Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.
Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí. Sály díky vysokým klenutým stropům nevyvolávají stísněné pocity, obvyklé v jiných sklepních prostorách, naopak svou majestátností působí na návštěvníky uklidňujícím dojmem.
Sklepení bylo dlouhá léta veřejnosti nepřístupné. Po rekonstrukci v sedmdesátých letech 20. století bylo připraveno jako bezpečnostní kryt pro civilní obyvatelstvo a prakticky utajeno. Teprve po společenských změnách v devadesátých letech se otevřelo návštěvníkům – památkový ústav umístil výstavu utrpného práva. Expozice se však nesetkala s velkým návštěvnickým úspěchem, vlhké prostředí se také záhy podepsalo na vystavených exponátech, proto se snadno ujala nabídka sochaře Olbrama Zoubka na umístění sbírky jeho soch do těchto atraktivních prostor.
Olbram Zoubek, spolu s dalšími vynikajícími výtvarníky Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem, restauroval v období totality, kdy nemohl volně tvořit a vystavovat, sgrafitovou výzdobu pláště renesančního zámku. Práce trvaly celých 17 sezón, během nichž se v Litomyšli podruhé oženil a stal se tak napůl Litomyšlanem. Velkou sbírku soch z různých tvůrčích období proto věnoval "svému" městu. Galerie ve sklepení zámku jeho sochami získala náplň, dokonale se snoubící s prostorami. Nyní vás prostřednictvím audioprůvodců sám Mistr Zoubek expozicí provede.
Stálou expozici soch Olbrama Zoubka doplňují sezónní výstavy. V klimaticky vhodném prostředí zámeckého sklepení také lahvově dozrává unikátní řada vín Chateau Litomyšl. Vína byla vyrobena moravskými vinařstvími v limitovaném množství pouze pro tuto řadu. Návštěvníci tak mohou prohlídku spojit s ochutnávkou vína, vybírat však mohou i z dalších vín vybraných moravských a rakouských vinařů ve vinotéce.
Stálou expozici soch Olbrama Zoubka od 12. dubna 2014 doplnilo "Srdce pro Václava Havla". Uspořádání expozice navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu je Srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Na dotykové obrazovce si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie zachycující vznik Srdce, několik krátkých videí se záběry piety a vytváření Srdce, a mohou si také prolistovat rozhovor s oběma autory, Lukášem Gavlovským a Romanem Švejdou.