Galerie Středočeského kraje zahájí 12. dubna stěžejní počin jarní výstavní sezony. Výstava s názvem Mysův Horn propojuje tvorbu tří umělkyň – přítelkyň, které v devadesátých letech minulého století vnesly na českou uměleckou scénu nový výtvarný názor.
Galerie Středočeského kraje zahájí 12. dubna stěžejní počin jarní výstavní sezony. Výstava s názvem Mysův Horn propojuje tvorbu tří umělkyň – přítelkyň, které v devadesátých letech minulého století vnesly na českou uměleckou scénu nový výtvarný názor včetně výrazných ženských témat a otevřely české současné umění světu. Všechny tři se staly finalistkami Ceny Jindřicha Chalupeckého, její laureátkou se jako první žena stala v roce 1996 Kateřina Vincourová a v roce 2002 Markéta Othová. Multimediální instalace Zemzoo Veroniky Bromové, která je součástí výstavy v GASK, reprezentovala v roce 1999 české umění na bienále v Benátkách. V expozici, která vznikla pro hlavní výstavní prostor GASK, se představí práce autorek z devadesátých let v konfrontaci s jejich novými pracemi a také v konfrontaci vzájemné se záměrem vysledovat jejich proměny v době digitálního věku. Slavnostní vernisáž výstavy, která je největší společnou výstavou autorek, proběhne 12. dubna v 16 hodin v refektáři GASK a jejími kurátory jsou Adriana Primusová (GASK) a Daniel Vojtěch.
Výstava Mysův Horn přivádí do společného prostoru tři umělecké projevy, které patří k první generaci výrazných umělkyň vstupujících na českou výtvarnou scénu devadesátých let s experimentem v oblasti nových médií, instalací a materiálů. Jejich vizuální tvorba reagovala na novou realitu, její lákadla i rizika. Prostřednictvím digitální malby, performance, fotografických obrazových básní, sochařství a prostorové kresby se rozvíjely tři odlišné způsoby umělecké citlivosti. Tyto přístupy v prostředí rostoucí společenské svobody odhalovaly zásadní proměnu našeho vnímání světa, které je stále více utvářeno digitálními technologiemi. „Jejich tvorba se od počátku devadesátých let často ocitala vedle sebe na velkých přehlídkách soudobého umění, v užším smyslu společně však vystavovaly Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová pouze dvakrát,“ dodává kurátorka výstavy Adriana Primusová. Výstava Mysův Horn je tak jejich třetí společnou výstavou, avšak největší svým rozsahem. Umělkyně pojí především přátelství, podporované osobnostní rozmanitostí a různorodostí, ba protikladností přístupů k tvorbě, i spřízněností volbou.
Metaforický název Mysův Horn vznikl při společných debatách jako výsledek tvůrčího a dynamického procesu přípravy výstavy a formulování jejích témat. Slovní přesmyčka může podle Markéty Othové evokovat bludnou cestu, pro Veroniku Bromovou je to hra s otočením naruby a tématem světů za oponou. Pro Kateřinu Vincourovou znamená Mysův Horn dezinformaci, chybný kód na cestě s nejistým cílem. „Mysův Horn je cesta imaginace, dynamická, křehká a nejistá, s překvapeními a s otevřeným cílem,“ doplňuje Adriana Primusová.
Celou expozici v GASK uvádí vstupní instalace, remake původního díla Pohled do kajuty kapitána Nema (1996 / 2025) od Kateřiny Vincourové. Dále se představí multimediální instalace Veroniky Bromové Zemzoo (1996), kterou v loňském roce získala GASK do svých sbírek, a série devíti velkoformátových černobílých fotografií Markéty Othové Utopie (2000). „Toto dílo je výjimečně znovu vystaveno podruhé, avšak jako součást nové instalace. Markéta Othová svá díla jinak veřejnosti prezentuje vždy jen jednou jako unikátní instalace,“ dodává kurátor výstavy Daniel Vojtěch. Vedle raných děl autorek se expozice na ploše 700 m2 zaměřuje na jejich nejnovější tvorbu, která bude veřejnosti představena vůbec poprvé.
Výstavu doprovodí bohatý program zahrnující komentované prohlídky a výtvarné dílny pod vedením autorek. Závěr výstavy doplní beseda s autorkami a kurátory, která se zaměří na hlavní téma výstavy – proměnu umělecké imaginace od analogové éry po současný digitální věk. Lektorské centrum připravuje k expozici letní výtvarné dílny pro děti a mládež od 5 do 19 let. K výstavě vyjde obsáhlý katalog.