ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuVydejte se na výlety z Uhlířských Janovic

Vydejte se na výlety z Uhlířských Janovic

Uhlířské Janovice, ležící jihozápadním směrem od Kutné Hory, jsou městem obklopeným rybníky a nezkaženou přírodou. Jezdí tu málo aut, a tak se na svých procházkách po okolí nemusíte bát nepříjemného hluku. V nedalekém Kácově si můžete půjčit loď a spustit se po Sázavě až do Českého Šternberka.

Pobyt v Uhlířských Janovicích doporučuje Jana Kozáková

Kostel sv. Jiljí Uhlířské JanoviceNázev města je památkou na uhlíře, kteří zde ve 13. století měli osadu. Při procházce Uhlířskými Janovicemi se zastavte u původního románského kostela svatého Jiljí. Hned za ním leží gotická márnice a zvonička. Dominantou náměstí je barokní kostel svatého Aloise z druhé poloviny 18. století. Barokní budova zájezdní hospody si zachovala svou tradici a slouží dnes jako restaurace. V původní budově radnice se nachází Městské kulturní a informační centrum, kde se dozvíte veškeré podrobnosti o možnostech trávení volného času v Uhlířských Janovicích. Zajímavou zastávkou budou jistě i památky na židovské obyvatele města – budova synagogy (dnes Husův sbor) a zbytky židovského hřbitova na louce jižně od města.
 
Udělejte si výlet z Uhlířských Janovic po žluté turistické značce jihovýchodním směrem přes Sudějov k vršku Březina u obce Žandov. Cesta vede krásnými lesy plnými hub a borůvek a na okolních pastvinách se pasou krávy. Kopec se vypíná do výšky 555 m. n. m. Stojí na něm poměrně nová stejnojmenná rozhledna. Nabízí pěkný pohled na východní část středních Čech od Prahy až po masiv Železných hor. Klíče od rozhledny jsou k zapůjčení v Žandově v čp. 36.
 

Pivní ochutnávka

Výčepní točí pivoSedněte do auta a vydejte se do Kácova, kde se nachází skvělý pivovar. Na konci letošního února ho Česká a moravská pivovarnická akademie vyhlásila vítězem v kategorii malých nezávislých pivovarů. Přilehlá Pivovarská hospoda Šalanda pak získala titul nejlepší hostinec nebo restaurace u pivovaru. V Kácově úzkostlivě dbají na tradici. Pivo vaří z kvalitních surovin podle klasické české technologie. Pokud máte zájem proniknout do tajů výroby tohoto zlatavého moku, který je nejen dobrý, ale i zdravý, máte možnost se předem objednat na exkurzi s komentovanou prohlídkou pivovaru.
 
Kulturní vyžití poskytuje Muzeum Zámek Kácov otevřený od května do září. Dozvíte se v něm něco o historii Kácova a prohlédnete si obrazovou galerii. K vidění je zde také výstava unikátních historických radiopřijímačů. Návštěvu lze spojit s vypůjčením pramice a projížďkou po Sázavě. Půjčovna se nachází hned pod zámkem. 
 

Kácov pro začínající vodáky

Český ŠternberkV Kácově najdete také vodácký kemp Pod Mostem s výdejnou a sběrnou Půjčovny lodí Samba. Pokud jste úplní začátečníci nebo máte malé děti, je pro vás ideální jednodenní dvanáctikilometrová trasa po Sázavě až do Českého Šternberka. Pro ty, kdo dávají přednost „suché cestě“, je k dispozici pohodlné vlakové spojení, tzv. Posázavský pacifik. V Českém Šternberku se vydejte na prohlídku hradu s hladomornou. Možná vám místo bude něčím povědomé – natáčely se tu pohádkové příběhy Anděl páně a Arabela. Okolní chladivé lesy lákají k příjemné procházce. Vede odtud také naučná stezka Kryštofa Jana Šice až do Divišova.