ÚvodAktualityCesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea
Kultura

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

Poslechněte si audio verzi článku
V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
Přes svůj nesporný vklad do dějin hudby hudební skladatel Antonio Salieri (18. srpna 1750, Legnago – 7. května 1825, Vídeň) stále zůstává ve stínu svého slavného soka Wolfganga Amadea Mozarta. Dnes ho známe většinou jen jako divadelní a filmovou postavu závistivého a průměrně nadaného intrikána, který svého soka postupně zahubí objednávkou zádušní mše. Málokdo ví, že Antonio Salieri byl ve své době velmi úspěšný skladatel, oblíbený v celé Evropě. Na životní příběh hudebního velikána v Mozartových časech však historie navršila spoustu lží a nepřesností.
 

Formanův Amadeus: Geniální příběh, ale ne historie

Filmový režisér Miloš Forman a scénárista Peter Shaffer vytvořili dramatický a podmanivý film Amadeus, kde se střetávají dva archetypy – geniální, ale nezodpovědný Mozart a Salieri jako jeho zahořklý rival. Pro film to funguje dokonale, jenže realita byla mnohem méně černobílá. Salieri Mozarta znal a dokonce spolupracovali, ale jejich vztah byl méně dramatický, než jak ho film vykreslil. Mozart mu sice v soukromí občas uštědřil pár ironických poznámek, ale představa, že by ho Salieri systematicky ničil, je spíš hollywoodský příběh než historická realita. Přesto právě díky Formanovi a Amadeovi Salieri získal „druhou kariéru“ – ne jako skladatel, ale jako fascinující postava hudební historie.
 
Závist Salieriho vůči nevycválanému a drzému Mozartovi s jeho božským hudebním talentem je zkrátka jen autorská fantazie. Forman a Shaffer za to ale také nemohou: příběh uvedl už v roce 1830 Alexander Puškin ve své hře Mozart a Salieri, kde dokonce Salieri Mozarta zavraždí.
 

Hudební velikán v časech Mozarta

Antonio Salieri nebyl žádný neúspěšný outsider, právě naopak. Narodil se 18. srpna 1750 poblíž Verony v Itálii v rodině zámožného obchodníka. Odmalička miloval hudbu a měl štěstí: v šestnácti letech se náhodou v Benátkách setkal s Florianem Leopoldem Gassmannem (1729–1774), rodákem z Mostu, vídeňským skladatelem a dvorním kapelníkem. Tomu se Salieri natolik zalíbil, že ho s sebou vzal k císařskému dvoru do Vídně, zajistil mu skvělé hudební vzdělání a představil ho následníkovi trůnu Josefovi II.
 
Salieri to dotáhl na dvorního skladatele a vychoval celou generaci hudebníků, včetně Beethovena, Schuberta nebo Liszta. Patřil k nejvlivnějším osobnostem hudebního světa, mezi jeho žáky dokonce patřil syn Wolfganga Amadea, Franz Xaver Wolfgang Mozart. Salieriho opery plnily sály, jeho skladby byly oslavovány a jako pedagog měl obrovský vliv. V roce 1817 stál u zrodu vídeňské konzervatoře a stal se i jejím prvním ředitelem. Zemřel ve Vídni 7. května 1825 a jeho hrob najdete na Ústředním vídeňském hřbitově.
 
Salieri byl precizní a pamatoval na všechno: Rekviem c-moll určené ke svému vlastnímu pohřbu zkomponoval již v roce 1804, a několik dní po pohřbu je skutečně přehráli jeho žáci a přední vídeňští hudebníci.
 

Salieriho hudba: Proč ji dnes (ne)slyšíme?

I když Salieriho tvorba byla ve své době populární, jeho hudba po jeho smrti upadla v zapomnění. Možná proto, že neměl na kontě žádné skandály, které by ho udržely v povědomí, nebo proto, že jeho hudba byla spíš solidní než geniální. Každopádně zájem o jeho hudbu probudil právě Amadeus: Salieriho opery i komorní skladby se opět dostávají na koncertní pódia. Je čas, abychom ho začali vnímat nejen jako filmového antihrdinu, ale jako hudebníka, který skutečně ovlivnil další generace.
 
Pokud vás Salieriho hudba zajímá, právě letos je ideální čas k jejímu objevování! Některé koncertní sály a operní domy zařazují jeho díla do programů, můžete si pustit nahrávky jeho oper nebo se podívat na to, kde zanechal své stopy. Jedna z nich vede do Náměště nad Oslavou: Salieri totiž udržoval dlouholetý přátelský vztah s majitelem náměšťského panství hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem. Seznámili se na studiích ve Vídni a podle dochovaných zpráv Salieri dokonce zavítal do Náměště, kde se mohl podílet na vedení zámecké kapely. Salieriho život a dílo připomíná výstava na náměšťském zámku (od května do listopadu 2025) a také projekt Maestro Salieri. Ten probíhá současně v Náměšti a v Dietrichsteinském paláci v Brně. Tam jsou vystavené první tisky Salieriho skladeb i jeho dopis s odkazem, který se podařilo rozluštit a který Salieriho staví do úplně jiného světla než hra Petra Schaffera a slavný film Miloše Formana.
 
A pokud se vám líbil Amadeus, zkuste se na něj podívat znovu – tentokrát s vědomím, že skutečný Salieri byl možná mnohem zajímavější než ten filmový. Ale kdo ví? Možná si po poslechu jeho hudby řeknete, že to s ním filmaři i dějiny přece jen trochu přehnali.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
34. zámecký koncert v Náměšti nad Oslavou – vyvrcholení projektu Maestro Salieri

20. 9.
34. zámecký koncert v Náměšti nad Oslavou – vyvrcholení projektu Maestro Salieri

Srdečně vás zveme na vyvrcholení hudební sezony zámku v Náměšti nad Oslavou, kterým bude 34. Zámecký koncert pořádaný v sobotu 20. září 2025 v 17 hodin v zámecké knihovně.

Maestro Salieri na zámku v Náměšti nad Oslavou

18. 5.2. 11.
Maestro Salieri na zámku v Náměšti nad Oslavou

Maestro Salieri – výstava k výročí 200 let od smrti Antonia Salieriho (1750-1825).

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum Kultura

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

V Českém muzeu hudby se našla unikátní skladba, kterou složil Mozart se Salierim

V Českém muzeu hudby se našla unikátní skladba, kterou složil Mozart se Salierim

Žádní rivalové, ale kolegové, kteří spolupracovali nejen vzájemně, ale i s dalšími muzikanty. To potvrdil unikátní světový objev v Českém muzeu hudby. Skladba, kterou roku 1785 zkomponovali oba slavní skladatelé spolu s Italem Cornettim, byla pokládaná za ztracenou, i když byla roky veřejně přístupná.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například výletní lodí Horácko po Dalešické přehradě, do Muzea autíček na zámek Příseka, do Domu přírody Žďárských vrchů v obci Krátká nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
18. květen 2025 8:24
Památky, Kraj Vysočina

Gastroprůvodce Koruny Vysočiny: potěšte své smysly dobrým jídlem a pitím

Vydejte se s Gastroprůvodcem Koruny Vysočiny na cestu, kde každý milovník dobrého jídla a pití najde to pravé potěšení pro své smysly. Ponořte se do světa chutí a vůní, které vás provedou těmi nejlepšími místy tohoto regionu. Od Žďárských vrchů až po hrad Pernštejn na vás čekají vyhlášené restaurace, útulné kavárny a cukrárny s jedinečnou atmosférou, regionální pivovary s řemeslnými pivy a místní potraviny, které jsou skutečným pokladem Vysočiny. Připravte se na nezapomenutelnou gastronomickou cestu, která vás okouzlí a inspiruje.
8. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Útěk z města: do Koruny Vysočiny za přírodou a Santinim

Koruna Vysočiny není místo, které stačí projet autem a odškrtnout si je z mapy. Je to kraj, který vás pohltí svou tichou krásou, harmonickou krajinou a příběhy, které sahají hluboko do minulosti. Ať už vyrážíte s dětmi, na kole, pěšky nebo jen hledáte klid a odpočinek, tady si přijdete na své. Nechte se vést s Kudy z nudy do srdce Vysočiny!
6. květen 2025 8:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 23. do 25. května 2025. Do programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
5. květen 2025 12:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Technické muzeum v Brně připravilo další akc jejímž cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 3. května 2025 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
3. květen 2025 7:33
Kultura, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, trasy EuroVelo i nečekaný městský detox v Telči

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla! Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. V historické Telči s úchvatnou atmosférou zažijete nečekaný městský detox.
27. duben 2025 7:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Znáte Společnou vstupenku do muzeí a galerií na Vysočině? Kulturní zážitky zůstávají i letos výhodnější!

Kraj Vysočina i letos nabízí možnost kulturního vyžití za zvýhodněnou cenu díky Společné vstupence do krajských muzeí a galerií. Tento projekt, který funguje již od roku 2008, umožňuje návštěvníkům navštívit 12 expozic v 6 sbírkotvorných organizacích a jejich 4 pobočkách za velmi výhodných podmínek. Navíc je přenosná, platná 24 měsíců a ideální pro jednotlivce, rodiny i školní třídy. Zakoupíte ji přímo v zapojených muzeích a galeriích.
25. duben 2025 12:00
Kultura, Kraj Vysočina

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 80 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
24. duben 2025 8:02
Letní sporty, Kraj Vysočina