V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.
Katakomby připomínají nejen historii města a jezuitského řádu, lze v nich pohlédnout do tváří těch, jejichž životy a činy se podílely na vytvoření dodnes viditelné tváře
Klatov, k níž patří kostel, kolej, seminář a škola. Katakomby byly budovány jako součást stavby kostela. V létech 1676 – 1783 do nich bylo uloženo
k věčnému spánku více než 200 zemřelých. V roce 1784 panovník Josef II zakázal pohřbívání v kryptách, a tak posledním zde pohřbeným se stal v roce 1783 Antonín Weichs. Zřejmě nejznámějším z pohřbených je
Pater Adalbert Chanovský z Dlouhé Vsi, misionář působící v jihozápadních Čechách v 1. polovině 17. století.
Těla položená na hoblinách v dubových rakvích byla obložena chmelem. Každá rakev byla označena olověnou identifikační destičkou. Působením vzduchu dovedeného do krypt důmyslným systémem větracích kanálů došlo k jejich postupnému vysušení – k mumifikaci – tak, že dnes váží 8 – 10 kg. Větrací systém, jenž ústil až na střeše kostela, zajišťoval v katakombách relativně stálou teplotu a vlhkost vzduchu.
Po dlouhá léta byla těla prakticky nedotčena. Při opravě střechy jezuitského kostela ve 30. letech 20. století zasypali dělníci stavebním odpadem větrací šachty a kanály, které stoupaly zdivem pilířů až pod střešní římsu. Tím se zcela změnilo prostředí ve sklepení a převážná část mumií se rozpadla. Celkem 140 zničených mumií bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech. Místo uložení ostatků připomíná pamětní kámen s textem.
Dnes mohou návštěvníci v klatovských katakombách zhlédnout 30 mumifikovaných těl, 7 dalších je uloženo ve veřejnosti nepřístupné části krypt. Všechna těla jsou předmětem péče konzervátorů, i klimatické podmínky krypt se stará klimatolog. Větším organizovaným skupinám doporučujeme telefonicky domluvit návštěvu předem.
Expozice v prostorách krypt
Expozice je instalována v původních prostorách krypt, dnes nazývaných katakomby, a jezuitského gymnázia. Vypráví návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov, které mělo tehdy neuvěřitelných 310 studentů. Obsahuje dobové listiny, historické předměty, modely staveb či dokumentární filmy. Expozice využívá multimediálních prvků. V nově zpřístupněných částech lze vidět hrobku Koců z Dobrše, cisternu na vodu i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt. Pietní prostory, kde spočívají mumifikovaná těla, doplňuje seznam pochovaných a panel s nákresem ventilačního systému.
Prohlídkový okruh I. Katakomby
možnost individuální prohlídky i prohlídky s průvodcem
květen-září: denně 9.00-18.00
říjen-duben: všední dny 11.00-16.3, víkendy a svátky 9.00-17.00
Prohlídkový okruh II. Jezuitský kostel
přístupný jen s průvodcem
červen-září: denně 10.00-16.00
říjen-květen: víkendy a svátky 11.00-16.00
Prohlídkový okruh III. Jezuitská kolej
přístupný jen s průvodcem
červen-září: denně 10.00-16.00
říjen-květen: pátky 11.00-16.00 a víkendy a svátky: 10.00-16.00
Prohlídkový okruh IV. Arciděkanský kostel
přístupný pouze s průvodcem, celoročně jen pro předem objednané skupiny