Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.
Luhačovice jsou malebné moravské
lázně v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých
minerálních pramenů a příznivým klimatem, díky kterému jsou i jedněmi z českých
klimatických lázní. Léčí se zde dýchací, trávicí a oběhové ústrojí, poruchy pohybového aparátu a také se onkologické nemoci a nemoci z poruch látkové výměny.
Známým moravským lázním s léčivými minerálními prameny vtiskl neopakovatelný charakter na přelomu 19. a 20. století
architekt Dušan Jurkovič, autor řady staveb, inspirovaných lidovou architekturou Valašska a Kysuce. Atmosféru dotvářejí četné lázeňské vily, kolonáda a rozlehlý park. K nejznámějším léčivým pramenům
Luhačovic patří
Vincentka,
Aloiska a
Ottovka.
V minerálkách je obsažený například dobře vstřebatelný
hořčík, dodávající energii, nebo
vápník, potřebný pro pevnost zubů a kostí, pro silné srdce a normální hladinu cholesterolu. Pro svalovou činnost a přenos nervových vzruchů je prospěšný
sodík,
jód zase celkově posiluje a vzpružuje kůži, vlasy, nehty a zuby.
Léčebné procedury a wellness
Léčebné procedury jsou poskytovány v balneoprovozech léčebných zařízení a hotelů. Balneoprovozy jsou vybaveny moderní technikou pro poskytování vodoléčebných procedur, elektroléčebných procedur, inhalací, obkladů a různých forem masáží (klasické, reflexní, podvodní). Nabízí se zde relaxační pobyty pro seniory, ženy a manažery včetně wellness pobytů.
Léčebné lázně Luhačovice slavily v roce 2022 úspěchy s postcovidovou terapií pomocí speciální modulace laserového záření, která je nejen účinná, ale také velmi bezpečná. Od roku 2023 se lékaři v Sanatoriu Miramare zaměřují i na léčbu dalších chronických respiračních onemocnění pomocí této léčebné metody a rozšiřují tak využití laserové terapie na základě zkušeností z výzkumu v zahraničních zdravotnických zařízení, které se na tento druh léčby specializují.
Novinkou v nabídce Lázní Luhačovice pro rok 2023 je pobyt Lázně na zkoušku. Hosté si mohou vyzkoušet zdejší stěžejní procedury, mezi které patří uhličitá koupel, inhalace a pitná kúra luhačovických minerálních vod.
Kolonáda Luhačovice a lázeňský park
Přirozeným centrem lázeňského života je
luhačovická kolonáda, vybudovaná v polovině 20. století dle architekta
Oskara Pořísky. Kolonádu začínající u
Jurkovičova domu vytvářejí tři propojené objekty – Velká
kolonáda, Malá kolonáda a
hala Vincentky. Luhačovická kolonáda velmi získala po rozsáhlé
rekonstrukci v letech 2018–2019. Stala se opět příjemným procházkovým místem pro korzující lázeňské hosty a turisty stejně jako lázeňský park.
Luhačovice a minerální prameny
Vincentka - nejproslulejší luhačovický minerální pramen, který vyvěrá na severním úpatí Velké Kamenné. Již v roce 1680 byl znám jako „Hlavní pramen“, pojmenování
Vincentka dostal až koncem 18. století.
Ottovka - vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy na úpatí svahu Malé Kamenné o 10 m výše než ostatní prameny. Je nejlidovějším luhačovickým minerálním pramenem.
Aloiska - patří k nejstarším minerálním pramenům. Vyvěrá v parku nad Bílou čtvrtí o 30 m výše než ostatní prameny. Původně dřevěná studánka byla známa jako Luisin pramen, Lesní pramen nebo také Pramen v hoře.
Nový Jubilejní – tento pramen byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2013 a najdete jej mezi Společenským domem a vilou
Alpská růže.
Pramen Dr. Šťastného - je nejzajímavějším luhačovickým minerálním pramenem. Vyvěrá v blízkosti
Lázeňského divadla.
Viola - nachází se v lese nad minerálním pramenem
Ottovky. Byl naražen dne 2.11.2010. Minerální voda je využívána pro pitné kúry lázeňských pacientů a hostů, pro uhličité koupele, inhalace a kloktání.
Pramen
Marie - nachází se v lese poblíž dřevěného altánku u turistické cesty k
Jezírku lásky.
Minerální
pramen Sv. Josefa – vyvěrá v blízkosti kostela Svaté Rodiny, pro veřejnost je pak určena kašna tohoto pramenu Pro nízkou mineralizaci je voda velmi vhodná k pitné léčbě při onemocnění trávicího ústrojí, dýchacích cest a k uhličitým koupelím. Vydatnost pramene je 30 l/min.
Elektra 1 – jeden z nejkoncentrovanějších pramenů v luhačovické zřídelní základně vyvěrá poblíž Kulturního domu Elektra. Pro vysoký obsah nerostů se Elektry užívalo k výrobě zřídelní soli. Pramen původně volně vytékal do řečiště řeky Horní Olšavy. Teprve v roce 1908 byl vyhlouben, vyzděn a řádně zachycen (1910). Při další úpravě byl sveden až na Lázeňské náměstí a sloužil pro pitnou léčbu. Ke konečným úpravám došlo v letech 1938–1939. Při výkopu studny byly v hloubce 9 metrů nalezeny zvířecí kosti, parohy, dutý kmen a stopy po ohništi. Stáří pozůstatků odhadují archeologové na 30 000 let. V současné době je používána v hotelech
Palace a
Morava k inhalacím a uhličitým koupelím. Elektra má zvýšený obsah kyseliny borité, jodu a lithia. Průměrná vydatnost pramene je 14 l/min.
Bystrica – pramen byl navrtán v roce 1972 v ulici Dr. Veselého poblíž stejnojmenného lázeňského domu. Nevyužívá se, má charakter pozorovaného zdroje. Jeho vydatnost činí 15 l/min.
Nová Čítárna – navrtána v roce 1987 vedle Společenského domu směrem k budově ředitelství. Odvádí se do vodojemu minerálních vod ke zvýšení kapacity koupelových směsí pro podávání uhličitých koupelí.
Nová Janovka – je odváděna do akumulační nádrže k uhličitým koupelím, ale je jí možno užít i k inhalacím.
Vincentka 2 – vrt se nachází před východní stranou
Jurkovičova domu směrem ke Kruhové fontáně. Pramen se zatím nevyužívá, je připraven pro pitnou léčbu, inhalace a uhličité koupele.
Pramen
Vladimír – zachycen v roce 1988 v hloubce 42 m. Nachází se v ulici Nábřeží na levé straně řeky Horní Olšavy. Používá se k uhličitým koupelím, je vhodný i k inhalacím.
Minerální pramen
Jaroslava - nejmladší luhačovický pramen. Nachází se v areálu léčebny Miramare II. Tato silně mineralizovaná kyselka se od roku 1998 užívá pro koupele při onemocnění pohybových orgánů a pro uhličité koupele v
Sanatoriu Miramare.
Ubytování v Lázních Luhačovice
V Lázních Luhačovice si můžete vybírat ze široké nabídky hotelů a penzionů. V samém
centrum lázeňského města se nachází Hotel Společenský dům,
Hotel Dům Bedřicha Smetany****,
Hotel Jurkovičův dům****, Lázeňský penzion Myslivna,
Vila Chaloupka****,
Vila Alpská Růže****,
Vila Pod Lipami*** Superior,
Vila Bystrica, Villa Dagmar, Lázeňský penzion Taťána, Penzion Slavia, Hotel Vltava, Penzion Dr. Veselého, Apartmány Luhačovice, Apartmán Anežka, Apartmány Gizela, Apartmány Kolonáda, Hotel Litovel,
Hotel Palace****. Pod Jestřábí horou naleznete
Hotel Jestřabí***,
Boutique hotel Vládní vila, Centrální lázně, Lázeňská vila Vlastimila, Villa Emausy, Vila Pernštýn nebo Lázeňská vila Vlastimila.
Luhačovice pro filmové fanoušky
Lázeňské město je také
rájem filmařů. Natáčely se zde filmy, seriály, dokumentární pořady a i samotní herci si je oblíbili a často je navštěvují, aby se zde léčili, nebo si odpočinuli. To, že si tvůrci pro natáčení často vybírají právě
Luhačovice, svědčí o tom, že jsou nejen
populární lázeňskou destinací, oblíbeným cílem jednodenní turistiky, relaxačních víkendových či wellness pobytů, ale s oblibou je vyhledávají právě
filmaři pro zachovalou architekturu i atraktivní atmosféru s prvorepublikovou noblesou.
Lázně Luhačovice a jejich ocenění
Ocenění ESPA Innovation Awards 2016
Za balneoprovoz uhličitých koupelí získaly Lázně Luhačovice jako jediné v ČR prestižní certifikát za vítězství v soutěži ESPA Innovation Awards 2016, což je ocenění za nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství od Evropského svazu léčebných lázní.
Lázně Luhačovice – excelentní evropská destinace EDEN 2019
Téma:
„Léčené lázeňství a well-being tourism“
Luhačovice získaly titul evropské excelentní destinace EDEN 2019 za udržitelný cestovní ruch a zdravý životní styl. Destinační agentura Zlínsko a Luhačovicko přihlásila do soutěže svůj produkt „Well, well…Lázně Luhačovice“, který oslovil hodnotící porotu především díky propojení tradičního a moderního lázeňství, bohatstvím pramenů, péčí o přírodní zdroje, malebností Jurkovičovy architektury, unikátní spoluprací komerčních i nekomerčních subjektů, snahou o snižování regionálních disparit destinace a v neposlední řadě i panenskou přírodou v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, za což se mohou titulem excelentní destinace právem pyšnit.