Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.
Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21. stol.
Na hradě můžete navštívit standardní trasu po hlavním paláci, která pokrývá asi třetinu celkové rozlohy hradu nebo si lze předem objednat speciální prohlídku. Objednaná trasa zahrnuje komplexní výklad o dějinách rodu Pernštejnů a podrobnější prohlídku jinak zapovězených interiérů hradu. Prohlédnete si tak např. okruh, věnující se především 19. století na hradě, který zahrnuje plně zařízené interiéry z doby Mittrowských. Další trasa zahrnuje kompletní stavebně historický vývoj. Je v ní zahrnuta návštěva sklepů a podkroví. Jednou z tras je také prohlídka kaple, sakristie a výstup na věž. V podhradí naleznete moderní parkoviště. Staré nahoře před hradem je zrušeno a parkování zakázáno. Parkoviště je od hradu vzdáleno asi 10-25 minut chůze.
Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras:
- I. okruh – Od gotiky do 20. století: provede vás všemi důležitými prostorami a obdobími hradního paláce a poskytuje celkový přehled o vývoji hradu. Rezervace není povinná, ale pokud nechcete čekat, doporučujeme ji.
- II. okruh – Zkrácený okruh: vynechává druhé a třetí patro, nicméně provádí návštěvníka velmi atraktivními prostorami od vyhlídkové věže přes první patro do hradní knihovny.
- III. okruh "Hradní nádvoří – prohlídka bez průvodce": čtyři hradní nádvoří (II. – V.) a některé interiéry mimo palác dle aktuální nabídky (kaple, hladomorna, výstavy, bydlení služebnictva apod.). Pro návštěvníky se vstupenkou na kterýkoliv z dalších okruhů je tento zdarma.
- IV. okruh "Ztratila se bílá paní" pro děti (4-8 let): v průběhu prohlídky děti hledají ve spolupráci s průvodcem indicie a plní jednoduché úkoly.
- V. Vrchnostenská zahrada: obnovená zahrada na jihozápadním hradním svahu je jedinečným souborem zahradních stylů, v pro zahradu velmi netradičním horském terénu.
- VI.Cesty do krajin ticha – Moravské aristokratické zahrady v časech osvícenství: historie pernštejnské zahrady v kontextu zasvěceně vylíčeného fenoménu anglo-čínských zahrad v Evropě.
Z historie hradu
Historický původ
rodu Pernštejnů i jejich hradu je neznámý. Jisté je, že hrad začal vznikat na skalnatém ostrohu někdy ve 13. století. Prvním známým majitelem byl
Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna. Hrad Pernštejn se na dlouhá léta stal stěžejním sídlem tohoto rodu. Hrad si dodnes zachoval svojí
pozdně gotickou až renesanční tvář, kterou měl v 16. století, kdy byl dostavěn. V dobách, kdy Pernštejn vznikal, byli Pernštejnové
jedním z nejbohatších rodů v českých zemích. Osudným se jim staly až
nenávratné půjčky císařům. Právě to je pak donutilo
rozprodat obrovské panství, které bylo svého času dokonce rozlehlejší, než panství
Rožmberské. Nové stavební styly se během staletí exteriérů Pernštejna dotknuly jen málo, úpravou prošel jen interiér.
Vrchnostenská okrasná zahrada na hradě Pernštejn
Zahrady kolem hradu Pernštejna se vrátily do podoby, kterou měly na počátku 19. století, kdy byly rozšířeny na celý jižní svah a doplněny drobnými stavbami jako byla
poustevna,
čínský pavilon, turecké lázně, obelisk, paraple či vodopád. Ve
Vrchnostenské zahradě je možnost samostatné nebo komentované prohlídky, ale i klidové zónu a procházek různé náročnosti včetně části přístupné návštěvníkům s omezenou mobilitou. Obnovená zahrada na jihozápadním hradním svahu je jedinečným souborem zahradních stylů, v pro zahradu velmi
netradičním horském terénu. Návštěvníka provádí různými "světy", od pravidelné francouzské zahrady, přes romantickou zahradu, "angločínskou" část, až po lesní partie. Prohlídka je
vzhledem k terénu fyzicky náročná, v nadpoloviční části zcela neschůdná pro paraplegiky.
Zahrada je
přístupná ze třetího nádvoří hradu, po
zaplacení vstupného. Východ je možný i ve spodní části, poblíž parkoviště. Prohlídka (procházky) jsou bez průvodce. Do zahrady
není povolen vstup se zvířaty, tedy ani se psy,
ani když jsou nesena, či v zavazadlech.
POZOR! –
terén je obtížný, nedoporučujeme vstup s kočárky (schodiště, strmý terén, u východu neprojdou turniketem, je pak nutno se vrátit do zavírací hodiny ke vchodu). V případě
extrémního počasí jako bouře, průtrž mračen, silný vítr a pod. (i bezprostředně hrozící) jsou prohlídky zahrady z bezpečnostních důvodů zrušeny.
Hrad Pernštejn se tyčí na skále nad městysem Nedvědice bezmála osm století.
Za celou svoji historii nebyl hrad Pernštejn nikdy dobyt.
Na hradě Pernštejn si můžete vybrat z několika tras: standardní trasa po hlavním paláci, speciální prohlídka interiérů, komplexní stavebně historický vývoj hradu, návštěva kaple a výstup na věž.
Historický původ rodu Pernštejnů je neznámý, ale je známo, že hrad začal vznikat ve 13. století a stal se stěžejním sídlem tohoto rodu.
Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn reprezentuje období od pravidelné francouzské zahrady, přes romantickou zahradu, angločínskou část, až po lesní partie, a je v terénu, který je velmi netradiční pro zahrady.
V zahradě není povolen vstup se zvířaty a prohlídka terénu může být fyzicky náročná a neschůdná pro osoby s omezenou mobilitou.
V případě extrémního počasí, jako je bouře nebo silný vítr, jsou prohlídky zahrady z bezpečnostních důvodů zrušeny.
Parkování je možné na moderním parkovišti v podhradí, které je od hradu vzdáleno asi 10-25 minut chůze. Staré parkoviště u hradu bylo zrušeno.
Ano, je zde okruh 'Ztratila se bílá paní' určený pro děti od 4 do 8 let, kde v průběhu prohlídky hledají indicie a plní úkoly.
Zubří hlava s houžvím v nozdrách byla součástí erbu pánů z Pernštejna po staletí a byla symbolem vzniku tohoto rodu.