ÚvodAktualityUdělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Minerální pramen Doubrava u Aše Příroda

Minerální pramen Doubrava u Aše

Minerální pramen, někdy nazývaný Pramen století, se nachází uprostřed obce Doubrava u Aše, téměř na hranici s Německem. Voda ze zdejšího pramene má stejného složení, jako Zelený pramen v sousedním německém lázeňském městečku Bad Elster.

Pramen Labe na Labské louce Příroda

Pramen Labe na Labské louce

Kdo se vydá do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, neměl by vynechat výlet k prameni největší české řeky Labe. Pramen Labe vyvěrá na Labské louce, ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Místem prochází tzv. Česká cesta a je zde rozcestník turistických tras.

Minerální pramen Sadka Příroda

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Jesenická kyselka – zdroj bohatý na minerály Příroda

Jesenická kyselka – zdroj bohatý na minerály

Jeseník nad Odrou je známý svým pramenem – Jesenickou kyselkou, bohatou na minerály. Mezi nejvýznačnější přednosti patří však nízký obsah sodíku, který blahodárně působí na lidský organismus.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos Příroda

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky Lázně a wellness

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Konstantinovy Lázně – Prusíkův pramen a Smraďoch Příroda

Konstantinovy Lázně – Prusíkův pramen a Smraďoch

Historii obce můžeme sledovat už od 16. století, kdy se v písemných dokladech objevuje zmínka o sirnatém prameni zvaném lidově smraďoch právě pro svůj vysoký obsah sirovodíku.

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří Lázně a wellness

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří

Minerální pramen Evženie (Evženka) byl nalezen roku 1883 a o několik let později byl vyhlášen léčivým pramenem. Pramen je jemně perlivý a příjemně studený.

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích Lázně a wellness

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Hlavním léčebným zdrojem teplických lázní jsou termální prameny. K lázeňským účelům jsou používány termální prameny Pravřídlo a Hynie. Teplota vyvěrající termální vody je 39-44°C. Ve všech lázeňských domech jsou prameny využívány především k léčení.

Léčivý pramen Luna v Lounech Lázně a wellness

Léčivý pramen Luna v Lounech

V Lounech se vyskytují přírodní i umělé vývěry podzemních minerálních a léčivých vod. Na území města je historicky doloženo používání pramenů Mikulášovky a Jánovky. V jižní části města, na návrší U Spravedlnosti, byl navrtán významný zdroj alkalické kyselky – pramen Luna.

Dvorana Glauberových pramenů ve Františkových Lázních Příroda

Dvorana Glauberových pramenů ve Františkových Lázních

Po první světové válce hledaly Františkovy Lázně další možnosti, jak rozšířit léčebné indikace. Byly provedeny první zkušební vrty, s cílem nalézt hlouběji položené prameny vhodné ke koupelím. Podařilo se tak nalézt pramen Glauber IV s nejvyšším obsahem Glauberovy soli na světě.

Prameniště Bílé Smědé Příroda

Prameniště Bílé Smědé

Jizerskými horami protéká řeka Bílá Smědá. Pramen vodního toku najdete v rašeliništích Klečových luk při západním úpatí hory Jizery v nadmořské výšce 1122 metrů.

Pramen řeky Chrudimky Příroda

Pramen řeky Chrudimky

Řeka Chrudimka vede přes Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a je dlouhá téměř 109 km.

Pramen vzkříšení v Kašperských Horách Památky

Pramen vzkříšení v Kašperských Horách

V kapli Zmrtvýchvstání Páně Na Prádle se dodnes nedochovala střecha, krovy, klenba byla prolomena, ale zůstalo zde obvodové zdivo a hlavně uvnitř do dnešních dnů vyvěrá pramen vzkříšení.

Minerální pramen Vita v Lázních Bělohrad Příroda

Minerální pramen Vita v Lázních Bělohrad

Pramen dnes pojmenovaný Vita vznikl v roce 2022 v místě původního pramene z roku 1901 zvaného Annamariánský nebo také Lví. Svým složením je vrt Vita v Česku ojedinělým zdrojem minerální vody a zřídelního plynu.

Naučná stezka k prameni řeky Odry Příroda

Naučná stezka k prameni řeky Odry

Vojenský újezd Libavá v Oderských vrších je prameništěm jedné ze dvou evropských řek v České republice. Zatímco krkonošský pramen první z nich, Labe, je jedním z nejfrekventovanějších cílů turistů, řeka Odra takový zájem nebudí.

Karolinin pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen je pramen minerální vody v Mariánských Lázních. Má poměrně vyšší obsah hořčíku. Pavilon Karolinina pramene je volně přístupný v letním období.

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky Lázně a wellness

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních, nazývané také jako Prameny lásky, vyvěrají ve třech vývěrech v prostoru mezi společenským domem Casino a Centrálními lázněmi. Svůj název získaly podle opata Ambrože, který usiloval o zpřístupnění zdejších pramenů nemocným.

Lesní pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Lesní pramen v Mariánských Lázních

Klasicistní pavilon u Třebízského potoka je místem, kde můžete ochutnat v letní sezóně Lesní pramen. Svým složením mírně alkalizuje obsah žaludku, a je proto vhodný pro léčbu různých nemocí trávicího ústrojí.

Pramen Kyselky u Nového Města pod Smrkem Příroda

Pramen Kyselky u Nového Města pod Smrkem

Za minerálními vodami se nemusíte vydávat jenom do vyhlášených českých lázní. Minerálku s vysokým obsahem prospěšných látek mají i v Novém Městě pod Smrkem na severu Čech. V lese poblíž města pramení Novoměstská Kyselka, která prý v minulosti uchránila novoměstské obyvatelstvo před morem.

Pramen Hanácké kyselky u Přerova Lázně a wellness

Pramen Hanácké kyselky u Přerova

Hanácká kyselka pramení v obci Horní Moštěnice u Přeřova. V roce 1921 zde byl vystavěn závod na stáčení limonád, který funguje dodnes.

Pramen Korunní kyselky u Stráže nad Ohří Lázně a wellness

Pramen Korunní kyselky u Stráže nad Ohří

Pramen vyvěrá u vsi Korunní poblíž obce Stráž nad Ohří. Vzniká několik desítek metrů pod povrchem v oblasti Doupovských hor, nedaleko Karlových Varů.

Pramen Grünské kyselky – dnešní Magnesie ve Slavkovském lese Lázně a wellness

Pramen Grünské kyselky – dnešní Magnesie ve Slavkovském lese

Minerální voda Magnesia se čerpá z pramene Grünské kyselky a dalších pramenů v okolí Louky u Bečova nad Teplou.

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna Lázně a wellness

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna

Přírodní minerální voda Ondrášovka je jímána ze zdrojů v Sedmi Dvorech u Moravského Berouna v podzemním rezervoáru.

Pramen Šaratice nedaleko Újezdu u Brna Příroda

Pramen Šaratice nedaleko Újezdu u Brna

Minerální voda Šaratica, která je známa svými projímavými účinky, se stáčí už od roku 1896. Mimo tohoto místa se její hlavní zdroje nacházejí u Nesvačilky, Újezdu u Brna a Těšan.

Prameny řeky Ploučnice u Osečné Příroda

Prameny řeky Ploučnice u Osečné

Prameniště Ploučnice je označováno za jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Nachází se v nedaleko Osečné u Janova dolu.

Pramen sv. Vojtěch u Horní Malé Úpy Příroda

Pramen sv. Vojtěch u Horní Malé Úpy

V Horní Malé Úpě v blízkosti serpentiny státní silnice na Pomezní Boudy se u jedné z „tisícovek“ Haida nalézá prameniště Sv. Vojtěch s jedenácti jedinečnými léčivými vývěry.

Balbínův pramen v Mariánských Lázních Lázně a wellness

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní. Pramení totiž na okraji rašeliniště – asi kilometr západně od Mariánských Lázní.

Siadrův pramen s naučnou stezkou Příroda

Siadrův pramen s naučnou stezkou

Naučná stezka Siardův pramen se nachází v CHKO Slavkovský les u obce Mnichov. Zpřístupňuje přírodní a kulturní dědictví oblasti, proslulé především množstvím minerálních pramenů.

Minerální pramen v Dolních Pasekách na Chebsku Lázně a wellness

Minerální pramen v Dolních Pasekách na Chebsku

Tento pramen je zmiňován již ve 12. století a v 16. století byl považován za léčebný. V roce 1930 byl altán přestavěn na zděný pavilon, který zde stojí dodnes.

Prameny Zaječické hořké Lázně a wellness

Prameny Zaječické hořké

Zaječická hořká je výtěžek z přírodního léčivého zdroje, minerální voda silně mineralizovaná pro léčebné využití pramenící v Českém středohoří u vsi Zaječice u Bečova.

Pramen Břetislav s nejvyšší radioaktivitou v České republice Příroda

Pramen Břetislav s nejvyšší radioaktivitou v České republice

U Plesné na Chebsku nový pramen s obsahem radonu, který je podle vědců nejradioaktivnější v Česku. V budoucnu by mohla voda sloužit k lázeňské léčbě. Z hlediska minerálních vod je to jeden z největších objevů za posledních několik let.

Prameny ve Zdravé vodě – Žarošice Příroda

Prameny ve Zdravé vodě – Žarošice

Léčivé prameny byly po minulá staletí využívány k lázeňství. Lázně zde založila abatyše starobrněnského kláštera v 18. století. Dnes jsou k vidění původní lázeňské budovy a vyvěrající prameny.

Ondrášovka – minerální voda z Nízkého Jeseníku Životní styl

Ondrášovka – minerální voda z Nízkého Jeseníku

Minerální voda Ondrášovka pramení v malé obci Ondrášov, v podhůří Nízkého Jeseníku. Ondrášovka je známá od 13. století. Původně zde byly lázně, které po válce zanikly.

Prameniště Boží voda v Loučeni Příroda

Prameniště Boží voda v Loučeni

Studánku Boží Voda dala vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi, knížeti z Furstenberku současně s pomníkem knížete padlého v napoleonských válkách.

Minerální prameny Hronovka a Regnerka Životní styl

Minerální prameny Hronovka a Regnerka

Dva minerální prameny vyvěrají v parku Aloise Jiráska v Hronově, byly navrtány v roce 1943. Oba prameny maji alkalicko-železnatou vodu. Lidově se těmto minerálním vodám říká "Prdlavka". Původně zamýšlené minerální lázně ale nevznikly.

Naučná stezka Kynžvartské kyselky Příroda

Naučná stezka Kynžvartské kyselky

Naučná stezka Kynžvartské kyselky je zaměřená na přírodní léčivé zdroje v okolí Lázní Kynžvart.

Medvědí pramen v Mariánských Lázních Příroda

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Pramen je známý kamennou sochou Eiblova medvěda. Původ jména kyselky pochází ze středověku, kdy se toto místo nazývalo „Medvědí brloh“ zřejmě podle doupat divokých medvědů.

Pramen Smradlavá v údolí Velké Smradlavy u Bílé Příroda

Pramen Smradlavá v údolí Velké Smradlavy u Bílé

Nekrásnější vývěr sirné vody můžete shlédnout v Beskydech poblíž lyžařského a turistického střediska Bílá. Pramen se nachází v údolí, jímž protéká potok s přiléhavým názvem Velká Smradlava. Již z dálky na sebe upozorní charakteristickým sirným zápachem.

Adélin pramen pod Králickým Sněžníkem Příroda

Adélin pramen pod Králickým Sněžníkem

Přístřešek u Adélina pramene se nachází na stezce, kudy prochází modrá značená trasa ze Stříbrnic a červeně značená trasa z Kladské brány. Zvláštním a luxusním prvkem je pramen svedený přímo do přístřešku.

Pramen sv. Ludmily u Počátek Příroda

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí Příroda

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Kyselecký hamr v Českém lese Příroda

Kyselecký hamr v Českém lese

Pramen Kyselecký hamr vyvěrá z krystalinických hornin na okraji chebské pánve, ale složením patří ke skupině uhličitých vod Mariánských Lázní. Kyselka je zde jímána neobvyklým způsobem – kamenným pažením vyrobeným z granitu, které se až do současnosti dochovalo z roku 1648.

Pramen Hohenlohe – tzv. poděbradský Lázně a wellness

Pramen Hohenlohe – tzv. poděbradský "zámecký"

Pramen Hohenlohe v Poděbradech nalezl pruský proutkař baron Karel Bülow v roce 1905 v zámeckém valu. Je nazýván také zámeckým pramenem. Proutkař jej nalezl na přání tehdejšího vlastníka poděbradského zámku knížete Hohenlohe.

Studánka Rozárka u Zbečna Příroda

Studánka Rozárka u Zbečna

Studánka Rozárka pramení ze skály v nádherné přírodě CHKO Křivoklátsko blízko řeky Berounky na kraji obce Zbečno. První písemný záznam o studánce Sv. Rozálie je v kronice obce již z roku 1909.

Pramen minerálky Ida – Běloveská kyselka Lázně a wellness

Pramen minerálky Ida – Běloveská kyselka

V náchodské čtvrti Běloves postupně dochází k rekonstrukci bývalých lázní. V dubnu 2024 byl obnoven pramen minerální vody Ida. První zmínky o pramenu sahají až do 14. století. Voda z pramene byla ve zdejších lázních využívána a stáčena do lahví.

Pramen Žerotín ve Velkých Losinách Příroda

Pramen Žerotín ve Velkých Losinách

Termální pramen Žerotín se nachází v lázeňském parku v hloubce 1000 m. Jedná se o sirný teplý pramen, přírodní slabě mineralizovanou sirnou vodu. Jeho voda je čirá, bez barvy se sirovodíkovým pachem. Využívá se ke koupelím a jsou jím napájeny termální bazény.

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině Příroda

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině

Moravská Dyje pramení na louce u vísky Panenská Rozsíčka nedaleko Třeště. Místo, kde řeka pramení je teď příjemným místem k zastavení. Pramen zdobí soška s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera. K prameni se můžete dostat pěšky či na kole.

Vratislavická kyselka Příroda

Vratislavická kyselka

Areál Vratislavické kyselky u Liberce je součástí společnosti Kitl od srpna 2018. Vrty byly po desítkách let chátrání obnoveny v rámci rekonstrukce celého areálu. Kyselka patří k vyhledávaným nejen jako lahodná, ale i nízkou mineralizací zdravotně velmi vhodná stolní voda.

Kyselka Oriona u Teplé Příroda

Kyselka Oriona u Teplé

Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny Příroda

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny

Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa. Vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v Pramenech. Vody pramenů silně probublává oxid uhličitý. Minerální voda je pitná, chutná a velmi osvěžující.

Farská kyselka ve Slavkovském lese Příroda

Farská kyselka ve Slavkovském lese

Farská kyselka je chutný pitný pramen, který vyvěrá v nadmořské výšce 767 metrů v lese mezi obcí Prameny a Mariánskými Lázněmi. Pramen se nachází cca 600 metrů od silnice a je dobře přístupný také cyklistům. Je kryt dřevěným altánkem a poskytuje pěkné místo k odpočinku.

Otročínská kyselka Příroda

Otročínská kyselka

Pramen je znám a využíván nejméně od 17. století, kdy se o něm zmiňuje Bohuslav Balbín jako o „pozoruhodné kyselce“. Pramen je jímán nádherným dutým kmenem s letopočtem z roku 1819 v hloubce 70 cm. Vydatnost pramene je přibližně 2 l/min.

Pramen Smraďačka v Bílých Karpatech Příroda

Pramen Smraďačka v Bílých Karpatech

Uvnitř hlubokých bělokarpatských lesů leží skrytý, ale od pradávna známý léčivý sirný pramen. Nedávno byl opraven a zastřešen a vzniklo tak pěkné výletní místo.

Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové Příroda

Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové

Pramen pochází z roku 1822 a upomíná na návštěvu císaře Josefa II. v Horní Lipové, který tuto obec navštívil 1. září 1779 při své inspekční cestě po rakouském dílu Slezska. Pramen se nachází v Horní Lipové, mezi silnicí a železniční tratí, naproti penzionu Kovárna.

Pramen říčky Pilávky se sochou víly Příroda

Pramen říčky Pilávky se sochou víly

Říčka Pilávka pramení nedaleko obce Hvozd na Prostějovsku. Samotný pramen se ukrývá v lese a nevede k němu žádná značka. Když jej ale objevíte, překvapí vás zde socha víly Pilávky, kterou dle pověsti zaklela lesní čarodějnice.

Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty Příroda

Pramen Výrovka u Kostelní Lhoty

Pramen minerální vody Výrovka se nachází nedaleko Kostelni Lhoty. Jedná se o nedávno zrekonstruované zřídlo, chemicky velmi podobné Svatojosefskému prameni v Kersku. Leží těsně u cyklotrasy 0124 z Kostelní Lhoty do Hořátev.

Eliščin pramen v Poděbradech Příroda

Eliščin pramen v Poděbradech

Pramen Eliška byl navrtán roku 1910. Naleznete ho tryskat z měděné vázy do skleněné půlkoule, která je zakrytá secesní kovovou stříškou nesenou na sloupcích. Celá konstrukce je ozdobená různými motivy z říše rostlin, volutami a štítky.

Minerální voda Poděbradka Příroda

Minerální voda Poděbradka

Dnes oblíbený minerální pramen byl vyvrtán roku 1903 na pokyn proutkaře Bülowa z Bothkampu v hloubce neuvěřitelných 96,7 m. Proud body byl tak mocný, že vytryskl do výšky prvního patra poděbradského zámku.

Svatojosefský minerální pramen v Kersku Příroda

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský pramen se nachází v obci Kersko, známé z románu Bohumila Hrabala. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl pramen navrtán až do hloubky 81 m. Minerální vodě z něj se mezi místními říká „Kerka“.

Rybářská kyselka u obce Libá Příroda

Rybářská kyselka u obce Libá

Minerální pramen se nachází na cyklostezce 2286 v Přírodním parku Smrčiny. Kyselka je známá od 17. století, do roku 1945 bývala u pramene i stáčírna. Dnes slouží příchozím k čerpání minerální vody pumpa.

Bublavý pramen u Rejvízu Příroda

Bublavý pramen u Rejvízu

Bublavý pramen je vlastně studánka s pitnou horskou vodou, asi 2 km po žluté značce z Rejvízu. Zajímavostí je, že ze dna celého pramene probublávají vzduchové bubliny. Cesta se napojuje na naučnou stezku Rejvíz.

Minerální voda Deštěnka Příroda

Minerální voda Deštěnka

Jméno Deštné v jižních Čechách rozšířila radioaktivní minerální voda zvaná "Deštěnka", u jejíhož pramene byly založeny lázně, v minulosti hojně navštěvované.

Přírodní rezervace Smraďoch Příroda

Přírodní rezervace Smraďoch

Nad celým územím se vznáší podivný zápach. Vystupuje z malých puklin, kolem kterých neuvidíte na první pohled žádný život. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Země, je oxid uhličitý "ovoněný" sirovodíkem. Je pozůstatkem kdysi mohutné tektonické činnosti zdejší oblasti.

Mattoniho vodopád u Kyselky Příroda

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích Příroda

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete ochutnat poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny.

Pramen řeky Nisy u Nové Vsi nad Nisou Příroda

Pramen řeky Nisy u Nové Vsi nad Nisou

Nisa, nebo také Lužická Nisa, pramení v katastru obce Nová Ves nad Nisou. Celková délka řeky je 252 kilometrů, na území ČR je ale tok Nisy dlouhý pouhých 54 kilometrů. Nisa je levým přítokem řeky Odry.

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních Příroda

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Nejstarší zachycený minerální pramen na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen, který má sedm vývěrů. Pro pitnou léčbu se užívá Ferdinand I. a stáčí se do lahví jako výtečná stolní voda Excelsior. Vývěry se nacházejí v kolonádě Ferdinandova pramene, v nádherném parku.

Těšíkovská kyselka – prameniště železité minerální vody Příroda

Těšíkovská kyselka – prameniště železité minerální vody

Částí města Šternberka je obec Těšíkov. V blízkosti této obce se nachází prameniště minerální vody, tzv. Těšíkovské kyselky. Pramen je zdrojem železité minerální vody, který je doložen již v roce 1669 jako přírodní kyselka.

Křížový pramen v Mariánských Lázních Příroda

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Viola –  minerální pramen v Luhačovicích Příroda

Viola – minerální pramen v Luhačovicích

Největší moravské lázně, proslavené nádhernou architekturou Dušana Jurkoviče, mají o další léčivý minerální pramen navíc.

Za svatými vodami do světa ticha Letní sporty

Za svatými vodami do světa ticha

Tři místa s vodou, která podle pověstí uzdravovala lidi i zvířata. Najedete je na Litovelsku, v obcích Cholina, Litovel a Senice na Hané, místní část Cakov.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník Příroda

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice Lázně a wellness

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen byl získán v roce 1988 v bezprostřední blízkosti pramene Jubilejní – na pravém břehu Horní Olšavy vedle Společenského domu směrem k vile Alpská růže – vrtem do hloubky 50,5 m.

K pramenu řeky Moravy na střechu Evropy Příroda

K pramenu řeky Moravy na střechu Evropy

Králickému Sněžníku, přes nějž přechází hlavní evropské rozvodí, se právem říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 m vyvěrá pramen řeky Moravy, upravený jako studánka.

Studánka Pramen Kosice Příroda

Studánka Pramen Kosice

Slabě termální (cca 20°C) minerální pramen s vysokým obsahem rozpuštěných látek (zejména oxidu uhličitého). Nachází se nedaleko zaniklých lázní u Jelínků, kde v srpnu roku 1861 pobývala Božena Němcová. Voda po otočení kohoutkem vytéká sama.

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku Příroda

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka se nachází nedaleko Novoveské kyselky v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka. Příchozí se mohou osvěžit znamenitým minerálním pramenem, který je kryt altánem. Poblíž je vrt, ze kterého se jímá minerální voda prodávající se pod označením Magnesia.

Jesenické prameny a památky Příroda

Jesenické prameny a památky

V Jeseníku a jeho okolí se nachází stovky pramenů, které léčí lidské neduhy již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze. Pojďte s námi po stopách tohoto významného léčitele, který přivedl do Jeseníku příslušníky šlechtických rodů, umělce a lékaře z celé Evropy.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen Lázně a wellness

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Pramen sv. Huberta v Jiráskových skalách u v Teplic nad Metují Příroda

Pramen sv. Huberta v Jiráskových skalách u v Teplic nad Metují

Pramen sv. Huberta najdete na okraji Teplického skalního města, v Jiráskových skalách. Vývěr pitné vody se nachízí nedaleko stromu s obrázkem svatého Huberta.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou Příroda

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky  Příroda

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet Příroda

Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet

Cesta spojující dvě nejvíce mystická místa Ještědí – pramen řeky Ploučnice a vrchol Ještědu, pohanskou vodní svatyni v olších s vířícím pískem a ještědské skály ošlehané větry.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen Lázně a wellness

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen Lázně a wellness

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Mattoniho lázně Kyselka Lázně a wellness

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Další aktuality

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
30. srpen 2024 6:40
Příroda

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

Fascinují vás netopýři, tajemní noční létající savci? Chcete se dozvědět víc o jejich životě, významu, ohrožení i ochraně? Pak navštivte některou z akcí, která provází Mezinárodní noc pro netopýry. Osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů se odehrává pravidelně na přelomu srpna a září. Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy a vyražte za zajímavým zážitkem.
29. srpen 2024 17:18
Příroda

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádu víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.
24. srpen 2024 15:30
Příroda

Swamp, Pecopala, Salingburg: prázdninové cestování za exotikou, kterou ještě stihnete

Nemusíte cestovat tisíce kilometrů za hranice, i u nás najdete řadu míst, která vypadají skutečně exoticky anebo alespoň mají exotický název, na kterém si nejeden cestovatel už zlomil jazyk. Už jste navštívili třeba Soos, Swamp nebo místo s tajemně znějícím názvem Pecopala? Pozveme vás ale třeba i do Kalifornie.
24. srpen 2024 5:59
Příroda