Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.
Krajinu táhnoucí se od
České Skalice podél
řeky Úpy ze severu nazval
Babiččiným údolím poprvé roku 1878
smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička. V červenci roku 1952 vyhlásilo ministerstvo školství, věd a umění Ratibořice s údolím za státní krajinnou a národní rezervaci. Později byla příroda Babiččina údolí zahrnuta do chráněného území a dnes je jeho jižní část od České Skalice až ke Slatinskému mlýnu nazývána národní přírodní památkou.
Na začátku Babiččina údolí stojí známé
pískovcové sousoší babičky a dětí. Autorem díla je akad.
sochař Oto Gutfreund a autorem architektonického řešení prof. akad. arch. Pavel Janák. Pomník patří k nejkrásnějším pomníkům v Čechách.
Zámek, bělidlo, splav a mlýn
A co v Babiččině či
Ratibořickém údolí skutečně uvidíte? Moderní empírové
zámecké sídlo poupravené v klasicistním stylu, jezírko a na louce před zámkem park, zděný skleník s bytem pro zahradníka. Při vnitřních úpravách zámku byly v několika místnostech odkryty a restaurovány nástěnné malby z doby
kněžny Kateřiny Zaháňské.
Staré bělidlo – dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, bylo po roce 1945 vybaveno dobovým lidovým nábytkem a zařízením ze sbírek
Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Panklovi (rodiče Boženy Němcové) zde nikdy nebydleli, ale spisovatelka tu prožila léto se svými dětmi.
Nechybí zde ani
Viktorčin splav, i když dnes už je z kamene a betonu. Dnešní betonová a kamenná čela splavu musela být při posledním natáčením barevného Moskalykova filmu před rokem 1970 přechodně obložena nařezanou kulatinou z velkých kmenů, aby splav připomínal dobu spisovatelčina dětství.
Mlýn se čtenářově představě podobá více – jednopatrová kamenná budova, zařízená mlýnice, pekárna, dvě komory, dobový nábytek a předměty, obnovené dřevěné mlýnské kolo.
Původní ratibořická hospoda se stala panskou teprve po roce 1858, kdy ji Dominik Celba prodal princi Jiřímu Vilémovi Schaumburg-Lippe. Dnešní úpravy i přestavba hospody pocházejí z počátku šedesátých let našeho století.
Naučná stezka a další zajímavá místa v okolí
Ratibořice Ratibořice se nacházejí asi
2 km severně od České Skalice. Okolí Babičina údolí nabízí bezpočet zajímavých míst k návštěvě jako například skalní město Adršpach, Zoo Dvůr Králové, zámek v
Náchodě, barokní areál
Kuks, zámek v
Novém městě nad Metují či vojenská
pevnost Dobrošov.
Od roku 1981 vede
z Ratibořic na hrad Rýzmburk naučná stezka. Měří 7,5 km a má 18 informačních tabulí a 7 literárních a přírodovědných zastavení. Na cestě byl nově opraven Červený most.
Babiččino údolí je jedno z nejznámějších výletních míst ve Východních Čechách, kde Božena Němcová umístila děj svého díla Babička. Dnes je část tohoto údolí chráněna jako národní přírodní památka.
Skutečnými předobrazy postav v díle Babička byly vévodkyně Zaháňská, její vnučka Barunka a její sourozenci, a také psi Sultán a Tyrlo a bláznivá Viktorka.
Babiččino údolí bylo poprvé pojmenováno v roce 1878 smiřickým lékařem a spisovatelem Otakarem Jedličkou.
Na začátku Babiččina údolí stojí známé pískovcové sousoší babičky a dětí, vytvořené sochařem Otem Gutfreundem a architektem Pavlem Janákem.
Návštěvníci mohou vidět moderní empírový zámek v klasicistním stylu s jezírkem a parkem, staré bělidlo, Viktorčin splav a mlýn, které jsou zajímavé historické objekty.
Staré bělidlo je dřevěná roubená chalupa, která byla po roce 1945 vybavena dobovým nábytkem. Panklovi (rodiče Boženy Němcové) sice zde nikdy nebydleli, ale Božena Němcová tu prožila léto se svými dětmi.
Viktorčin splav byl přestavěn s použitím kamene a betonu, ale při natáčení filmu byl dočasně obložen dřevem, aby zachoval svůj historický vzhled.
V okolí Babiččina údolí se nachází několik zajímavých míst jako skalní město Adršpach, Zoo Dvůr Králové, zámky v Náchodě, Novém Městě nad Metují a barokní areál Kuks.
Naučná stezka poskytuje informace o přírodě a literatuře skrze 18 informačních tabulí a 7 literárních a přírodovědných zastavení. Cesta také vede přes nově opravený Červený most.
Původní ratibořická hospoda se stala panskou po prodeji princi Jiřímu Vilémovi Schaumburg-Lippe v roce 1858, a v šedesátých letech 20. století prošla úpravami a přestavbou.