ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuS dětmi na hrad Český Šternberk

S dětmi na hrad Český Šternberk

Romantický hrad Český Šternberk, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou. Při jeho návštěvě se ve fantazii lehce přenesete do časů rytířů, králů, princů a princezen. Přijeďte si vychutnat jeho pohádkovou atmosféru s dětmi a zažijete víkend plný dobrodružství.

Zážitky z hradu i podhradí doporučuje Lenka Špačková

Hrad Český ŠternberkProhlídková trasa na Českém Šternberku trvá necelou hodinku a provede vás patnácti bohatě vyzdobenými místnostmi. Těšit se můžete na zbraně, obrazy příslušníků rodu Sternberků a dámskou komnatu. Velkou vzácností je jedna z nejrozsáhlejších sbírek grafických listů z doby třicetileté války. Není bez zajímavosti, že hrad je dodnes v držení rodu Sternberků, kteří ho ve 13. století nechali vybudovat. Zpět ho získali v roce 1991.
 
Některým návštěvníkům se možná vybaví, že se ve zdejších interiérech natáčela pohádka Anděl páně z roku 2005. Rytířský sál a jídelna se staly kulisou pohádkového seriálu Arabela z roku 1979.
 
Pro děti bude určitě zajímavá hlavně tajemná „hladomorna“ na jižním cípu hradu, což je ve skutečnosti věž sloužící jako součást hradního opevnění. Uvnitř je k vidění důmyslný systém střílen, určených k palbě z lehkých děl. Nahlédnout můžete také do hlubokých sklepních prostor, kde se uchovávaly zásoby a střelný prach.
 
Po návštěvě hradu se vydejte procházkou po naučné stezce Kryštofa Jana Šice. Asi sedmikilometrová cesta ze Šternberka do Divišova vede nenáročným terénem, a tak ji bez problémů zvládnou i děti. Informační tabule jsou velmi zajímavě zpracované. Hlavním průvodcem po okolních zajímavostech je rytíř Kryštof Jan Šic z Měchnova, údajný místní obyvatel ze 17. století.
 

Sladká odměna

Sladké koláčeDole v podhradí určitě ochutnejte široko daleko vyhlášené koláče. Na výběr jsou makové, tvarohové, jablkové, povidlové a borůvkové. Nejlepší jsou ale ty se dvěma náplněmi, třeba povidlovo-tvarohový.
 
Na výborné jídlo si zajděte na statek Prak nedaleko Českého Šternberka. Chovají tu skot, ovce a také největší stádo lipických koní v České republice. V létě můžete posedět na venkovní zahrádce.
 

Zpestření na vodě

Pokud chcete váš výlet ještě trochu ozvláštnit, spusťte se do Šternberka z nedalekého Kácova, kam se během chvíle dopravíte vlakem. Loď určitě seženete v tamním vodáckém kempu Pod mostem, kde funguje Půjčovna lodí Samba. Dvanáctikilometrová trasa do Šternberka je velmi snadná a obzvláště vhodná pro rodiny s dětmi. 
 
Při delším pobytu v Posázaví určitě navštivte Rataje nad Sázavou s hradem Pirkštejnem, Sázavský klášter nebo Uhlířské Janovice.