ÚvodAktualityDvanáct soch, které vás rozveselí a pobaví
Památky

Dvanáct soch, které vás rozveselí a pobaví

  • 12. srpna 2019
Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček dvanácti nejpodivnějších kousků.

Nejvyšší: slůně na Sněžníku

Slůně SněžníkPři toulání Českem objevíte všelijaké sochařské podivnosti, mezi ty nejoblíbenější patří sochy zvířat. Už jste se například byli podívat na sochu slůněte na Králickém Sněžníku?

K žádné jiné kuriózní soše v Česku nemusíte vystoupat tak vysoko jako k nevelké plastice slůněte, která je symbolem Králického Sněžníku. Drsnému počasí v nadmořské výšce 1 360 metrů čelí od roku 1932, kdy ji u Lichtenštejnovy chaty vztyčil německý umělecký spolek Jescher. Chata už dávno nestojí a připomínají ji jen kamenné základy, ale slůně vydrželo dodnes a radostně sděluje kolemjdoucím, že jsou téměř u cíle. Na vrchol Králického Sněžníku kolem pramene řeky Moravy to odtud totiž je už jen pár set metrů.
 

Neviditelná: socha na dně Slapské přehrady

Hluboké kaňonovité údolí Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy patřilo k nejkrásnějším místům v Česku. Na voraře a posléze vodáky, kteří zdolávali zrádné peřeje, od roku 1722 pod jednou ze skal dohlížela socha svatého Jana Nepomuckého. Podle ní se místu začalo říkat Svatojánské proudy. Jejich sláva skončila v polovině 20. století, kdy zmizely pod hladinou Štěchovické přehrady. Zbývající malou horní část peřejí zatopila o několik let později přehrada Slapská.

Socha tu ale stojí i dnes, byť na místě, které je přístupné jen pro někoho. Čtyřicet jedna metrů pod hladinou Slapské přehrady, na stejném místě, kde svatý Jan býval až do roku 1954, stojí od roku 2012 socha Setkání Sv. Jana s andělem, dílo sochaře Petra Váni. Podle něj má socha větší návštěvnost než kdekterá galerie – a pokud se nepotápíte, kopii sochy si můžete prohlédnout v Nepomucenu, české koleji v Římě.
 

Nejtajemnější: komtur před Stavovským divadlem

Sochu u Stavovského divadla pojmenovala její autorka Anna Chromy Il Commendatore a Praze ji věnovala před několika lety. Světoznámá malířka a sochařka, rodačka z Českého Krumlova vytvořila tajemnou sochu komtura v podobě zřaseného pláště bez postavy a tváře na památku premiéry Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle 29. října 1787.

Není to však jediná socha Anny Chromy v Praze, na Senovážném náměstí tančí její Čeští muzikanti. Podle uměleckého záměru ale sochy představují jednotlivé řeky – socha s mandolínou je indická Ganga, flétna jihoamerická Amazonka, houslistka Dunaj a trubač Mississippi. Opodál stojí ještě probouzející se Nil, pod ním pak objevíte pítko.
 

Nejsložitější: Franz Kafka v Praze

Praha, rodiště a magické město Franze Kafky mu vzdává hold na několika místech. Plné jinotajů, proměn a symboliky jsou i Kafkovy pomníky, ať už pohyblivá hlava od Davida Černého, která od října 2015 zdobí náměstí u obchodního a kancelářského centra Quadrio mezi Spálenou a Vladislavovou ulicí, anebo starší bronzová plastika od Jaroslava Róny na hranicích bývalého židovského města mezi Španělskou synagogou a gotickým kostelem sv. Ducha.

Oba sochaři zanechali v Praze více pozoruhodných stop. David Černý je například autorem obráceného svatováclavského jezdeckého pomníku v paláci Lucerna, fontány v podobě dvou čurajících mužů na nádvoří Hergetovy cihelny u Muzea Franze Kafky na Malé Straně anebo černých miminek, šplhajících po televizní věži na Žižkově. Na Pražském hradě u východu ze Zlaté uličky objevíte Rónovo Podobenství s lebkou, mystickou skulpturu, která zachycuje obří lidskou lebku umístěnou na klečící postavě. Téměř neznámý (a podle mínění některých milovníků umění prý úplně nejlepší z jeho soch) je Oskar z keramiky a betonu, který střeží jeden z vnitrobloků na Jižním Městě v Kloboukově ulici v Horních Roztylech.
 

Téměř neznámá socha: zajíc v Maštalích

Chystáte se na výlet na Českomoravské pomezí, třeba do pitoreskních skalních bytů ve Zderazi anebo na zámek v Nových Hradech? Právě mezi Zderazí a Novými Hrady vede silnička, lemovaná řadou skalních věží. Není divu, jste v oblasti Toulovcových Maštalí plné skalních bludišť a zajímavých přírodních zákoutí. Přesto i tady objevíte místa téměř neobjevená, třeba pískovcovou sochu zajíce v nadživotní velikosti.

Na počest statečného zvířátka, které odvážným horolezeckým výkonem uniklo honicím psům, ji na jedné z pískovcových skal nechal kolem roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle. Soška se však nedochovala, tu dnešní obnovil v roce 2005 spolek Zderad. Na místo nevede žádná turistická značka a šplhat do stráně od silnice je nebezpečné. Nejlepší přístup k místu je od polní cesty z obce Zderaz k Polance, v orientaci na místě vám pomohou souřadnice 49°50'10.214"N, 16°7'17.478"E.
 

Z vesmíru: Malý Marťan na Ještědu

Malý MarťanU horského hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, sedí malý Marťan a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Inspirací mu byla fotografie embrya, které si mne oči. Následně pak našel fotografii Venuše se žhavou lávou, a tak ho napadlo vytvořit tvora, který žije v naprosto nepřijatelném prostředí pro člověka, ale který se tam pohybuje naprosto přirozeně. Bronzová 170 cm vysoká socha je trvale umístěna pod hotelem Ještěd.


Pohádková: Maxipes Fík a Ája z Kadaně

Maxipes FíkNábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

První sochou je ocelová plastika s výřezem od Michala Fialy. Průhledem přes postavičku Fíka můžete spatřit část hradeb. Druhou sochu v tradičním stylu z pískovce vytvořil František Vlček a spolu s Fíkem je také jeho věrná kamarádka Ája. Děti si na sochu mohou vylézt, vyfotit se s ním a hrát si kolem něj. Skulptura se nachází v okolí dětských atrakcí v blízkosti hotelu Split.


Nejsvéráznější: čůrající voříšek

Čůrající voříšekV Kryštofově Údolí se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John. Socha dostala čestné místo na první terase nad hlavním parkovištěm.

Voříšek vyrobený z umělého kamene shlíží dolů ze 120 centimetrů vysokého soklu v typické poloze, se zvednutou nohou čůrající na patník. Napájený je z místního potoka Rokytka. Modelem se akademickému sochaři Alešovi Johnovi z Hořic stal šestiletý hafan Bogye, jehož prarodiče sloužili jako laboratorní psi.
 

Největší psí socha: Chodský pes

chodský pesChodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Jde o jedno z největších děl sochaře a zároveň o vůbec největší sochu psa u nás. Dokončena byla v roce 2011. Zajímavostí je, že socha je dutá a úzkými dvířky se do jejích útrob dostanou nejen děti, ale i pružnější a tenčí dospělí. Socha je umístěna před restaurací Chodská chalupa na vrchu Hrádek.
 

Sochy panny a hastrmana u Dolanského rybníka

Socha HastrmanaNedaleko cesty po červené značce z Holan do Stvolníků, objevíte mostek přes Bobří potok, vytékající z Dolanského rybníka. Právě sem, na více než příhodné místo, byly instalovány dvě sochy, panny a vodníka neboli hastrmana. Hastrman je v tomto případě "mutant" humanoida a ryby, dívka vypadá zcela přirozeně.
 
Každá ze soch „sedí“ na jednom konci mostku. Mimo soch se v oblasti nalézá malebný kamenný most u Mlýnského rybníka nebo zbytky Hrázského mlýna. Spatříte zde zdivo mlýna navršené na hromadu, tubínové kašny a mlecí kámen.
 

Originální: Betonové křeslo u Mořinky

Betonové křesloU menhiru nad středočeskou obcí Mořinka objevíte originální betonové křeslo, které je za teplých dnů příjemné vyhřáté. Sedmisetkilová betonová socha ve tvaru ušáku sem byla umístěna v roce 2003. Je 130 cm vysoká a vytvořil ji sochař Zdeněk Ruffer. Doprava křesla proběhla bez použití těžké techniky, pouze za přispění sil skupinky lidí, vozíku a lyžin.
 
Po návštěvě menhiru můžete pokračovat na nedalekou Ameriku nebo nedaleký hrad Karlštejn.
 

Legendární: Kamenná bába u Bezděkova

Kamenná bábaV Pošumaví nad hrází rybníka východně od Bezděkova se tyčí pahorek a z jeho vrcholku se usmívá téměř třímetrová kamenná socha. Počátkem 80. let ji vytesal Jiří Šulc - prý chtěl, aby v odlehlém kraji, kde lišky dávají dobrou noc, také byla nějaká památka.

Inspirací byla podobná socha, která ve středověku zřejmě stávala u slovanského hradiště poblíž Strakonic a těhotné ženy se k ní chodily modlit za zdárný porod. Strakonickou bábu později nechala zničit církev. Podle dochované předlohy ji tedy pan Šulc vytesal z osmitunového kamene znovu a dal svému dílu jméno Alžběta.
Sculpture line 2024

15. 6.30. 12.
Sculpture line 2024

Sochařský projekt Sculpture Line oslavuje letos již 10. narozeniny. Letošní ročník opět představí sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců pod širým nebem.

Socha Radegasta na hoře Radhošť Příroda

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Socha markraběte Jošta v Brně Památky

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku Příroda

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích Příroda

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí Památky

Socha čůrajícího voříška v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí u Liberce se nachází velmi svérázná kašna voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu, místní patriot Martin Chaloupka, se netají tím, že se nechal inspirovat Bruselem. Unikátní dílo stvořil akademický sochař Aleš John.

Umění ve městě 2024 České Budějovice

13. 6.30. 9.
Umění ve městě 2024 České Budějovice

17. ročník festivalu Umění ve městě 2024 se bude konat od 13. června do 30. září 2024. Výstava soch se stala v Českých Budějovicích již tradicí.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl Památky

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

Kašna Čeští muzikanti na Senovážném náměstí Památky

Kašna Čeští muzikanti na Senovážném náměstí

Na Senovážném náměstí Nového Města pražského tančí Čeští muzikanti sochařky Anny Chromy. Sochy byly původně barevně upraveny, ale postupem času barva mizí vlivem povětrnostních vlivů. Vedle fontány u záhonu květin je umístěno pískovcové pítko s kovovou koulí navrchu.

Socha Malý Marťan na Ještědu Památky

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Socha Maxipsa Fíka v Kadani Zážitky

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Chodský pes – největší psí socha v České republice Památky

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.

Socha panny a hastrmana u Dolanského rybníka Památky

Socha panny a hastrmana u Dolanského rybníka

Nedaleko cesty po červené značce z Holan do Stvolínek, objevíte mostek přes Bobří potok, vytékající z Dolanského rybníka. Právě sem, na více než příhodné místo, byly instalovány dvě sochy, panny a vodníka neboli hastrmana.

Menhir a betonové křeslo u Mořinky Příroda

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Kamenná bába u Bezděkova Příroda

Kamenná bába u Bezděkova

Na břehu Bezděkovského rybníka severozápadně od Strakonic stojí zajímavá socha vytesaná z hrubozrnné žuly, upírající své nápadně velké oči k vodě.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky