Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.
Gotická pětilodní katedrála byla založena jako hornický chrám, což dokládá i jeho zasvěcení patronce havířů sv. Barboře. Stavba byla dokončena až na přelomu 19. a 20. stol. Chrám měl představovat moc a význam horního města, které se začalo utvářet v 70. letech 13. století spojováním hornických osad na místě bohatého naleziště stříbrné rudy. V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.
Svatobarborský chrám se stavěl po vzoru francouzských katedrál. Kutnohorští patricijové se snažili překonat rozsahem a zdobností cisterciácký klášter v Sedlci. Proto vznikly nedaleko od sebe tak významné chrámové stavby katedrálního typu. Původně měl být chrám trojlodní a protáhlejší. Velice brzy se však změnil na pětilodní. Na výstavbě chrámu se podíleli i takoví mistři jako Petr Parléř, Matyáš Rejsek či Benedikt Rejt.
Chrám sv. Barbory a UNESCO
Kutná Hora je právem považována za pokladnici země, její bohatství dávalo sílu rozmachu českého království. Unikátnost i historie, to vše stálo v roce
1995 za zápisem Kutné Hory na Seznam UNESCO. Jako přední památka stříbrného města je součástí zápisu UNESCO i chrám sv. Barbory. Zajímavý je i důvod, proč byla katedrála postavena – nestalo se tak totiž z popudu církve, stavbu iniciovali kutnohorští měšťané jako reprezentativní stavbu svého města.
Expozice na emporách (vnitřních balkonech)
Na emporách je umístěna
expozice, která seznamuje s vývojem stavby chrámu a s venkovní výzdobou, která běžným okem není vidět. Se vstupenkou tak lze nyní navštívit nejen přízemí a kapli Božího těla vedle chrámu, ale také
vnitřní balkony, z nichž si může návštěvník prohlédnout interiér chrámu z ptačí perspektivy.
Prohlídky katedrály
Prohlídky chrámu svaté Barbory probíhají individuálně, bez průvodce. Na pokladně chrámu je ke vstupence k dostání text o historii a nejdůležitějších zajímavostech v různých světových jazycích. Přímo na místě je ke stažení i interaktivní průvodce. Zájemci o prohlídku s průvodcem (skupiny) si mohou výklad objednat na níže uvedených kontaktech (minimálně dva týdny předem). Prohlídka trvá zhruba 60 minut.
Bohoslužby v katedrále
Mimořádné slavnostní bohoslužby: neděle velikonoční a neděle vánoční v 9:00, Kutnohorské stříbření v 9:30, slavnostní mše ke konci roku 31.12. v 16:00 hod.
Zajímavosti chrámu sv. Barbory
- Výška hlavní lodi je 30 m, délka 70 m, 40m šířka.
- Varhany z 1. poloviny 18. století, skoro 4000 píšťal, tři klaviatury, 52 rejstříků.
- Barevná okna v provedení malba na skle pochází většinou z doby 1898-1923 dle návrhů malíře Františka Urbana.
- Socha havíře z roku 1700, znázorněného v typickém pracovním oděvu s koženou zástěrou, s kahanem a pracovním nástrojem.
- Klenba hlavní lodi z kroužených žeber z let 1540-1547. Mezi žebry umístěny znaky cechů a erby měšťanů.
- Na horním ochozu umístěny čtyři sochy (3 m vysoké) představující křesťanské ctnosti Spravedlnost, Mírnost, Moudrost a Statečnost.
- Hlavní barokní oltář z let 1680-1710 zobrazuje kromě dalších světců i svatou pannu Barboru, patronku havířů.
- Kaple Smíškovská s původní malbou znázorňující rodinu kutnohorského šlechtice, ředitele a mecenáše stavby Jana Smíška z Vrchovišť.
- Chrám se stavěl více než 500 let – začal se stavět na konci 14 století a původně měl být ještě o 25 metrů delší. Nakonec bylo v 19. a 20. století postaveno neogotické průčelí a tím stavba po 500 letech skončila.
Chrám sv. Barbory byl založen roku 1388 a představuje vrcholnou a pozdně gotickou architekturu.
Důvodem zápisu je unikátnost a historický význam Kutné Hory a chrámu sv. Barbory, které byly klíčové pro rozmach českého království.
Výška hlavní lodi chrámu je 30 metrů, délka 70 metrů a šířka 40 metrů.
Uvnitř se nachází jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století, barevná okna a velkolepé varhany z 18. století.
V chrámu sv. Barbory jsou nabízeny individuální prohlídky bez průvodce a prohlídka trvá zhruba 60 minut. Pro skupiny je možné objednat prohlídku s průvodcem.
V chrámu se konají mimořádné bohoslužby jako jsou velikonoční a vánoční neděle v 9:00, Kutnohorské stříbření v 9:30, a slavnostní mše ke konci roku 31.12. v 16:00 hod.
Expozice na emporách seznamuje s vývojem stavby chrámu a s venkovní výzdobou, která běžným okem není vidět.
Čtyři sochy na horním ochozu představují křesťanské ctnosti Spravedlnost, Mírnost, Moudrost a Statečnost.
Měšťané Kutné Hory iniciovali stavbu chrámu sv. Barbory jako reprezentativní stavbu svého města, nikoli z popudu církve.
Hlavní podíl na výzdobě oken má malíř František Urban, který navrhoval barevná okna hlavně v letech 1898-1923.