Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte
Hudební a divadelní akce v celé ČR.
Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae nabízí posluchačům příležitost propojit jedinečné hudební zážitky s návštěvou malebných měst Jižní Moravy a Vysočiny. Tři desítky koncertů klasické hudby se každoročně konají v průběhu měsíce června.
21. ročník festivalu Concentus Moraviae od 1. června láká na 35 koncertů a rozezní v průběhu celého měsíce krásné historické prostory hradů a zámků, modernější sály i nečekaná místa ve 21 městech jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska.
Vycizelovaná a objevná dramaturgie nabízí skvělé sólisty i speciální hosty. Programu vévodí 22 smyčcových kvartet od nás i ze světa, aby v čele s rezidenčním Pavel Haas Quartet složila hold světoznámé české kvartetní škole. Festival tak bude letošní největší evropskou přehlídkou kvartetních ansámblů. Mezi dalšími hosty najdeme špičkové sólisty: např. houslistu Josefa Špačka, klavíristy Ivo Kahánka či perkusistu Martina Opršála. Ale také ty, kteří programu umožní vykročit mimo zavedený rámec vážné hudby: houslistku a zpěvačku světového renomé Ivu Bittovou nebo muzikálovou a popovou hvězdu Dashu. Unikátní projektem pak bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Festival bude doslova nabitý speciálními a na klíč pro festival připravenými projekty. Concentus Moraviae patří mezi nejvýznamnější festivaly vážné hudby u nás.
Shakespeare, Beethoven a česká kvartetní tradice se potkají ve dvacátém prvním ročníku festivalu zaměřeném na smyčcové kvarteto. Dramaturgové Jiří Beneš a Aleš Březina vybrali jako motto celého ročníku verš z Shakespearova sonetu č. 8: „Se strunou struna v téže tónině, v manželské souhře se vždy doplňují“. Mezi 1. a 28. červnem 2016 na Moravě vystoupí přední česká i světová kvarteta, rezidenčním souborem festivalu je Pavel Haas Quartet, který vedle koncertů nabídne i mistrovské kurzy.
Spojovací nití všech koncertů budou jména a díla Williama Shakespeara a Ludwiga van Beethovena. V odkazu Williama Shakespeara, jehož 400. výročí úmrtí si připomeneme právě v roce 2016, nacházíme přes dva tisíce odkazů na hudbu a její kouzelnou moc. Divadelní hry a básně tohoto univerzálního dramatika inspirovaly přímo či nepřímo hudební skladatele všech následujících epoch až do současnosti.
Na festivalu zazní všech 16 Beethovenových kvartetů v kombinaci s nejvýznamnějšími skladbami českého a světového repertoáru včetně hudby 2. poloviny 20. století (Jan Novák, Miloslav Ištvan, Viktor Kalabis ad.). Přímo na objednávku festivalu vzniká i několik nových skladeb pro toto obsazení. Rezidenčním souborem bude Haasovo kvarteto, nositel čtyř "Oscarů klasické hudby", tedy cen časopisu Gramophone a náš momentálně mezinárodně nejúspěšnější soubor. Vystoupí celkem na pěti koncertech s pěti rozdílnými programy a šesti vybraným souborům nabídne navíc třídenní mistrovské kurzy.
Kromě vrcholných českých souborů a speciálních festivalových projektů představí Concentus Moraviae i několik špičkových zahraničních kvartet, např. Dover, Modigliani, Kodály, Meccore, Mosaiques a Danish String Quartet. Přizváním speciálních hostů (např. houslisty Josefa Špačka, pianistů Iva Kahánka, Miroslava Sekery a Davida Marečka, zpěvačky Ivy Bittové ad.) překročí festival v řadě koncertů rámec kvartetního obsazení a nabídne špičkovou komorní hudbu pro pět až osm nástrojů, včetně Beethovenových a Dvořákových kvintetů a proslulého Chaussonova koncertu pro housle, klavír a smyčcové kvarteto. Několik vystoupení bude věnováno jiným hudebním žánrům (jazz, alternativní hudba) a částečně i jiným uměleckým formám (divadlo, melodram, přednáška prof. M. Hilského na téma překladů Shakespearových děl do jazyka hudby). Ve světové premiéře zazní kvartetní úpravy dvou Shakespearem inspirovaných děl brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda. Na třech desítkách koncertů v rozmezí jednoho měsíce vynikne pestrost a variabilita tohoto nejslavnějšího ze všech komorních obsazení a význam, jaký ve světě zaujímá česká interpretační i skladatelská kvartetní škola.