Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.
První zmínka o Lánech pochází z roku 1392. Už tehdy zde stávala dřevěná tvrz. Během staletí patřil různým šlechtickým rodům, přechodně i císaři Rudolfu II. Byl mnohokrát přestavován a jeho dnešní podoba je výsledkem přestavby z let 1902 – 1903. Poslední stavební úpravu zámku a jeho nejbližšího okolí provedl v letech 1921 – 24
architekt Josip Plečnik.Téměř osmdesát let, od roku 1920, je zámek v Lánech letní rezidencí československých prezidentů.
První prezident československé republiky,
Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Lány se staly významným místem státních návštěv. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo i se svou rodinou. Nakonec zvolil Lány jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Hrob rodiny Masarykových se stal symbolem československé demokracie i v dobách totality.
Eduard Beneš lánskou rezidenci nevyužíval. Po celé válečné období zde bydlel nemocný prezident
Emil Hácha s dcerou. Prezidenti Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný i Ludvík Svoboda navštěvovali Lány jen zřídka. Ani za prezidenta Gustáva Husáka se tady hlava státu příliš nezdržovala. Až prezident
Václav Havel, zvolený po roce 1989, navázal na tradice z dob Masarykových a Lány opět ožily.
Lánské lesy rozprostírající se v okolí zámku ukrývají také pozoruhodnou technickou památku:
zbytky druhé nejstarší železnice na evropské pevnině. Koněspřežná dráha měla vést z
Prahy do
Plzně, byla však ukončena v Lánech. V provozu byla v letech 1830 – 1869,
odbočka do lánských lesů byla využívána až do roku 1873. Bývalá hájovna Píně na okraji Lánské obory je vlastně jedním z nejstarších nádraží – sloužila jako přepřahací stanice a byt inženýra.
Prohlídka zámku Lány
Od roku 2023 se poprvé v historii v zámku Lány zavádějí pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost. Je předem ale nutné si své místo na prohlídce rezervovat on-line, termíny jsou vypsané na rezervačním webu Správy Pražského hradu. Obvykle se konají prohlídky ve čtyřech termínech v 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00 hodin. Cena za prohlídku zámku je 200 Kč plná cena, 100 Kč snížená cena (děti 2 – 16, studenti do 26 let, senioři od 65 let a ZTP či ZTP/P) a 400 Kč rodinná cena (až 2 dospělé osoby a 1 – 5 dětí do 16 let).
Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Zvláštní pozornost je věnována památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. Prohlídky jsou zaměřeny na návštěvníky z řad českých občanů a probíhají v češtině. Zahraničním návštěvníkům jsou k dispozici psané informační texty.
U vstupu do areálu se dozvíte základní informace o lánském zámku a parku, západním schodištěm pak vystoupíte do reprezentačního prvního patra. Prohlédnete si Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Spojovací chodbou pak projdete do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale se sloupy sestoupíte po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program zakončí v interiéru kostela Nejsvětějšího jména Ježíš.
Zámecký park
Zámecký park o rozloze 110 ha je zpřístupněn od začátku března do konce října a to zdarma. Zpřístupněna je také ukázková část Lánské obory (demonstrační obůrka) s dřevěnou vyhlídkou na výběh vysoké zvěře, kde se platí vstupné 20 Kč děti, 50 Kč dospělí. Nachází se zde také naučná stezka s informačními tabulemi, která je přístupná celoročně (délka necelých 5 km). Stezka spojuje obec Lány s touto ukázkovou částí obory.