Dominantou Vyšehradu je bezesporu bazilika sv. Petra a Pavla, která je přístupná každý den. Její vstupné podražilo, dospělí zaplatí 130 Kč, snížené vstupné je 70 Kč a rodinné 250 Kč. Rodiny s dětmi a senioři ovšem mohou využít prázdninové slevy, kdy se dovnitř podívají o víkendech zadarmo.
Podobná akce platí i v rotundě sv. Martina, která je přes prázdniny otevřená veřejnosti teprve podruhé. Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze.
A otevřené jsou i archeologické pozůstatky baziliky sv. Vavřince, které najdete nedaleko Čertova sloupu či chcete-li Čertových kamenů.
Pokud se rozhodnete navštívit zmiňované tři církevní památky, přes léto 2024 platí zvýhodněné vstupné, kdy dospělí zaplatí 200 Kč, snížené pro děti, mládež a seniory je 110 Kč a rodinné 400 Kč.
Vyšehradské kasematy
Pokud se chcete ochladit v parném létu, Vyšehrad má pro vás jistě řešení. Můžete zavítat do jeho podzemí. Přístupné jsou kasematy se sálem Gorlice. Uvidíte zde nejen podzemní chodby, ale i 6 originálních soch z Karlova mostu. Prostory byly vyklizeny a zpřístupněné veřejnosti v 90. letech minulého století. Před deseti lety byly pro návštěvníky otevřeny i Martinské kasematy, které byly postavené v době vlády Marie Terezie. Podolské kasematy bývají pro veřejnost otevřeny ve vypsaných termínech. Nejbližší prohlídky se konají 13. a 20. července 2024 od 14 hodin.
Prohlídkové okruhy na Vyšehradě
Pokud chcete
Vyšehrad poznat důkladněji, správa Národní národní kulturní památky Vyšehrad pořádá několik komentovaných procházek, které začínají poblíž Leopoldovy brány, kde vzniklo v loňském roce nové infocentrum.
Podvečerní prohlídka se jmenuje
Kouzlo Vyšehradu, poznáte při ní Kapli Panny Marie Šancovské, vyšehradské studny, novodobé menhiry, Čertův sloup či atmosféru kasemat.
S průvodcem můžete navštívit i
Vyšehradský hřbitov. Připomenete si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti zde pochované i uměleckou výzdobu, kterou tvořili ti nejvýznamnější sochaři a architekti své doby – od 19. století do dnešních dní.