Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.
Budova zámeckého divadla
vznikla v roce 1790 a byla
posledním objektem při ambiciózní stavební proměně zámku ve Valticích v 17. a 18. století na hlavní reprezentativní rodové sídlo. Při rekonstrukci byly sneseny ocelové krovy a obnovena masívní dřevěná konstrukce střechy v původní podobě s podvalbou a okny.
Byly odstraněny betonové a zděné poválečné konstrukce a po provedení zevrubného archeologického průzkumu bylo divadlo, z něhož se zachovaly vlastně jen obvodové zdi, vybaveno
moderní technickou infrastrukturou, replikou
barokní mašinérie a byla mu navrácena původní dispozice. Vznikla tedy unikátní divadelní scéna, kde je
možno hrát dobová představení a na rozdíl od nemnoha zámeckých divadel není provozně nijak limitováno památkovou ochranou. Divákům však přinese hodnotný umělecký zážitek, jakého se kdysi dostalo i předešlým generacím.
Divadlo se sálem pro 170 lidí splňuje požadavky na soudobý divadelní provoz s náročným technickým zázemím i na historicky pojaté inscenace.
Historická scéna byla obnovena
podle neúplných valtických historických pramenů, vzácných fotografií a také po vzoru nemnoha zachovaných barokních zámeckých divadel v Evropě. Na místě, kde premiérově
zazněla mimo jiné i jedna z Mozartových skladeb, se tak můžete při prohlídce doslova dotknout jedné kapitoly z tisícileté kulturní historie valtického šlechtického sídla.
Zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny divadla a tance poskytuje
Národní centrum divadla a tance v bývalé jízdárně valtického zámku.
Prohlídka divadlem
Prohlídkový okruh je interaktivní. Uvidíte v něm například
živou barokní operu, poznáte i
funkce mašinerie a původních strojů, které je možné také vyzkoušet. Procházkou po divadle a jeho zázemím si prohlédnete nejen zlomek představení z míst knížat, ale i život umělců a mašineristů.
Poznáte také práci obsluhy divadla, například při
výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy.