Sochařský projekt Sculpture Line oslavuje letos již 11. narozeniny. Letošní ročník opět představí sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců pod širým nebem a oživí tak mnohá místa uměním.
Sculpture Line je dlouhodobý, každoroční, umělecký projekt, který formou instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem věkovým, sociálním a vzdělanostním vrstvám veřejnosti a pomáhat tak socializovat veřejný prostor. Expozice nabízí nový pohled na města i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům.
Letošní ročník oživí uměleckými díly veřejný prostor v Praze, Berouně, Broumově, Davli, Dolních Břežanech, Mariánských Lázních, Mikulově, Olomouci, Plzni, Ústí nad Orlicí, Vratislavicích nad Nisou a ve Zlíně.
Zahraniční přesah má i do Wunsiedelu, Lucemburku, Benátek, Kopavoguru, Trnavy a Havany.
Jednou ze vzácných a výrazných instalací je
Acque Jana Kaplického. Dílo, které bylo po dvacet let ukryto bez povšimnutí u italského jezera Lago di Como a poté znovu objeveno, zhmotňuje představu světoznámého architekta o budoucnosti konzumace balené vody ve veřejných prostorech. Dílo je k vidění v Bastionu na Praze 2. Na stejném místě je umístěno i dílo
Jakuba Flejšara.
Na Vyšehradě proplouvají mezi stromy
Pastevci žraloků Michala Gabriela, v Chodov Parku naleznete instalace
Sladké sny Lukáše Rittsteina a
Loď Alexandry Koláčkové.
Spirála od Martina Stainerta se nachází u Kongresového centa. Další výraznou pražskou instalací je například
Včelín od
Martina Rajniše v Galerii Golf Hostivař.
V
Mariánských Lázních je na kolonádě Karolina umístěna hravá instalace
Pramen od
Alexandry Koláčkové, u které hraje důležitou roli i vodní prvek. Na hlavní třídě pak najdete sochu
Over The Earth od
Antonyho Cragga.
Barevné instalace
Alexandry Koláčkové Sofa a Druhá ruka oživují i
Plzeň. V
Olomouci se setkáte například s
Anděly moří od
Michala Trpáka,
Záchrannými čluny Johannese Pfeiffera nebo
Modrou nadějí, jejímž autorem je
Laco Sabo.
V
Mikulově potkáte Trubkouna, Radost a sochu Beze jména od
Kurta Gebauera.
Projekt Sculpture Line představuje instalace předních domácích i mezinárodních umělců ve veřejném prostoru, slouží k socializaci a kulturnímu obohacení.
Sculpture Line je dlouhodobý každoroční umělecký projekt, který instaluje sochy a výtvarné objekty ve veřejném prostoru, s cílem rozšířit kulturní a umělecký potenciál lokality.
Hlavním cílem projektu je přiblížit současné umění různým věkovým, sociálním a vzdělanostním vrstvám veřejnosti a socializovat veřejný prostor.
Instalace jsou k vidění v několika městech v České republice, včetně Prahy, Berouna, Broumova, Davle, Dolních Břežan, Mariánských Lázní, Mikulova, Olomouce, Plzně, Ústí nad Orlicí, Vratislavic nad Nisou a Zlína.
V roce 2025 je projekt rozšířen i do zahraničních lokalit včetně Wunsiedelu, Lucemburku, Benátek, Kopavoguru, Trnavy a Havany.
Některé z významných děl zahrnují Acque Jana Kaplického v Praze, Pastevci žraloků Michala Gabriela na Vyšehradě, Sladké sny Lukáše Rittsteina v Chodov Parku a Včelín Martina Rajniše v Galerii Golf Hostivař.
Ano, projekt zahrnuje také instalace v mezinárodních lokalitách, což oživuje a propojuje umění v mezinárodním kontextu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.