ÚvodAktualityCesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku
Kultura

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?
Pablo Picasso byl španělský malíř, který se narodil v roce 1881 v Málaze na jihu Španělska, většinu svého života strávil ve Francii a zemřel v roce 1973 v jihofrancouzském Mougins. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem umění 20. století. Vytvořil nový styl, kubismus, ale Picassova tvorba odráží významné politické proměny a dynamická avantgardní hnutí od úsvitu 20. století do počátku 70. let.

Díky jeho pracovitosti jde o nesmírně rozsáhlé dílo: čítá několik stovek soch a keramických děl, zhruba 15 tisíc obrazů a asi 34 tisíc ilustrací. Seznam jeho prací ovšem dosud není kompletní a odborníci se domnívají, že katalogizace zřejmě nebude nikdy dokončena.
 

Picasso v Česku

V Česku máme štěstí, velký soubor Picassových děl můžeme obdivovat v pražském Veletržním paláci. Národní galerie vlastní několik obrazů a soubor grafických listů, většinu z nich z počátku minulého století.

A jak se Picassova díla do Prahy dostala? Cesta vede přes galeristu Daniela-Henryho Kahnweilera (1884–1979), který se přátelil nejenom s malířem, ale také s kunsthistorikem, sběratelem a ředitelem Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění Vincencem Kramářem (1877–1960). Rok před smrtí Kramář coby vášnivý sběratel kubistického umění odkázal své sbírky včetně prací z Picassova raného období Národní galerii. Jeho zásluhou získala státní sbírka moderního umění mezinárodní renomé.

Sbírku nečekaně rozšířil ještě roku 1972 dar galeristy Kahnweilera, který jako vzpomínku na přátelství s tehdy již nežijícím Kramářem daroval Národní galerii soubor patnácti Picassových grafik a obraz Únos Sabinek. Další díla koupil od Kahnweilera přímo československý stát, část sbírky pak galerii ještě postupně prodali Kramářovi dědicové.
 

Picassovy obrazy a krádež století

O Picassovy obrazy je mezi sběrateli zájem. Toho využili zloději, kteří v květnu 1991 ukradli ze sbírky francouzského umění Národní galerie z pražského Šternberského paláce čtyři Picassovy obrazy. Jejich cena podle odhadu vyšplhala na 1,7 miliardy korun. Největší uměleckou krádež v novodobých českých dějinách se detektivům podařilo vyřešit během jediného roku a obrazy se v pořádku vrátily do galerie dřív, než se je zlodějům podařilo převézt do Německa.
 

Guernica v Madridu

Ačkoli je pražská kolekce velmi ceněná, nejslavnější Picassova díla musíme hledat jinde. Tím zřejmě nejznámějším je Guernica, 349 cm vysoký a 777 cm široký obraz z roku 1937, namalovaný pouze v černé a bílé barvě. Picasso, který se nezapojil do žádné světové války, nestranný zůstal i během španělské občanské války a odmítl bojovat za jakoukoli stranu nebo zemi, tím reagoval na bombardování španělského města Guernica.

Obraz Guernica vznikl na objednávku španělské republikánské vlády pro španělský pavilon na Světové výstavě v roce 1937 v Paříži, ale autor si vymínil že do Španělska se obraz nevrátí dřív, dokud v zemi nebude obnovena svoboda. Guernica se skutečně do Picassovy vlasti vydala až v roce 1981, několik let po pádu Frankovy diktatury. Dnes je vystavena v Muzeu Reina Sofia v Madridu.
 

Picassova muzea: Antibes, Barcelona, Málaga, Paříž

Kromě světoznámých galerií existuje několik muzeí, které se soustředí pouze na Picassa. Jedno najdete v jihošpanělské Málaze, kde se Picasso v roce 1881 narodil, za nejvýznamnější umělcovu sbírku na světě je považováno Picassovo muzeum v Salé v Paříži. Mimořádně zajímavá Picassova sbírka je k vidění na jihu Francie ve městě Antibes, ve středověkém hradu Grimaldi; většinu vystavených prací umělec vytvořil právě v tomto městě.

Další Picassovo muzeum sídlí v krásném středověkém komplexu paláců ve čtvrti La Ribera v historickém centru Barcelony. Jde o nejnavštěvovanější muzeum ve městě, které navíc nabízí nejbohatší sbírku slavných Picassových děl z jeho různých tvůrčích období.
Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích Kultura

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1. 1.31. 12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby – stálá výstava NG v Praze

1. 5.31. 12.
1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby – stálá výstava NG v Praze

Název Konec černobílé doby není pojmenováním let 1939 až 2021, ale heslem shrnujícím přístup, který se snaží materiál této často bolestné epochy dopředu ideologicky nehodnotit. Jedná se o novou stálou expozici ve Veletržním paláci, která byla otevřena v květnu 2023.

Voskové muzeum v Českém Krumlově Zážitky

Voskové muzeum v Českém Krumlově

Petra Voka, Karla IV., Rudolfa II., Marii Terezii, Jana Žižku a další osobnosti české historie můžete potkat v museu voskových figurín v Českém Krumlově. Museum najdete v rekonstruovaném renesančním domě v samotném srdci města.

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Francie, Paříž, Provence a kvetoucí voňavá levandule okouzlily řadu našich umělců. Patřil k nimi i malíř a sochař Otakar Kubín, pro něhož se Francie stala druhým domovem. Zvolil si dokonce francouzsky znějící pseudonym – Othon Coubine – a ve Francii je také pochovaný. Na jeho náhrobku je však vytesáno české jméno, naopak u Kubínova pomníku v rodných Boskovicích v létě voní levandule.

Otakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás

Otakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás

Oblast Provence je považována za jedno z nejkrásnějších míst ve Francii. Okouzlila i Otakara Kubína (22. října 1883, Boskovice – 17. října 1969, Marseille), který ve Francii našel nový domov. Hlavním námětem jeho obrazů se stala okolní krajina s levandulí, kamennými městečky, vysokým modrým nebem a jižním sluncem. Tyto obrazy podepisoval francouzsky jako Othon Coubine.

Tjiwara muzeum ve Vizovicích Kultura

Tjiwara muzeum ve Vizovicích

Muzeum mizející africké kultury ve Vizovicích nabízí k vídění více jak 340 exponátů – masek, soch, zbraní z období 1880–1890.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Co je ošklivé a co je naopak krásné, když každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné věci? Ohledně nejošklivější ženy světa ale panuje vzácná shoda: namaloval ji vlámský malíř Quentin Matsys kolem roku 1513 a obrazu se říká Ošklivá vévodkyně anebo groteskní stará žena.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Kubismus v pražské architektuře – styl, který se zrodil v Praze

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro Kultura

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

Kovařovicova vila pod Vyšehradem Památky

Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Třípodlažní Kovařovicova vila byla postavena na místě zbořené schwarzenberské cihelny. Autorem projektu je architekt Josef Chochol, který využil půdorysně zvláštní, nepravidelnou parcelu a dům zasadil do kubisticky projektované zahrady. Majitelem byl stavitel Bedřich Kovařovic.

Poplach v galerii – úniková hra pro všechny Zážitky

Poplach v galerii – úniková hra pro všechny

Dokážete vyřešit záhadu ztraceného obrazu? Monet, Picasoo, Matisse, Warhol a další. V galerii na Váš čeká překvapení v podobě nové únikové hry.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent na hradě Křivoklát, Advent na Hrádku, Vánoční trh na zámku Dobříš 2024, Viktor Sheen v pražské O2 areně, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Máte rádi betlémy? Máme pro vás tipy na putování za betlémy vánoční Prahou. Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.
5. prosinec 2024 20:00
Kultura, Praha

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
5. prosinec 2024 13:00
Životní styl, Praha

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do pondělí 6. ledna 2025. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční a zimní tematikou. Vánočně nasvícen je letos nově ochoz stanice metra Křižíkova a jako obvykle také Muzeum MHD a vánoční strom na dvoře muzea.
5. prosinec 2024 9:22
Zážitky, Praha

Stříbrné vánoční dny zvou do Letňan – nabídnou tisíce tipů na dárky i sváteční lahůdky

Od 5. do 8. prosince 2024 se rozzáří letňanské výstaviště PVA EXPO Praha světlem vánočních stromků, rozezní se vánoční koledy a stovky vystavovatelů přinesou na 10 000 tipů na vánoční dárky. Stříbrné vánoční dny patří již tradičně k adventnímu období a letos vám opět nabídnou možnost, jak si v klidu užít předvánoční atmosféru, pohodlně nakoupit vše potřebné na jednom místě a naladit se na vánoční vlnu.
4. prosinec 2024 8:00
Zážitky, Praha

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná ve čtvrtek 5. prosince 2024, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
4. prosinec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Staroměstské náměstí opět navštíví s nadílkou Mikuláši, čerti a andělé

V srdci Prahy, na Staroměstském náměstí se ve čtvrtek 5. prosince 2024 tradičně sejdou Mikuláši, čerti a andělé. Během oblíbeného svátku se potkají pohádkové bytosti z celé Prahy, aby si společně užily spoustu her, soutěží, zábavy a hudby. Chybět nebude ani živá čertovsko-andělská kapela. Mikulášská nadílka, do které se zapojí i děti, začne na pódiu v 16 hodin.
3. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již dvacetiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 7. a 8. prosince 2024 na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
2. prosinec 2024 14:00
Kultura, Praha