Národní muzeum představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě. Do Národního muzea bude od 25. 8. 2025 na 60 dní zapůjčena 3,2 milionu let stará fosilie člověka Australopithecus afarensis "Lucy" společně se „Selam".
Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě bude od 25. srpna tohoto roku vystaven v úvodním sále
Člověk a jeho předchůdci nové expozice
Lidé v
Historické budově Národního muzea.
3,2 milionu let starou fosilii druhu Australopithecus afarensis zapůjčenou z Národního muzea Etiopie v Addis Abebě budou moci návštěvníci obdivovat plných 60 dnů.
V Evropě budou originální kosterní pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka vystaveny poprvé v historii.
Do Prahy rovněž zavítá Selam, fosilie malého dítěte identického druhu jako Lucy, avšak zhruba o 100 tisíc let starší, která byla nalezena ve stejné lokalitě o 25 let později. Oba exponáty jsou nejcennějšími předměty národního kulturního dědictví Etiopie a jejich zápůjčka se koná na základě dohody obou zemí za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva cestovního ruchu Etiopie.
Unikátní archeologický nález, který objevil před více než 50 lety paleoantropolog
Donald Johanson z Clevelandského přírodovědného muzea a jeho student Tom Gray v etiopském
Afarském trojúhelníku poblíž vesnice Hadar vzbudil v roce 1974 obrovskou senzaci, a i dnes se jedná o
jednoho z nejstarších zástupců homininů,
který mohl být přímým předkem rodu Homo. Své jméno Lucy získala podle písně skupiny Beatles Lucy in the Sky with Diamonds, kterou si večer po nálezu přehrávali členové týmu expedice stále dokola. V Etiopii je také známá jako Dinkinesh, což v amharštině znamená „jsi překrásná“.
Nová stálá expozice Národního muzea s názvem Lidé bude tvořit jednu z nejvýznamnějších expozic na světě věnovanou člověku a zároveň přinese nejucelenější prezentaci oblasti antropologie, prehistorie a hmotné kultury v České republice. Úzce provázané části Člověk a jeho předchůdci a Příběh pravěkých dějin budou plynule propojovat antropologické, archeologické a kulturně antropologické hledisko. Vizuálně velmi atraktivní budou pro návštěvníky zejména hyperrealistické modely, včetně modelu Lucy, které pro Národní muzeum vytvořila francouzská sochařka Élisabeth Daynès, jejíž práci mohou obdivovat návštěvníci světových muzejních institucí. Autorem nevšedního architektonického návrhu expozice je architekt Petr Janda. Zhotovitelem expozice je firma Nüssli.
Zápůjčka obou exponátů je prvním krokem ve vzájemné spolupráci muzeí obou zemí. Národní muzeum se též bude podílet na modernizaci a rozvoji muzeí v Etiopii.