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář, kterou měl v 16. století, kdy byl dostavěn. V dobách, kdy Pernštejn vznikal, byli Pernštejnové jedním z nejbohatších rodů v českých zemích. Osudným se jim staly až nenávratné půjčky císařům. Právě to je pak donutilo rozprodat obrovské panství, které bylo svého času dokonce rozlehlejší, než panství Rožmberské. Nové stavební styly se během staletí exteriérů Pernštejna dotknuly jen málo, úpravou prošel jen interiér.
 

Vrchnostenská okrasná zahrada na hradě Pernštejn

Zahrady kolem hradu Pernštejna se vrátily do podoby, kterou měly na počátku 19. století, kdy byly rozšířeny na celý jižní svah a doplněny drobnými stavbami jako byla poustevna, čínský pavilon, turecké lázně, obelisk, paraple či vodopád. Ve Vrchnostenské zahradě je možnost samostatné nebo komentované prohlídky, ale i klidové zónu a procházek různé náročnosti včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou. Obnovená zahrada na jihozápadním hradním svahu je jedinečným souborem zahradních stylů, v pro zahradu velmi netradičním horském terénu. Návštěvníka provádí různými "světy", od pravidelné francouzské zahrady, přes romantickou zahradu, "angločínskou" část, až po lesní partie. Prohlídka je vzhledem k terénu fyzicky náročná, v nadpoloviční části zcela neschůdná pro paraplegiky.

Zahrada je přístupná ze třetího nádvoří hradu, po zaplacení vstupného. Východ je možný i ve spodní části, poblíž parkoviště. Prohlídka (procházky) jsou bez průvodce. Do zahrady není povolen vstup se zvířaty, tedy ani se psy, ani když jsou nesena, či v zavazadlech.

POZOR! – terén je obtížný, nedoporučujeme vstup s kočárky (schodiště, strmý terén, u východu neprojdou turniketem, je pak nutno se vrátit do zavírací hodiny ke vchodu). V případě extrémního počasí jako bouře, průtrž mračen, silný vítr a pod. (i bezprostředně hrozící) jsou prohlídky zahrady z bezpečnostních důvodů zrušeny.

Aktuality

Příběhy přeživších

Výstava Příběhy přeživších. Lety u Písku jako místo paměti holokaustu Romů a Sintů. Vakeren o manuša save predžiďile. O Lety paš o Pískos sar leperibneskero than pro Romengero the Sintengero holokaustos.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Základy kresby a malby

Každý čtvrtek bude v galerii probíhat kurz Základy kresby a malby, kde si účastníci vyzkouší práci s tužkou, úhlem, rudkou, pastelem, tuší a akvarelem.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Delicacy of Form s autorkami

Seznamte se s autorkami výstavy – Pavlínou Kvitou, Boženou a Karolínou Rossí osobně.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Základy kresby a malby

Každý čtvrtek bude v galerii probíhat kurz Základy kresby a malby, kde si účastníci vyzkouší práci s tužkou, úhlem, rudkou, pastelem, tuší a akvarelem.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Vernisáž výstavy Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby

Výstavou Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby pokračujeme v systematickém výzkumu díla akademického malíře Josefa Jambora, jehož výstupem bude malířova monografie. Výstavu pořádá GJJ ve spolupráci se Spolkem přátel Josefa Jambora.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby

Výstavou Tišnovsko Josefa Jambora a babické kresby pokračujeme v systematickém výzkumu díla akademického malíře Josefa Jambora, jehož výstupem bude malířova monografie. Výstavu pořádá GJJ ve spolupráci se Spolkem přátel Josefa Jambora. Vernisáž se koná v pátek 29. 11. v 17 hod.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Základy kresby a malby

Každý čtvrtek bude v galerii probíhat kurz Základy kresby a malby, kde si účastníci vyzkouší práci s tužkou, úhlem, rudkou, pastelem, tuší a akvarelem.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Decoupage a akvarelová přání

Sobotní výtvarná dílna pro děti i dospělé. Přijďte si užít kreativní sobotní dopoledne a připravit se na blížící se sváteční období!
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Dřevěný most v Pernštejně

Zajímavá technická památka je pod hradem Pernštejn a spojuje břehy přes řeku Nedvědičku.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Vyhlídka Mařenčino loubí – Maria laube – jedna z nejkrásnějších vyhlídek na hrad Pernštejn

Tato krásná vyhlídka se nachází deset minut chůze od známého moravského hradu Pernštejna a nabízí na něj neobyčejně nádherný pohled.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Habrovská studánka v Nedvědici

Habrovská studánka – nachází se v Nedvědici v lokalitě zvané Žleb. Je to klasická lesní studánka.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Přírodní park Svratecká hornatina

Jedná se o jeden z největších přírodních parků zasahující do Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Má rozlohu 365 kilometrů čtverečních.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Mramorové lomy u Nedvědice

Nedvědický mramor býval těžen nad obcí v několika – dnes již opuštěných – mramorových lomech.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Pátrací hra Korálky komorné Elišky

Chcete objevit poklady, jaké jste ještě neviděli? Tak v Nedvědici tu jeden takový opravdový mají. Je to džbán plný stříbrných mincí. A nejen to, jsou tu i další, ty pohádkové, které můžete najít cestou na hrad Pernštejn.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nedvědice

Ubytování v prostorných pokojích stylového hotelu s historií a výhledem na hrad Pernštejn.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Pivovar Doubravník

V pivovaru Doubravník vaří nepasterizovaný a nefiltrovaný ležák podle tradičního postupu.
Doubravník, Jihomoravský kraj

Penzion Zubr v Ujčově na Vysočině

Kompletně zrekonstruovaný penzion Zubr najdete na Vysočině v malé obci Ujčov, v údolí na břehu řeky Svratky. Na své si zde přijdou turisté, cyklisté, houbaři, rybáři a všichni milovníci přírody.
Ujčov, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka se nachází v obci Olešnička. Restaurace nabízí teplá jídla, alkoholické nápoje i nealkoholické nápoje. Lze zde také uspořádat společenské akce.
Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina

Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Ala hotel se nachází v průmyslové zóně města Bystřice nad Pernštejnem a je ideálním místem pro odpočinek po náročných pracovních jednáních i pro soukromou rekreaci. Hosté zde naleznou i příjemné wellness centrum.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Stylová pivnice v Bystřici nad Pernštejnem spojuje to nejlepší z tradičního českého pivovarnictví s moderními trendy pohostinství – českou kuchyni a tankové pivo. Pro zákazníky je zde k dispozici bezdrátový internet zdarma.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Sporthotel Bystřice nad Pernštejnem

Moderní dvouhvězdičkový hotel garni.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina