Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.
Vincentka je
ojedinělá přírodní léčivá minerální voda, velmi silně mineralizovaná, jódová, uhličitá minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité. Vincentku můžete ochutnat jak studenou, tak teplou přímo v
Hale Vincentky v Luhačovicích, využít můžete také možnosti
exkurze do plnírny Vincentky, tu lze objednat v Kulturním a kongresovém centru. Exkurze do plnírny dtojí 100 Kč a probíhá od května do září.
Revitalizace kolonády a haly Vincentka
Hala Vincentky v
Luhačovicích dostala díky revitalizaci novou tvář. Instalace moderní vzduchotechniky pro zlepšení a zkvalitnění klima v hale, nově instalované osvětlení nebo navrácení původního a přeleštěného výdejního pultu z
kubánského mramoru, to jsou hlavní změny, které úpravy přinesly. Hala nyní působí historizujícím a přitom velmi moderním dojmem. V horní galerii najdou zájemci
interaktivní expozici vzniku současné
léčivé vody z prapůvodně mořských vod.
Pramen Vincentka
Pramen byl upraven kolem roku 1680, roku 1792 dostal svůj nynější název Vincentka. Při výstavbě nové kolonády byla v letech 1947 – 1948 postavena současná hala Vincentky. Vincentka byla podávána na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Byla zdrojem obživy zdejších vodařů, kteří ji vozili potahy na různá místa do Rakouska a Uher.
Léčivá voda Vincentka je určená k pitným kúrám, kloktání, inhalacím. Měla by se podávat dvakrát denně nalačno, v dávce 2,5 – 3,5 dcl. Pitná kůra by měla trvat 15 – 20 dní. Svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, žaludku a střevech, je doporučována k pitným a inhalačním kúrám při onemocnění cest dýchacích, hlasivek, při chorobách látkové výměny, vředové choroby žaludku a dvanácterníku. Málokdo ví, že tato voda pomáhá regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu (sport, těžká fyzická práce, horečnatá onemocnění) a upravuje metabolismus po alkoholových excesech.
Jak využít Vincentku?
Vincentka je dostupná návštěvníkům Lázní Luhačovice při původním prameni Vincentka. Lahvovaná pochází z pramene Nová Vincentka. Prodává se i v nosních sprejových aplikátorech, je přidávána do zubních past a pastilek Vincentka. Její účinky jsou již po staletí využívané při léčebných kúrách v lázních Luhačovice a v současnosti se doma používá lahvovaná. Kromě inhalování této minerální vody je také možné její účinky využít prostřednictvím dalších produktů. Mezi nejoblíbenější patří Vincentka nosní sprej určený k ošetření nosohltanu. Je také často používán pro zvlhčení sliznice nosní dutiny při pobytu v místech s nízkou vlhkostí. Dalším přípravkem s Vincentkou je sirup s obsahem jitrocele a mateřídoušky.
Pastilky Vincentka jsou vynikajícím zdrojem minerálních solí a také pozitivně působí na ústní dutinu a hlasivky. Vincentka Nasalis je určena na proplachování nosních dutin a nosohltanu, používá se při předoperační přípravě. Minerální voda Vincentka je také součástí několika kosmetických přípravků. Hydratační krém a zubní pasta tak přinášejí všechny výše popsané pozitivní účinky i při péči o pokožku nebo chrup.