ÚvodKalendář akcíExpozice a dlouhodobé akce1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Datum začátku akce: 1.1.2022.

Doba trvání akce: "1. leden 2022 – 31. prosinec 2024".

Expozice a dlouhodobé akce

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Cílem nebylo vytvořit další uměleckohistorický přehled a nově kodifikovat to zásadní, co bylo v průběhu 19. století v českých zemích vytvořeno. Takový přístup totiž zákonitě opomíjí díla, která se do sbírky dostala formou nákupů či darů z jiných evropských regionů a která také zásadně ovlivňovala lokální situaci a vývoj na umělecké scéně. Expozice tedy ukazuje, co Národní galerie v průběhu své více než dvěstědvacetileté existence shromáždila v širokém kontextu. Zastoupení jednotlivých autorů je tak přirozeně nerovnoměrné, od kompaktních a reprezentativních souborů po víceméně náhodné či příležitostné akvizice.

Konečný výběr reprezentuje více než čtyři sta padesát děl od 150 autorů ve třech hlavních kapitolách: Člověk, Svět a Ideje. Expozice zahrnuje vedle malby také sochařství. Volná plastika doprovází obrazy, veřejná plastika tvoří zvláštní oddíl, který s ohledem na vybraný přístup a dostupnost exponátů parafrázuje tři základní témata v oddílech Architektura, Pomník a Náhrobek.

Vedle sebe se tak na výstavě objevují umělci nejen odlišných uměleckých názorů, ale i příslušníci velmi rozdílných generací, například Josef Mánes vedle Pabla Picassa, Josef Navrátil vedle Bohumila Kubišty či Antonio Canova vedle Franze von Stucka. Díky tematickému členění expozice tak vznikla i celá řada menších skupin děl, která reprezentují samostatné obsahové celky, od vlastních podobizen, rodinných i oficiálních portrétů přes obrazy z kaváren, rušných městských bulvárů, jarních krajin či horských jezer po díla s náboženskou nebo mytologickou tématikou.

Výjimku ze záměru prezentovat pouze sbírkové exponáty NGP představují dvě instalace, které tvůrčím způsobem pracují s vizuálními médii 19. století. Zatímco architekt expozice Jiří Příhoda použil v tříkanálové projekci filmové materiály poskytnuté Národním filmovým archivem, designérský tým grafického Studia Najbrt zpracoval do impresivní koláže výtvarné plakáty, zapůjčené Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, Archivem Národního divadla a Vojenským historickým ústavem Praha. Obě ryze současné intervence vyšly ze základní myšlenky expozice ⁠–⁠ přiblížit návštěvníkovi universum člověka 19. století. Staly se tak nedílnou součástí celého projektu a dokladem inspirativnosti výtvarného dědictví dlouhého století pro společnost 21. století.

Sbírková expozice 1796⁠–⁠1918: Umění dlouhého století ze sbírek Národní galerie Praha chápe tzv. „dlouhé století“ odlišně než bývá obvyklé. Liší se datací ⁠–⁠ začátek expozice není spojen s událostmi Francouzské revoluce, ale se vznikem Společnosti vlasteneckých přátel umění 5. února 1796 v Praze, jejíž činnost byla pro rozvoj výtvarného umění v českých zemích zcela zásadní. V témže roce se otevřely první veřejné prostory, které své návštěvníky seznamovaly s důležitými díly domácího, ale i evropského výtvarného umění. Dalším významným počinem Společnosti vlasteneckých přátel umění bylo založení Akademie výtvarných umění o tři roky později. Praha tak měla podmínky pro to, aby se v následujících desetiletích častěji objevovala na umělecké mapě jako místo, které stále živěji reagovalo na nové podněty ze zahraničí. Středoevropský region získal další důležité kulturní centrum. Byla to právě díla z Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění, která vytvořila základ sbírek dnešní Národní galerie Praha. V roce 1902 založil císař František Josef I. Moderní galerii, jejíž akvizice významným způsobem rozhodly o bohatství a rozmanitosti kolekce umění první poloviny 20. století. Zcela zásadní počin představoval nákup sbírky francouzského umění československým státem v roce 1923.

Sledované období zahrnuje vlastně tři století, včetně toho, které skončilo teprve před nedávnem. Současný vztah k dějinám 19. století ale bývá ambivalentní, stejně blízký jako vzdálený. Nejen tehdejší společnost, ale i její kultura, včetně výtvarného umění, prošla výraznými změnami, které často zásadně ovlivňují i naší současnost. Na dnešní tak naléhavé a výrazné diskuse o problémech genderových či environmentálních by naopak člověk 19. století jen nechápavě hleděl. Přesto i to jsou otázky, které přinesla právě společnost dlouhého století. Do celé problematiky dnes také výrazně zasahují pokusy o odlišné vidění dějin umění, o další možná „čtení“ výtvarného umění minulosti. To vše je také charakterizováno určitým odklonem od tradičních národních škol, jak uměleckých, tak uměleckohistorických. V tomto smyslu se ocitáme v neobyčejně plodné a inspirativní debatě, která umožňuje i poměrně radikální změnu ve vyprávění „příběhu umění“.

Součástí expozice jsou i dva komorní grafické kabinety, kde budou prezentovány bohaté fondy Sbírky grafiky a kresby z tohoto období.

Veletržní palác ⁠–⁠ 4. patro

Aktuality

Tanec v galerii – Museography Choreography ve Veletržním paláci

Mezinárodně uznávaná berlínská choreografka Alice Chauchat připravila choreografii reagující na stálou expozici Národní galerie Praha „1939–⁠2021: Konec černobílé doby“.
Praha 7, Praha

Národní galerie – Opening podzim 2024

Národní galerie Praha zahájí ve Veletržním paláci podzimní uměleckou sezónu otevřením výstavy Libuše Jarcovjáková i volným vstupem do sbírkových expozic.
Praha 7, Praha

Libuše Jarcovjáková v Národní galerii

Retrospektivní výstava představí tvorbu fotografky Libuše Jarcovjákové, která přes půl století přirozeně a živelně mapuje svůj život a blízké okolí. Výstava se koná ve Veletržním paláci.
Praha 7, Praha

1924–1974–2024 – Pražský Veletržní palác

Výstavní instalace v oknech korza Veletržního paláce přiblíží staletou historii budovy. Výstava mapuje ikonické pohledy na jedinečnou stavbu a přibližuje její původní obchodní účel typografickou montáží log různých firem.
Praha 7, Praha

Tanec v galerii – Museography Choreography ve Veletržním paláci

Mezinárodně uznávaná berlínská choreografka Alice Chauchat připravila choreografii reagující na stálou expozici Národní galerie Praha „1939–⁠2021: Konec černobílé doby“.
Praha 7, Praha

Výstava ke 140. výročí Prahy 7

Národní galerie v Praze ve spolupráci s Městskou částí Praha 7 připravila výstavu ke 140. výročí vzniku této městské čtvrti. Výstava představí podoby Prahy 7 v průběhu 19. a 20. století.
Praha 7, Praha

František Bohumír Zvěřina – prázdniny na Balkáně

Výstava ve Veletržním paláci představuje Zvěřinovy svérázné výjevy z balkánského prostředí, jejichž tematická bizarnost působivě koresponduje s originálním kreslířským projevem.
Praha 7, Praha

Filomena Borecká ⁠–⁠ Dech tichých myšlenek

Pro Národní galerii vytvoří umělkyně Filomena Borecká dílo in-situ, velkoformátovou abstraktní kresbu zachycující „vnitřní krajinu“ nesenou dechem. Umožní tak divákům se ocitnout přímo uprostřed aktu stvoření. Výstava potrvá od 22. 3. do 8. 9. 2024.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Atlas – ateliér tvorby a kreativní prostor

V Národní galerii Praha najdete nově ateliér tvorby a laboratoř pro asociativní snění určený pro širokou veřejnost k využívání zdarma. Tato nová participativní zóna je prostorem pro trávení času tvorbou, čtením, poslechem, odpočinkem, sdílením i hrou.
Praha, Praha

Studio Hrdinů v Národní galerii

Studio Hrdinů je otevřená divadelní scéna s jasným dramaturgickým záměrem a výrazným okruhem divadelních spolupracovníků.
Praha 7, Praha

Hlinotéka – studio a nezávislá sdílená dílna v Praze

Hlinotéka je nezávislá sdílená dílna v Praze – Holešovicích. Je společným projektem výtvarníků, pracujících a experimentujících s materiálem. Nabízí kurzy točení na hrnčířském kruhu, kurzy modelování z ruky i open studia.
Praha 7, Praha

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.
Praha 7, Praha

Divadlo Alfred ve dvoře

Pražské divadlo Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění. Nejčastěji uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů.
Praha 7, Praha

Tancem proti stresu

Tanec všech rytmů je nadčasový taneční program, který zapojuje kompletní fyzický pohyb tancem.
Praha 7, Praha

Taneční škola Angelo Repilado – salsa jako na Kubě

Taneční škola Angelo Repilado nabízí kurzy kubánské salsy v pravém kubánském stylu. Jedinečný styl Angela je zárukou toho, že se na kurzu budete cítit jako v ulicích Havany. Kdy jindy máte možnost tančit se skvělým kubánským tanečníkem a výborným učitelem?
Praha 7, Praha

Avatar Park v OC Stromovka

Náš Avatar Park se momentálně nachází ve fázi stěhování, o novém místě Vás budeme brzy informovat. Dočasně jsme pro vás však otevřeli VR Park v OC Stromovka.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha

Mama Shelter Prague

Mnohem víc než jen hotel, kde najdete obří postele a televize nebo bezplatnou vysokorychlostní wifi. Je to oáza pohostinnosti pevně spjatá s energií svého města a různorodých postav, které jej činí výjimečným. Z bývalého Parkhotelu se stalo designové útočiště.
Praha 7, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Wine Bar 0,75 – Sedmička v srdci Prahy 7

0,75 [Sedmička] je malý vinařský ráj v Praze 7, kam si můžete zajít na top víno, fajn jídlo a pohodový večer. 0,75 [Sedmička] je vinotéka, kde je atmosféra na prvním místě.
Praha 7, Praha

Bar Cobra – Koktejlový bar a restaurace

Bar Cobra nedaleko Strossmayerova náměstí dostal své jméno po zdejší legendární herně. Dnes zde naleznete oblíbenou restauraci s barem, která nabízí jídelní menu i koktejly.
Praha 7, Praha

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 7, Praha