ÚvodAktualityCesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea
Kultura

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

Poslechněte si audio verzi článku
V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
Přes svůj nesporný vklad do dějin hudby hudební skladatel Antonio Salieri (18. srpna 1750, Legnago – 7. května 1825, Vídeň) stále zůstává ve stínu svého slavného soka Wolfganga Amadea Mozarta. Dnes ho známe většinou jen jako divadelní a filmovou postavu závistivého a průměrně nadaného intrikána, který svého soka postupně zahubí objednávkou zádušní mše. Málokdo ví, že Antonio Salieri byl ve své době velmi úspěšný skladatel, oblíbený v celé Evropě. Na životní příběh hudebního velikána v Mozartových časech však historie navršila spoustu lží a nepřesností.
 

Formanův Amadeus: Geniální příběh, ale ne historie

Filmový režisér Miloš Forman a scénárista Peter Shaffer vytvořili dramatický a podmanivý film Amadeus, kde se střetávají dva archetypy – geniální, ale nezodpovědný Mozart a Salieri jako jeho zahořklý rival. Pro film to funguje dokonale, jenže realita byla mnohem méně černobílá. Salieri Mozarta znal a dokonce spolupracovali, ale jejich vztah byl méně dramatický, než jak ho film vykreslil. Mozart mu sice v soukromí občas uštědřil pár ironických poznámek, ale představa, že by ho Salieri systematicky ničil, je spíš hollywoodský příběh než historická realita. Přesto právě díky Formanovi a Amadeovi Salieri získal „druhou kariéru“ – ne jako skladatel, ale jako fascinující postava hudební historie.
 
Závist Salieriho vůči nevycválanému a drzému Mozartovi s jeho božským hudebním talentem je zkrátka jen autorská fantazie. Forman a Shaffer za to ale také nemohou: příběh uvedl už v roce 1830 Alexander Puškin ve své hře Mozart a Salieri, kde dokonce Salieri Mozarta zavraždí.
 

Hudební velikán v časech Mozarta

Antonio Salieri nebyl žádný neúspěšný outsider, právě naopak. Narodil se 18. srpna 1750 poblíž Verony v Itálii v rodině zámožného obchodníka. Odmalička miloval hudbu a měl štěstí: v šestnácti letech se náhodou v Benátkách setkal s Florianem Leopoldem Gassmannem (1729–1774), rodákem z Mostu, vídeňským skladatelem a dvorním kapelníkem. Tomu se Salieri natolik zalíbil, že ho s sebou vzal k císařskému dvoru do Vídně, zajistil mu skvělé hudební vzdělání a představil ho následníkovi trůnu Josefovi II.
 
Salieri to dotáhl na dvorního skladatele a vychoval celou generaci hudebníků, včetně Beethovena, Schuberta nebo Liszta. Patřil k nejvlivnějším osobnostem hudebního světa, mezi jeho žáky dokonce patřil syn Wolfganga Amadea, Franz Xaver Wolfgang Mozart. Salieriho opery plnily sály, jeho skladby byly oslavovány a jako pedagog měl obrovský vliv. V roce 1817 stál u zrodu vídeňské konzervatoře a stal se i jejím prvním ředitelem. Zemřel ve Vídni 7. května 1825 a jeho hrob najdete na Ústředním vídeňském hřbitově.
 
Salieri byl precizní a pamatoval na všechno: Rekviem c-moll určené ke svému vlastnímu pohřbu zkomponoval již v roce 1804, a několik dní po pohřbu je skutečně přehráli jeho žáci a přední vídeňští hudebníci.
 

Salieriho hudba: Proč ji dnes (ne)slyšíme?

I když Salieriho tvorba byla ve své době populární, jeho hudba po jeho smrti upadla v zapomnění. Možná proto, že neměl na kontě žádné skandály, které by ho udržely v povědomí, nebo proto, že jeho hudba byla spíš solidní než geniální. Každopádně zájem o jeho hudbu probudil právě Amadeus: Salieriho opery i komorní skladby se opět dostávají na koncertní pódia. Je čas, abychom ho začali vnímat nejen jako filmového antihrdinu, ale jako hudebníka, který skutečně ovlivnil další generace.
 
Pokud vás Salieriho hudba zajímá, právě letos je ideální čas k jejímu objevování! Některé koncertní sály a operní domy zařazují jeho díla do programů, můžete si pustit nahrávky jeho oper nebo se podívat na to, kde zanechal své stopy. Jedna z nich vede do Náměště nad Oslavou: Salieri totiž udržoval dlouholetý přátelský vztah s majitelem náměšťského panství hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem. Seznámili se na studiích ve Vídni a podle dochovaných zpráv Salieri dokonce zavítal do Náměště, kde se mohl podílet na vedení zámecké kapely. Salieriho život a dílo připomíná výstava na náměšťském zámku (od května do listopadu 2025) a také projekt Maestro Salieri. Ten probíhá současně v Náměšti a v Dietrichsteinském paláci v Brně. Tam jsou vystavené první tisky Salieriho skladeb i jeho dopis s odkazem, který se podařilo rozluštit a který Salieriho staví do úplně jiného světla než hra Petra Schaffera a slavný film Miloše Formana.
 
A pokud se vám líbil Amadeus, zkuste se na něj podívat znovu – tentokrát s vědomím, že skutečný Salieri byl možná mnohem zajímavější než ten filmový. Ale kdo ví? Možná si po poslechu jeho hudby řeknete, že to s ním filmaři i dějiny přece jen trochu přehnali.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Antonio Salieri v Náměšti – vernisáž výstavy

17. 5.
Antonio Salieri v Náměšti – vernisáž výstavy

Vernisáž výstavy Maestro Salieri k výročí 200 let od smrti Antonia Salieriho (1750-1825).

Antonio Salieri na zámku v Náměšti nad Oslavou

18. 5.2. 11.
Antonio Salieri na zámku v Náměšti nad Oslavou

Maestro Salieri – výstava k výročí 200 let od smrti Antonia Salieriho (1750-1825).

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum Kultura

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

V Českém muzeu hudby se našla unikátní skladba, kterou složil Mozart se Salierim

V Českém muzeu hudby se našla unikátní skladba, kterou složil Mozart se Salierim

Žádní rivalové, ale kolegové, kteří spolupracovali nejen vzájemně, ale i s dalšími muzikanty. To potvrdil unikátní světový objev v Českém muzeu hudby. Skladba, kterou roku 1785 zkomponovali oba slavní skladatelé spolu s Italem Cornettim, byla pokládaná za ztracenou, i když byla roky veřejně přístupná.

Další aktuality

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
1. duben 2025 9:00
Příroda, Kraj Vysočina

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Letos uplyne přesně 126 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu, který se stal 29. března 1899 byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
28. březen 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zve na Světový den medvědů

Na jaře to v jihlavské zoo žije! Kvetou krokusy, sněženky i lísky a také tráva se pomalu začíná zelenat. Čím dál tím více zvířat má mláďata, nebo jsou jejich samice v brzkém očekávání. Chovaní i divocí ptáci se krásně vybarvují a začínají zpívat a tokat. A k tomu všemu se v neděli 23. 3. 2025 koná Světový den medvědů! Přijďte si jej užít do Zoo Jihlava!
22. březen 2025 17:00
Příroda, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, po trasách EuroVelo i k památkám UNESCO

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla!
20. březen 2025 9:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Vydejte se do Třebíče oslavit svátek Purim! Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne v neděli 16. března 2025 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
15. březen 2025 1:57
Zážitky, Kraj Vysočina

V Novém Městě na Moravě startuje Světový pohár v biatlonu

Nové Město na Moravě hostí od 6. do 9. března 2025 již podesáté Světový pohár v biatlonu. Na Vysočině se již pár dní připravuje světová biatlonová špička. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody a štafety. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí.
6. březen 2025 11:55
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Za zábavou do Pelhřimova: tipy, na zajímavý výlet s dětmi proti proudu času

Máte před sebou volné dny, ale nevíte, co s nimi? Pokud to nemáte daleko do Pelhřimova, zkuste vyrazit právě sem. Ke vzniku Pelhřimova se váže celá řada pověstí. Jedna z nich jmenuje biskupa Peregrina – Pelhřima z Vartenberka, který se tady zastavil při své pouti do Říma v letech 1225 a 1226 a byl natolik okouzlen zdejší krajinou, že tu založil město. Výlet bude bavit jak děti, tak dospělé – najdete tu expozici strašidel i pekelníků a hitem je také zdejší Muzeum rekordů a kuriozit.
2. březen 2025 9:10
Kultura, Kraj Vysočina

Do Stonetownu na Vysočině přijedou Lovci kožešin a bude tu i zimní táboření

Westernové městečko Stonetown na Vysočině chystá na sobotu 1. března 2025 již 18. ročník westernové soutěže Lovci kožešin a 16. ročník zimního táboření. Přijďte si zasoutěžit, povzbudit "lovce", vsadit si na výherce nebo jen načerpat atmosféru dob dávno minulých. Pro vyznavače zimních táboření se v rámci soutěže uskuteční i osmnácté zimní táboření ve Stonetownu.
25. únor 2025 15:00
Zážitky, Kraj Vysočina