
Když se řekne
Picasso, většině lidí se vybaví kubismus, rozervané tváře a modré období. Ale za tímhle zjednodušeným obrazem se skrývá život plný proměn – osobních, uměleckých i politických. Před pár lety si svět připomněl půl století od jeho smrti, ale bilance jeho odkazu je dnes možná aktuálnější než kdy dřív. Jak se proměňuje pohled na umělce, který rozděluje publikum i kritiku? A proč je tak důležité jeho dílo znovu číst v kontextu dnešní doby?
Pablo Picasso byl španělský malíř, který se narodil v roce 1881 v
Málaze na jihu
Španělska, většinu svého života strávil ve
Francii a zemřel v roce 1973 v jihofrancouzském Mougins.
Patřil k nejvýznamnějším osobnostem umění 20. století. Vytvořil nový styl,
kubismus, ale Picassova tvorba odráží významné politické proměny a dynamická avantgardní hnutí od úsvitu 20. století do počátku 70. let.
Díky jeho pracovitosti jde o nesmírně rozsáhlé dílo: čítá několik stovek soch a keramických děl, zhruba 15 tisíc obrazů a asi 34 tisíc ilustrací. Seznam jeho prací ovšem dosud není kompletní a odborníci se domnívají, že katalogizace zřejmě nebude nikdy dokončena.
Na
Kudy z nudy vám prozradíme, kde jsou díla světoznámého malíře k vidění u nás v Česku, jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět.
Picasso v Česku

V Česku máme štěstí, velký soubor Picassových děl můžeme obdivovat v
pražském Veletržním paláci.
Národní galerie vlastní několik obrazů a soubor grafických listů, většinu z nich z počátku minulého století.
A jak se Picassova díla do
Prahy dostala? Cesta vede přes galeristu
Daniela-Henryho Kahnweilera (1884–1979), který se přátelil nejenom s malířem, ale také s kunsthistorikem, sběratelem a ředitelem Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění
Vincencem Kramářem (1877–1960). Rok před smrtí Kramář coby vášnivý sběratel kubistického umění odkázal své sbírky včetně prací z Picassova raného období
Národní galerii. Jeho zásluhou získala státní sbírka moderního umění mezinárodní renomé.
Sbírku nečekaně rozšířil ještě roku 1972 dar galeristy Kahnweilera, který jako vzpomínku na přátelství s tehdy již nežijícím Kramářem daroval Národní galerii soubor patnácti Picassových grafik a obraz Únos Sabinek. Další díla koupil od Kahnweilera přímo československý stát, část sbírky pak galerii ještě postupně prodali Kramářovi dědicové.
Výstava Picasso Life v Klášterech Český Krumlov
V
galerii Klášterů v
Českém Krumlově je až
do dubna 2026 k vidění
výstava Picasso Life, zaměřená na malířův život a celoživotní tvorbu.
Pablo Picasso, který se ještě za svého života stal archetypem moderního umělce, je spolu s
Leonardem da Vincim a
Vincentem van Goghem jednou ze
tří nejznámějších osobností výtvarného umění všech dob. Jméno Picasso se také pravidelně objevuje na nejvyšších příčkách žebříčků aukčních rekordů. Od
června 2025 výstavu obohatí
unikátní olejomalba kubistického zátiší z let 1912 až 1914 ze sbírky legendárního sběratele a obchodníka s uměním
dr. Fritze Nathana. Dílo pocházející z prestižní světové kolekce bude
v Česku veřejně představeno poprvé.
Picassovy obrazy a krádež století

O Picassovy obrazy je mezi sběrateli zájem. Toho využili zloději, kteří v květnu 1991 ukradli ze sbírky francouzského umění
Národní galerie z pražského
Šternberského paláce čtyři Picassovy obrazy. Jejich cena podle odhadu vyšplhala na 1,7 miliardy korun. Největší uměleckou krádež v novodobých českých dějinách se detektivům podařilo vyřešit během jediného roku a obrazy se v pořádku vrátily do galerie dřív, než se je zlodějům podařilo převézt do Německa.
Guernica v Madridu

Ačkoli je pražská kolekce velmi ceněná, nejslavnější Picassova díla musíme hledat jinde. Tím zřejmě nejznámějším je
Guernica, 349 cm vysoký a 777 cm široký obraz z roku 1937, namalovaný pouze v černé a bílé barvě. Picasso, který se nezapojil do žádné světové války, nestranný zůstal i během španělské občanské války a odmítl bojovat za jakoukoli stranu nebo zemi, tím reagoval na bombardování španělského města Guernica.
Obraz Guernica vznikl na objednávku španělské republikánské vlády pro španělský pavilon na
Světové výstavě v roce 1937 v Paříži, ale autor si vymínil že do Španělska se obraz nevrátí dřív, dokud v zemi nebude obnovena svoboda. Guernica se skutečně do Picassovy vlasti vydala až v roce 1981, několik let po pádu Frankovy diktatury. Dnes je vystavena v
Muzeu Reina Sofia v Madridu.
Picassova muzea: Antibes, Barcelona, Málaga, Paříž

Kromě světoznámých galerií existuje několik muzeí, které se soustředí pouze na Picassa. Jedno najdete v jihošpanělské
Málaze, kde se Picasso v roce 1881 narodil, za nejvýznamnější umělcovu sbírku na světě je považováno
Picassovo muzeum v Salé v Paříži. Mimořádně zajímavá Picassova sbírka je k vidění na jihu Francie ve městě
Antibes, ve středověkém
hradu Grimaldi; většinu vystavených prací umělec vytvořil právě v tomto městě.
Další
Picassovo muzeum sídlí v krásném středověkém komplexu paláců ve čtvrti La Ribera v historickém centru
Barcelony. Jde o nejnavštěvovanější muzeum ve městě, které navíc nabízí nejbohatší sbírku slavných Picassových děl z jeho různých tvůrčích období.
Přehledné zmapování života a uměleckého odkazu Pabla Picassa. Zjistěte, kde v Česku můžete jeho díla obdivovat a co všechno přinesl světu umění.
Pablo Picasso byl španělský malíř, narodil se v roce 1881 v Málaze, většinu života strávil ve Francii a zemřel v roce 1973 v Mougins.
Picasso byl jednou z nejvýznamnějších osobností umění 20. století, zakladatelem kubismu a tvůrcem tisíců děl včetně obrazů a soch.
Kubismus, který Picasso pomohl vytvořit, je umělecký směr rozkládající reality do geometrických tvarů a znovuosmýslující formy a prostor v umění.
V Česku můžeme obdivovat Picassova díla v Národní galerii v Praze, specificky ve Veletržním paláci, který vlastní několik jeho obrazů a grafik.
Jedním z nejslavnějších Picassových děl je obraz 'Guernica', který reaguje na bombardování španělského města Guernica během španělské občanské války.
Guernica je vystavena v Muzeu Reina Sofia v Madridu.
Muzea věnovaná Picassovým dílům najdeme například v Antibes, Barceloně, Málaze a Paříži.
Výstava 'Picasso Life' v Klášterech Český Krumlov prezentuje celoživotní tvorbu Picassa a od června 2025 představí unikátní kubistické zátiší.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.