ÚvodKalendář akcíExpozice a dlouhodobé akce1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Datum začátku akce: 1.1.2022.

Doba trvání akce: "1. leden 2022 – 31. prosinec 2025".

Expozice a dlouhodobé akce

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Cílem nebylo vytvořit další uměleckohistorický přehled a nově kodifikovat to zásadní, co bylo v průběhu 19. století v českých zemích vytvořeno. Takový přístup totiž zákonitě opomíjí díla, která se do sbírky dostala formou nákupů či darů z jiných evropských regionů a která také zásadně ovlivňovala lokální situaci a vývoj na umělecké scéně. Expozice tedy ukazuje, co Národní galerie v průběhu své více než dvěstědvacetileté existence shromáždila v širokém kontextu. Zastoupení jednotlivých autorů je tak přirozeně nerovnoměrné, od kompaktních a reprezentativních souborů po víceméně náhodné či příležitostné akvizice.

Konečný výběr reprezentuje více než čtyři sta padesát děl od 150 autorů ve třech hlavních kapitolách: Člověk, Svět a Ideje. Expozice zahrnuje vedle malby také sochařství. Volná plastika doprovází obrazy, veřejná plastika tvoří zvláštní oddíl, který s ohledem na vybraný přístup a dostupnost exponátů parafrázuje tři základní témata v oddílech Architektura, Pomník a Náhrobek.

Vedle sebe se tak na výstavě objevují umělci nejen odlišných uměleckých názorů, ale i příslušníci velmi rozdílných generací, například Josef Mánes vedle Pabla Picassa, Josef Navrátil vedle Bohumila Kubišty či Antonio Canova vedle Franze von Stucka. Díky tematickému členění expozice tak vznikla i celá řada menších skupin děl, která reprezentují samostatné obsahové celky, od vlastních podobizen, rodinných i oficiálních portrétů přes obrazy z kaváren, rušných městských bulvárů, jarních krajin či horských jezer po díla s náboženskou nebo mytologickou tématikou.

Výjimku ze záměru prezentovat pouze sbírkové exponáty NGP představují dvě instalace, které tvůrčím způsobem pracují s vizuálními médii 19. století. Zatímco architekt expozice Jiří Příhoda použil v tříkanálové projekci filmové materiály poskytnuté Národním filmovým archivem, designérský tým grafického Studia Najbrt zpracoval do impresivní koláže výtvarné plakáty, zapůjčené Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, Archivem Národního divadla a Vojenským historickým ústavem Praha. Obě ryze současné intervence vyšly ze základní myšlenky expozice ⁠–⁠ přiblížit návštěvníkovi universum člověka 19. století. Staly se tak nedílnou součástí celého projektu a dokladem inspirativnosti výtvarného dědictví dlouhého století pro společnost 21. století.

Sbírková expozice 1796⁠–⁠1918: Umění dlouhého století ze sbírek Národní galerie Praha chápe tzv. „dlouhé století“ odlišně než bývá obvyklé. Liší se datací ⁠–⁠ začátek expozice není spojen s událostmi Francouzské revoluce, ale se vznikem Společnosti vlasteneckých přátel umění 5. února 1796 v Praze, jejíž činnost byla pro rozvoj výtvarného umění v českých zemích zcela zásadní. V témže roce se otevřely první veřejné prostory, které své návštěvníky seznamovaly s důležitými díly domácího, ale i evropského výtvarného umění. Dalším významným počinem Společnosti vlasteneckých přátel umění bylo založení Akademie výtvarných umění o tři roky později. Praha tak měla podmínky pro to, aby se v následujících desetiletích častěji objevovala na umělecké mapě jako místo, které stále živěji reagovalo na nové podněty ze zahraničí. Středoevropský region získal další důležité kulturní centrum. Byla to právě díla z Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění, která vytvořila základ sbírek dnešní Národní galerie Praha. V roce 1902 založil císař František Josef I. Moderní galerii, jejíž akvizice významným způsobem rozhodly o bohatství a rozmanitosti kolekce umění první poloviny 20. století. Zcela zásadní počin představoval nákup sbírky francouzského umění československým státem v roce 1923.

ledované období zahrnuje vlastně tři století, včetně toho, které skončilo teprve před nedávnem. Současný vztah k dějinám 19. století ale bývá ambivalentní, stejně blízký jako vzdálený. Nejen tehdejší společnost, ale i její kultura, včetně výtvarného umění, prošla výraznými změnami, které často zásadně ovlivňují i naší současnost. Na dnešní tak naléhavé a výrazné diskuse o problémech genderových či environmentálních by naopak člověk 19. století jen nechápavě hleděl. Přesto i to jsou otázky, které přinesla právě společnost dlouhého století. Do celé problematiky dnes také výrazně zasahují pokusy o odlišné vidění dějin umění, o další možná „čtení“ výtvarného umění minulosti. To vše je také charakterizováno určitým odklonem od tradičních národních škol, jak uměleckých, tak uměleckohistorických. V tomto smyslu se ocitáme v neobyčejně plodné a inspirativní debatě, která umožňuje i poměrně radikální změnu ve vyprávění „příběhu umění“.

Součástí expozice jsou i dva komorní grafické kabinety, kde budou prezentovány bohaté fondy Sbírky grafiky a kresby z tohoto období.

Veletržní palác ⁠–⁠ 4. patro
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Měsíční kámen

„Příběh chlapce, který nikdy nebyl“ Česká premiéra adaptace stejnojmenného románu současného islandského autora Sjóna.
Praha 7, Praha

Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970

Výstava Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970 ve Veletržním paláci se skrze umělecká díla zabývá vztahem člověka k přírodě v období přibližně od 30. let do začátku normalizace. Výstava bude k vidění od 28. 3. do 31. 8. 2025.
Praha 7, Praha

1956⁠–⁠1989: Architektura všem – expozice NG ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci si prohlédnete novou expozice s názvem 1956⁠–⁠1989: Architektura všem. Cílem výstavy je překonat binární pohled Východ⁠–⁠Západ, uměle udržovaný od pádu železné opony před 30 lety, a učinit ji srozumitelnou v evropském kontextu. 
Praha 7, Praha

1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby – stálá výstava NG v Praze

Název Konec černobílé doby není pojmenováním let 1939 až 2021, ale heslem shrnujícím přístup, který se snaží materiál této často bolestné epochy dopředu ideologicky nehodnotit. Jedná se o novou stálou expozici ve Veletržním paláci, která byla otevřena v květnu 2023.
Praha 7, Praha

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.
Praha 7, Praha

V lázni a v koupeli – Motivy koupání v českém a evropském moderním umění

Národní Galerie Praha zve od 29. 4. do 10. 8. 2025 na výstavu V lázni a v koupeli: Motivy koupání v českém a evropském moderním umění.
Praha 7, Praha

Ozvěny Benátského bienále – Eva Koťátková

Repríza nejprestižnější přehlídky umění přiváží do Prahy kolaborativní projekt Evy Koťátkové Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí, který reprezentoval Českou republiku na 60. bienále umění v Benátkách. Výstava je k vidění ve Veletržním paláci 28. 3. – 27. 7. 2025.
Praha 7, Praha

Otevřená letní dílna v kaš-mi-daš

Přijďte s dětmi na letní tvoření do naší otevřené dílny! Pod vedením lektorky Týny si děti vyrobí krásnou praporkovou dekoraci, kterou si pak můžou pověsit do svého pokojíčku. Tvoření je vhodné pro různé věkové skupiny dětí – od těch nejmenších (s pomocí dospělých) až po školáky.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Atlas – ateliér tvorby a kreativní prostor pro děti v Národní galerii Praha

V Národní galerii Praha najdete ateliér tvorby a laboratoř pro asociativní snění určený pro širokou veřejnost. Tato participativní zóna je prostorem pro trávení času tvorbou, čtením, poslechem, odpočinkem, sdílením i hrou.
Praha, Praha

Studio Hrdinů

Studio Hrdinů je otevřená divadelní scéna s jasným dramaturgickým záměrem a výrazným okruhem divadelních spolupracovníků. Zaměřuje se převážně na autorské, režisérské projekty s důrazem na spolupráci zahraničních a domácích divadelních tvůrců a na žánrové a oborové přesahy.
Praha 7, Praha

Hlinotéka – studio a nezávislá sdílená dílna v Praze

Hlinotéka je nezávislá sdílená dílna v Praze – Holešovicích. Je společným projektem výtvarníků, pracujících a experimentujících s materiálem. Nabízí kurzy točení na hrnčířském kruhu, kurzy modelování z ruky i open studia.
Praha 7, Praha

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.
Praha 7, Praha

Divadlo Alfred ve dvoře

Pražské divadlo Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění. Nejčastěji uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů.
Praha 7, Praha

Taneční škola Angelo Repilado – salsa jako na Kubě

Taneční škola Angelo Repilado nabízí kurzy kubánské salsy v pravém kubánském stylu. Jedinečný styl Angela je zárukou toho, že se na kurzu budete cítit jako v ulicích Havany. Kdy jindy máte možnost tančit se skvělým kubánským tanečníkem a výborným učitelem?
Praha 7, Praha

Tancem proti stresu

Tanec všech rytmů je nadčasový taneční program, který zapojuje kompletní fyzický pohyb tancem.
Praha 7, Praha

Avatar Park v OC Stromovka

Avatar Park v OC Stromovka je moderní VR herna s 3 oddělenými místnostmi, které vám nabídnou maximální soukromí a herní komfort.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha

Mama Shelter Prague

Mnohem víc než jen hotel, kde najdete obří postele a televize nebo bezplatnou vysokorychlostní wifi. Je to oáza pohostinnosti pevně spjatá s energií svého města a různorodých postav, které jej činí výjimečným. Z bývalého Parkhotelu se stalo designové útočiště.
Praha 7, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Kafe Francin

Kafe Francin u Strossmayerova náměstí nabízí čerstvě upraženou kávu od farmářů z celého světa, bohaté snídaně, po celý den polévky, bagely i palačinky, pečivo i zákusky.
Praha 7, Praha

Wine Bar 0,75 – Sedmička v srdci Prahy 7

0,75 [Sedmička] je malý vinařský ráj v Praze 7, kam si můžete zajít na top víno, fajn jídlo a pohodový večer. 0,75 [Sedmička] je vinotéka, kde je atmosféra na prvním místě.
Praha 7, Praha

Bar Cobra – Koktejlový bar a restaurace

Bar Cobra nedaleko Strossmayerova náměstí dostal své jméno po zdejší legendární herně. Dnes zde naleznete oblíbenou restauraci s barem, která nabízí jídelní menu i koktejly.
Praha 7, Praha

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha