ÚvodKalendář akcíPříroda a ekologieNejmenší a nejvzácnější leknín na světě v botanické zahradě v Troji

Datum začátku akce: 1.12.2022.

Doba trvání akce: "1. prosinec 2022 – 31. březen 2023".

Příroda a ekologie

Nejmenší a nejvzácnější leknín na světě v botanické zahradě v Troji

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Příroda a ekologie v celé ČR.
Botanická zahrada Praha si pro své návštěvníky připravila novinku. V expozici tropických deštných lesů ve skleníku Fata Morgana je nově umístěn nejmenší leknín na světě – leknín trpasličí (Nymphaea thermarum). Ve volné přírodě tato vodní rostlina již neexistuje.
Celá rostlina tohoto druhu by se vešla na jeden list běžných leknínů, které známe z vodních ploch. Tato vodní rostlina se vyskytovala do roku 2008 pouze v jediném termálním prameni ve Rwandě. Tam v důsledku jeho odvodnění pro zemědělské účely zcela vyhynula. V současnosti je k vidění jen v botanických zahradách a Botanická zahrada v Troji je jednou z nich.

Leknín trpasličí byl objeven teprve v roce 1987. Nacházel se na jediném místě na světě – v termálním prameni ve Rwandě. Protože byl velmi vzácný a již od svého nalezení považován za ohrožený vyhynutím, začalo se s jeho pěstováním v zahradách v Německu a Velké Británii.
 

Nejmenší a nejvzácnější leknín na světě

Leknín trpasličí (Nymphaea termarum) patří do čeledi leknínovitých. Rostlinka je skutečně miniaturní – průměr jednoho trsu je do 15 centimetrů a jeden list měří obvykle jeden až dva centimetry. Oproti tomu list největší leknínovité rostliny na světě – viktorie královské (Victoria amazonica) může ve volné přírodě dosáhnout až průměru tři metry. Leknín trpasličí rostl původně v horkém termálním prameni, ve vlhkém bahně. Má drobné bílo-žluté květy, které se rozevírají z rána a zavírají se během odpoledne. Rozkvést může kdykoliv během roku.
 

Trpaslík s velkým příběhem

Tento trpasličí druh leknínu byl znám pouze z jediné malé lokality na jihu Rwandy, poblíž hranic s Burundi a Demokratickou republikou Kongo. Rostl v malém mokřadu vedle bugaramských teplých pramenů, známých pod domorodým názvem Amashyuza. Mokřad měl v průměru asi 20 až 30 metrů a byl napájený výtokem z malého jezírka, do kterého ústily teplé prameny vyvěrající opodál. Leknín trpasličí tu objevil teprve v roce 1987 německý botanik Eberhard Fischer z Univerzity v Koblenz-Landau. Při další návštěvě této lokality si uvědomil, jak křehká je rovnováha biotopu, v němž leknín roste, a odeslal několik exemplářů do botanické zahrady v Bonnu. Rostliny zde mnoho let rostly, jejich rozmnožování tu však nebylo příliš úspěšné. Počátkem nového tisíciletí se projevila řada faktorů, které vedly k vysušení termálního jezírka, a v roce 2008 byl leknín prohlášen za vyhynulý. Poslední rostoucí exempláře v Bonnu poskytly semenáčky, které se v rámci výměnného programu dostaly do londýnské botanické zahrady Kew do rukou Carlose Magdaleny Rodrigueze. Ten zjistil, že tomuto leknínu se nedaří pod vodou, ale musí se pěstovat těsně pod hladinou. Následně se podařilo vypěstovat 30 mladých rostlin a tento druh tak byl zachráněn před úplným vyhynutím. Za posledních 10 let se leknín trpasličí rozšířil do botanických zahrad po celém světě. Na udržovací kultuře v Česku se kromě Botanické zahrady hl. m. Prahy, kam se dostaly první rostlinky, nyní podílejí i zahrady v LiberciPlzni nebo Třeboni.

Provozovatel

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Trojská 800/196
171 00 Praha 7
Tel.:
+420 234 148 122
Email:
info@botanicka.cz
WWW:
www.botanicka.cz
GPS:
50,121881 14,412874
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Cena

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 100 Kč

Rodinná cena: 250 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Motýli ve skleníku Fata Morgana v Troji – výstava živých tropických motýlů 2025

I letos se můžete těšit na oblíbenou výstavu živých tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Výstava Motýli: Kouzlo přitažlivosti se koná od 11. dubna do 25. května 2025.
Praha 7, Praha

Muškátová burza v botanické zahradě v Troji

Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok opět připravila ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny budou k vidění a k mání 30. 5. – 1. 6. 2025.
Praha 7, Praha

Křišťálová zahrada v Botanické zahradě Praha

Zimu ve venkovních expozicích botanické zahrady v Troji opět rozzáří od 28. 11. 2025 do 15. 2. 2026 květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka. Během dne si užijete kouzlo skla nasvíceného sluncem, při večerních prohlídkách budete svědky fantastické hry světel.
Praha 7, Praha

Letní výstava v Botanické zahradě Praha 2025

Botanická zahrada Praha zve 10. 7. – 28. 9. 2025 na letní výstavu.
Praha 7, Praha

Korea – fotografická výstava z botanických expedic v Botanické zahradě Praha

Botanická zahrada Praha zve ve dnech 11. 7. – 28. 9. 2025 na fotografickou výstavu Korea.
Praha 7, Praha

Výstava masožravých rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy 2025

Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin a jejich schopnost proměnit své tělo v smrtonosnou past? Přijďte ve dnech 13. – 26. 6. 2025 na výstavu do Botanické zahrady v Troji.
Praha 7, Praha

Vinobraní na Vinici sv. Kláry v Troji 2025

Oblíbené Vinobraní na Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě Praha se uskuteční 13. – 14. 9. 2025.
Praha 7, Praha

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji 2025

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrací oblíbené plody podzimu – dýně. Na velké i malé návštěvníky čekají ve dnech 10. 10.–2. 11. 2025 dýně různých tvarů, barev i velikostí.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Laboratorní učebna Botanické zahrady hl. m. Prahy

V laboratorní učebně mohou učitelé a žáci využívat mikroskopickou techniku, která je na vyšší úrovni než standardní školní vybavení. Kromě špičkových mikroskopů a projekční techniky jim bude k dispozici i stereoskopický mikroskop s kamerou nebo senzory pro měření CO2, O2, pH, teploty.
Praha 7, Praha

Svatba v Botanické zahradě v Troji

Botanická zahrada hl. m. Prahy kromě běžné návštěvy expozic a akcí pro veřejnost nabízí i možnost pronájmů a uspořádání svatebních obřadů.
Praha 7, Praha

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.
Praha 7, Praha

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rozárium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.
Praha 7, Praha

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.
Praha 7, Praha

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.
Praha 7, Praha

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.
Praha 7, Praha

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.
Praha 7, Praha

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka nabízí útočiště, které vás přenese do klidného zákoutí Prahy pryč od rušného centra metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Apartmány Salabka

Apartmány Salabka nabízí kombinaci pohodlí a stylu, ideální pro ty, kteří hledají klidný únik v Praze. Každý apartmán je pečlivě navržen, spojuje moderní vybavení s nádechem místního kouzla. Obklopení klidem našich vinic se můžete uvolnit a vychutnat si malebnou krásu oblasti Salabka.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v historickém viničním domku na vinici sv. Kláry v Troji. Vinotéka sv. Kláry je jediným místem, kde si lze zakoupit a ochutnat zdejší vinařskou produkci, vína kompletně vyrobená v Botanické zahradě Praha.
Praha 7, Praha

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha

Bistro Karel

Přímo v zahradě zámku Troja, v původním zahradníkově domku, se nachází útulné Bistro Karel. Atmosféra evokuje středomořský venkov, kuchyně je založena na konceptu pomalého stolování a lokálních a sezónních produktech od malých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Camp Sokol Troja

Kemp Sokol Troja poblíž Zoo Praha je v provozu již od šedesátých let minulého století. Jedná se tedy o kemp s dlouhou historií, kvalitním zázemím a službami.
Praha 7, Praha