Na kole krajem Jaroslava Haška

Nádherná kopcovitá krajina Havlíčkobrodska je doslova prošpikovaná cyklistickými i turistickými stezkami. Vypravte se na kolech z Havlíčkova Brodu až do Lipnice nad Sázavou, malebného městečka plného zajímavých míst, připomínajících osobnost autora světoznámého vojáka Švejka. V místních žulových lomech na vás čeká překvapení v podobě unikátních sochařských výtvorů.

Cyklovýlet s Kateřinou Topilovou

Od radnice v Havlíčkově Brodě zamiřte na kole po turistické stezce směrem k Okrouhlici, rodišti malíře Jana Zrzavého. Na jeho památku je na budově zdejší školy umístěna jeho busta. Dále pokračujte přes Babice k Ředkovskému rybníku. I když se v něm nedá koupat, je to moc krásné místo pro krátký odpočinek s pohledem na vodní hladinu. Minete Vilémovec a na kraji Lipnice odbočíte ke skupince opuštěných žulových lomů.
 

Pozastavení nad žulovými reliéfy

Lipnice uchoV lomech najdete vytesané asi třímetrové reliéfy od sochaře Radomíra Dvořáka a jeho studentů, kamenosochařů. První výtvor se jmenuje Bretschneiderovo ucho, podle tajného policisty z Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Druhý – Ústa pravdy – je volně inspirovaný reliéfem Bocca della Verita v Římě. Oba byly vytvořeny v letech 2005 – 2006. Poslední reliéf Zlaté oči leží o kousek dál. Vypracoval ho Dvořák sám a slavnostní odhalení se konalo v roce 2007. Mecenášem celého Národního památníku odposlechu, jak jsou díla souborně nazývána, není nikdo jiný než Haškův vnuk Richard. Některé lomy slouží též jako příjemné místo ke koupání.
 

Lipnické pamětihodnosti

Po příjemném osvěžení vás konečně čeká návštěva Lipnice nad Sázavou. Kouzelný hrad ze 14. století, který je dominantou celého města, nabízí k prohlídce archeologickou expozici, gotickou kapli a rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. Často se tu konají i kulturní akce. Na čarodějnice 30. dubnaKostel v Krásné Hoře je například přichystána tradiční lidová veselice lipnických dobrovolných hasičů. V letních měsících proběhnou oblíbené noční prohlídky.
 
Ve dnech 15. – 16. června Lipnice ožije festivalem divadel, hudby a humoru Haškova Lipnice
 
Další zastávkou je památník Jaroslava Haška v podhradí. Spisovatel v Lipnici prožil poslední léta svého života a je zde také pohřben. Jeho hrob je jedním z mála zachovaných míst na lipnickém hřbitově. Občerstvení si dejte ve stylovém hostinci U České koruny, kde Hašek napsal většinu švejkových příhod.
 
V létě se dá v lipnickém amfiteátru postavit stan a druhý den pokračovat ve výletu. Zpáteční cestu do Havlíčkova Brodu můžete vzít třeba přes obec Krásná hora s pěkným dřevěným kostelem Narození svatého Jana Křtitele.