Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Královéhradecký kraj nebo navštivte
Příroda a ekologie v celé ČR.
Připojte se k pozorování motýlů a pomozte tak k jejich ochraně! K letošnímu pozorování denních motýlů se můžete přidat na svých zahradách, na loukách, v parcích nebo i na procházce ve vašem okolí.
Co je pro pozorování důležité? Vybrat den, kdy má být nejlepší počasí a dopředu si nastudovat, jak někteří motýli vypadají. Cílem akce je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů.
Rok 2024 vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem motýlů. Cílem je upozornit na tyto na pohled křehké, ale zároveň velmi zajímavé zástupce hmyzu a inspirovat k jejich ochraně a ochraně biotopů, ve kterých se vyskytují. Motýla si většinou představíme na rozkvetlé louce a je pravda, že jich zde žije velké množství. S dalšími druhy se ale můžeme setkat i v lesích, mokřadech nebo vyprahlých skalních stepích. Žijí v nížinách i na horách a jejich vývojová stadia nalezneme na bylinách, stromech, ve vzduchu i pod zemí. Stejně jako mnohý další hmyz i motýli se byli schopni přizpůsobit všemožným podmínkám.
Jak pozorovat motýly
Vyberte si hezký slunečný den. Ideální teplota je 20 až 30° C, jasno nebo polojasno a bezvětří. Pozorovat můžete od 10:00 do 17:00, ale přes poledne si motýli rádi dávají pauzu.
Vytiskněte si formulář a 30 minut pozorujte okolí. Pro každý den nebo místo si vytiskněte nový formulář. Nezapomeňte si poznamenat údaje o počasí, dni a místu pozorování. Vše potřebné najdete ve formuláři k tisku pro začátečníky nebo pro pokročilé.
Po ukončení sčítání zadejte údaje na web skupinajaro.cz. Aby odborníci mohli údaje vyhodnotit, zadejte vaše data do 16. června 2024!
Kde nejlépe pozorovat motýly?
Sčítáme z jednoho místa nebo na procházce jedním směrem. Vybrat si můžeme zahradu, louku, park, cestu na okraji lesa, polní cestu, opuštěný lom nebo mez – zkrátka místo, které je dobře osluněné, není zarostlé hustými keři a jsou na něm květy. Motýla nejlépe určíme, když si sedne. Čekáme, až uvidíme horní i spodní stranu křídel, abychom dobře viděli určovací znaky.
Co když si nevím rady, nebo chci pomoci určit přesný druh motýla?
Podívám se do určovacího klíče Atlasu denních motýlů (v aplikaci nebo webové verzi). Nechám si ho určit v aplikaci iNaturalist nebo ve facebookové skupině Motýlí klenoty. Pro určení je nutné zadat přesné místo a vhodnou fotografii: horní i spodní stranu křídel – když má motýl křídla složená nad tělem. Pokud uvidím motýla, kterého nedokážu ani s pomocí určit, do pozorování ho nezapočítávám.