Navštivte novou výstavu Národní galerie, která se zaměří na pařížskou školu, ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. Od 7. 11. 2024 do 2. 3. 2025 zde bude k vidění asi 250 děl zapůjčených z prestižních evropských muzeí, nejvýznamnějších českých galerií a z řady soukromých sbírek.
Řekne-li se „čeští umělci v meziválečné Francii“, každému se dnes vybaví především jména
František Kupka, Josef Šíma, Jindřich Štyrský a Toyen. Řeklo-li se totéž uměnímilovnému Pařížanovi dvacátých let, vybavil si v prvé řadě jména
Georges Kars, Othon Coubine a François Zdenek nebo François Maurice Eberl.
Právě oni se dokázali nejvíce prosadit na pařížské meziválečné umělecké scéně, jejich díla se objevovala v prestižních galeriích a na stránkách výtvarných časopisů. Byli součástí kosmopolitního uskupení umělců usazených především na Montmartru a Montparnassu, označovaného jako pařížská škola.
Projekt se proto pokusí zmapovat
Karsovu, Kubínovu a Eberlovu pozici v pařížském uměleckém provozu a připomenout jejich účast na výtvarných salonech a kolektivních výstavách. Vedle řady dosud neznámých děl od těchto tří autorů, která budou tvořit jádro výstavy, ukáže také obrazy
Aléna Diviše, Edity Hiršové a světově známých autorů jako
Amedeo Modigliani, Chaim Soutine, Jules Pascin, Fujita či
Chana Orloff. Právě obraz
Žena s modrýma očima od legendárního Amedeo Modiglianiho, zapůjčený z Musée d’Art moderne de Paris, je jedním z hlavních taháků celé výstavy a důkazem vzácné spolupráce mezi evropskými galeriemi.
Pro pařížskou školu je charakteristické míšení stylů i jistá stylová hybridita způsobená právě oním kosmopolitním prostředím, v němž díla vznikala, umožněným aurou meziválečné Paříže jakožto uměleckého centra moderních uměleckých proudů. Nesporné však je, že společenský kontext, v němž tito umělci žili a tvořili, generoval v jejich tvorbě příbuzná témata: k charakteristickým námětům patřily portréty současníků, v civilu či v různých kostýmech, včetně jejich obchodních zástupců a galeristů, městské krajiny, výjevy z pouličního života chudinských čtvrtí Paříže, modelky, prostitutky, scény z kabaretů a cirkusů, pohledy do ateliérů, kaváren, zábavních podniků aj. – tedy soudobý život meziválečné Paříže. S těmito tématy se tedy budeme na výstavě setkávat především. Vedle toho budou ale bohatě zastoupeny i Coubinovy krajiny z jižní Francie a vůbec poprvé bude přestaven soubor děl O. Coubina, která do své sbírky získal bratr Gertrudy Steinové Leo Stein.
Doprovodný program k výstavě bude zahrnovat komentované prohlídky, programy pro školy, programy pro pedagogy, herny i přednášky a diskuze.
Nechejte se okouzlit v Národní galerii na výstavě École de Paris, zahrnující umělecká díla meziválečného období a přední evropské umělce. Navštivte od 7. 11. 2024 do 2. 3. 2025.
Výstava se koná od 7. listopadu 2024 do 2. března 2025.
Výstava se koná ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně v Praze.
Na výstavě můžete vidět asi 250 děl z prestižních muzeí a galerií, včetně děl Františka Kupky, Josefa Šímy a dalších.
Hlavními taháky výstavy jsou díla umělců jako Amedeo Modigliani a jeho obraz Žena s modrýma očima.
Pařížská škola představuje skupinu kosmopolitních umělců žijících v Paříži, kteří tvořili v meziválečném období.
Doprovodný program obsahuje komentované prohlídky, programy pro školy a pedagogy, herny, přednášky a diskuze.
Výstava poprvé představí soubor děl Othona Coubina, která do své sbírky získal bratr Gertrudy Steinové, Leo Stein.
V dílech lze najít portréty současníků, městské krajiny, scény z kabaretů a cirkusů, a jiná témata související s meziválečnou Paříží.
Na výstavě jsou zastoupeni umělci jako Amedeo Modigliani, Chaim Soutine a Jules Pascin.
Ano, na výstavě jsou zastoupena díla zapůjčená z různých prestižních evropských muzeí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.