Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.
Národní přírodní památka jeskyně Pekárna, která dostala jméno podle tvaru chlebové pece, se nachází v jižní části Moravského krasu a je tvořena 64 metrů dlouhou chodbou, která je téměř celá osvětlena denní světlem pronikajícím 23 metrů širokým a 6 metrů vysokým vstupním portálem. Jeskyně Pekárna je nejvýznačnějším sídlištěm lovců sobů z období před cca 12.000 – 15.000 lety. Jeskyni proslavily zejména nálezy rytin na žebrech koní (rytina souboje bizonů – nález prof. K. Absolona z roku 1927 a rytina pasoucích se koní – nález doc. Klímy z roku 1963), kostěné harpuny k lovu ryb, dva rytinami zvířecích hlav zdobené lžícovité předměty vyřezané ze spodních koňských čelistí, figurka Venuše z mamutoviny a mnoho jiných děl z počátku lidského věku. Jeskyni dnes obývá několik druhů netopýrů a také vzácná můra osenice šedonachová.
Vydáte-li se do Pekárny v zimním období, můžete obdivovat ledovou výzdobu sestávající nejen z klasických rampouchů, ale hlavně z ledových "trpaslíků" dosahujících někdy i skoro metrové výšky. Možností, jak se do pekárny dostat je hned několik. Nejjednodušeji autem na parkoviště Hádek nedaleko Ochozu u Brna a poté pěšky údolím Říčky až pod samotnou jeskyni. K jeskyni se bez problémů dostanou i rodiny s kočárkem.