V sobotu 17. května budou pro všechny návštěvníky a především rodiny s dětmi připraveny v Zoo Brno aktivity zaměřené na informovanost o důležitosti ochrany biodiverzity v ČR i ve světě.
Program v
Zoo Brno bude zaměřen především na rodiny s dětmi, ale zaujme i jednotlivce či seniory. Po celý den budou k dispozici různorodá stanoviště, která seznámí návštěvníky s ohroženými druhy, ekologickými riziky i záchrannými příběhy z praxe. Témata stanovišť zahrnují například ohrožené motýly v české krajině, příběh návratu jelena milu nebo tzv. antropogenní pasti – tedy lidské zásahy do prostředí, které nevědomky ohrožují volně žijící živočichy.
Každý, kdo se aktivně zapojí do plnění úkolů na stanovištích, obdrží malou odměnu jako symbolické poděkování za účast. Aktivity jsou navrženy tak, aby byly nejen poučné, ale i zábavné a motivující k dalšímu zájmu o přírodu.
Součástí programu budou také dvě odborné přednášky. Ta první v 11:00 přiblíží ochranu motýlů v České republice a přednášejícím bude Mgr. David Caha z Mendlovy univerzity v Brně. Druhá přednáška se bude týkat záchranné stanice v Jinačovicích, která se uskuteční v 15:00. Přednáška představí činnost stanice, která se věnuje péči o zraněné a ohrožené volně žijící živočichy. Účastníci se dozvědí více o konkrétních případech záchrany zvířat i o možnostech, jak se do ochrany přírody může zapojit každý. Obě dvě přednášky budou probíhat ve vzdělávacím sále správní budovy zoo.
Den biodiverzity v Zoo Brno se koná v rámci mezinárodního projektu
Interreg – Archa jménem zoo. Projekt podporuje environmentální vzdělávání a ochranu přírody v přeshraničním kontextu a zdůrazňuje úlohu zoologických zahrad jako vzdělávacích a ochranářských institucí.