Moderní architektura v meziválečném Československu bude poprvé představena prostřednictvím fotografií Rudolfa Sandala ml. ze sbírek Muzea města Brna.
Muzeum města Brna vystavuje to nejcennější ze své architektonické sbírky: uvidíte řadu
originálních fotografií Rudolfa Sandala ml., které jsou známé z publikací o československé i světové moderní architektuře. Na Sandalových fotografiích je charakteristický příklad práce autora se světlem a stínem, dokonale ztvárňují podstatu moderní architektury. Sandalo zcela porozuměl záměrům a vizím soudobých architektů; dokázal ve svých fotografiích zachytit ducha modernosti jejich staveb. Při fotografování čekal na optimální světelné podmínky a následné retuše snímků důsledně a pečlivě prováděl na skleněných negativech. Sandalo dokumentoval
realizace staveb Bohuslava Fuchse, Ernsta Wiesnera, Josefa Poláška, Jindřicha Kumpošta, Václava Dvořáka a dalších. Sandalova talentu si všiml i Ludwig Mies van der Rohe, který jej pověřil fotografováním vily Tugendhat. Dvě Sandalovy fotografie si dokonce vybral Miesův přítel, architekt Philip Johnson na výstavu „The International Style“, uspořádané v roce 1932 v Muzeu moderního umění v New Yorku. Sandalova fotografie vily se tehdy objevila i na titulní straně katalogu výstavy, který připravili Henry Russell Hitchcock a Philip Johnson, a pak také na přebalu dnes již ikonické publikace téže autorské dvojice „The International Style: Architecture Since 1922“. Soubor dvaačtyřiceti originálních Sandalových pozitivů vily Tugendhat získalo Muzeum města Brna v roce 2012. Polovinu z nich můžete nyní zcela poprvé obdivovat i vy.
Výstava celkově zahrnuje na dvě stovky Sandalových originálních snímků, z nichž většina pochází z pozůstalostí architektů a stavitelských firem. K vidění jsou např.
fotografie Moravské banky, hotelu Avion či kavárny Savoy v Brně, zotavovny Morava v Tatranské Lomnici, koupaliště Zelená žába v Trenčianských Teplicích i moderních staveb v Bratislavě, Nitře či Košicích. Vystaveny jsou také ukázky našich a zahraničních odborných časopisů, v nichž se Sandalovy fotografie objevovaly, a koláž Bohuslava Fuchse, v níž architekt použil Sandalovy snímky Městských lázní na Kopečné ulici v Brně. Výstava je dedikovaná
Iloši Crhonkovi, zakladateli architektonické sbírky Muzea města Brna. Díky jeho badatelské a akviziční činnosti dnes Muzeum města Brna vlastní unikátní fotografie od Rudolfa Sandala ml. a je tak zřejmě jedinou kulturní institucí na světě, která disponuje takto rozsáhlým fondem jeho pozitivů. Nyní, u příležitosti 100 let od vzniku republiky, vám přiblížíme
architekturu mladého Československa právě prostřednictvím Sandalova výjimečného fotografického díla.
Na této výstavě je k vidění
originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních
originálů snímků československé meziválečné architektury tak doplňuje předmět, který je sám zachycen na jedné z fotografií. Rudolf Sandalo totiž fotografoval i vilu Tugendhat a právě jeho snímky ji proslavily ve světě. Návštěvníci výstavy mají jedinečnou šanci zhlédnout vůbec poprvé Sandalovy originální fotografie i vzácnou ukázku původního vybavení vily Tugendhat.
Lavici navrhl architekt vily
Ludwig Mies van der Rohe a vyrobila ji firma S.B.S. brněnského architekta Jana Vaňka. Po odchodu rodiny Tugendhatových do emigrace roku 1938 zůstala lavice spolu s některými dalšími kusy nábytku v Brně, avšak během války tyto artefakty zmizely. V 60. letech objevil čtyři kusy originálního nábytku brněnský architekt
Jan Dvořák (Muzeum města Brna jeho dílu věnovalo v roce 2017 výstavu Nechtěné dědictví). Kolekci původního nábytku získala do sbírek Moravská galerie, roku 2008 byla kolekce prohlášena movitou kulturní památkou. Dědicové Tugendhatových později získali nábytek v restituci zpět.
Statutární město Brno nábytek od dědiců zakoupilo do sbírek Muzea města Brna v září 2014. Nábytek následně prošel restaurováním, tři kusy (lehátko, stolek a bufet) jsou od října 2015 trvale vystaveny v suterénu vily Tugendhat.
Původní lavice ze zmíněné kolekce je teď poprvé veřejnosti na krátkou dobu vystavena na Špilberku. Výstava probíhá na hradě Špilberku od 31. května do 26. srpna a z důvodu ochrany cenných originálů nebude prodloužena. Menší část výstavy je i v technickém podlaží vily Tugendhat, a to od 6. června do 26. srpna.