ÚvodAktualityZámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Poslechněte si audio verzi článku
Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
Zapomeňte na popcorn a klimatizaci – zámecká divadla nabízí mnohem víc než jen obyčejná představení. Jsou to časové kapsle elegance, šarmu a vrzajících prken, po kterých vedle dějin kráčeli i členové mnoha šlechtických rodů. Vydejte se s námi na výlet po těch nejpůvabnějších a nejmenších zámeckých scénách, kde se kdysi hrálo pro elitu a dnes pro zvídavé turisty.
 
Kam vás na Kudy z nudy pozveme? Do těch nejzajímavějších zámeckých divadel v Českém Krumlově, na zámku ve Valticích a zámku v Litomyšli, ale také do divadel, která tak známá nejsou. Objevíte kompletní historické kulisy, dekorace i kostýmy, které se před zhruba třemi sty lety používaly k pobavení aristokracie.
 

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově

V srdci Českého Krumlova, mezi zámeckou zahradou a majestátním Plášťovým mostem v areálu českokrumlovského hradu a zámku se skrývá divadelní klenot, který nemá ve světě obdoby. Zámecké barokní divadlo je jedním z nejlépe dochovaných barokních divadel na světě – s původní budovou, orchestřištěm, jevištěm, mašinérií, stovkami kostýmů, dekorací a osvětlovacích těles. Na celém světě se dochovala jen čtyři divadla z 18. století s dekoracemi a mašinerií, českokrumlovské zámecké divadlo je z nich nejstarší – a navíc je coby součást zámeckého komplexu zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
 
Barokní divadlo Český KrumlovNavíc českokrumlovské zámecké divadlo není jen statickou expozicí – je to živoucí svědek barokního umění, kde se dodnes konají představení, například v rámci Festivalu barokních umění. Jeho autenticita a zachovalost z něj činí unikát světového významu. Kromě občasných představení při zvláštních příležitostech a festivalech můžete divadlo navštívit s průvodcem v rámci prohlídkových tras zámku. Prohlídka vás zavede do hlediště osvětleného elektrickými svíčkami, kde si vyslechnete fascinující historii zámeckého divadla. Nahlédnete do podzemní mašinérie, která ovládá výměnu dekorací, a v orchestřišti uvidíte efektové stroje na výrobu větru a deště. Na obrazovce pak uvidíte nejzajímavější efekt – výměnu dekorací na otevřené scéně.
 
Za světový unikát je považována také divadelní scéna s otáčivým hledištěm v nádherných přírodních kulisách českokrumlovské zámecké zahrady v sousedství letohrádku Bellarie. Za letních večerů si pod širým nebem můžete vychutnat operní, baletní i činoherní představení. Informace o repertoáru a aktuálních představeních získáte v Informačním centru Český Krumlov.
 

Barokní zámecké divadlo v Litomyšli

Barokní divadlo LitomyšlNa celém světě se dochovala jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií. Vedle Českého Krumlova jsou to dvě divadla ve Švédsku a pak barokní zámecké divadlo na zámku v Litomyšli. Druhé nejstarší palácové divadlo v českých zemích bylo místem, kde se setkávala šlechta s měšťany při divadelních představeních a koncertech. Vzniklo v roce 1797 a bylo hojně využíváno až do poloviny 19. století. Hrály se zde divadelní hry i pořádaly koncerty. Sama hraběcí rodina často ve hrách vystupovala a zvala na představení šlechtu z okolí i litomyšlské měšťany. Divadlo se dochovalo téměř v původním stavu a atmosféru 18. století si zachoval i divadelní sál včetně jevištních kulis, dekorací a jevištního osvětlení. A hlavní výhoda? Do divadla se podíváte při běžné prohlídce zámku.
 

Empírové divadlo na zámku v Mnichově Hradišti

divadlo mnichovo hradištěNěkdejší taneční sál v jižním nároží zámku v Mnichově Hradišti přestavěli na divadlo už ve druhé polovině 18. století. Významnou úpravou divadelního sálu byla jeho nákladná renovace v roce 1833 do současné klasicistní podoby, a to kvůli setkání států Svaté aliance. Přijeli sem například František I. a ruský car Mikuláš I. v doprovodu svých rodin. Hlediště bylo nově upraveno, scéna byla značně zvětšena a vybavena novým souborem dekorací. V této podobě se zámecké divadlo dochovalo dodnes.
 
Obnovené divadlo s částečně zrekonstruovanou mašinérií a souborem dekorací bylo pro návštěvníky znovu otevřeno v roce 2000. Divadlo si prohlédnete při běžných prohlídkách zámku, a to na okruhu Divadlo a Svatá aliance. Divadlo v Mnichově Hradišti je unikátním příkladem klasicistní divadelní architektury a připomínkou důležitých diplomatických setkání, která se zde odehrávala.
 

Obnovené barokní zámecké divadlo ve Valticích

Barokní divadlo ValticeDivadlo samozřejmě museli mít ve své rezidenci také Lichtenštejnové. Posledním kouskem mozaiky při ambiciózní barokní přestavbě zámku ve Valticích v 17. a 18. století tak bylo barokní zámecké divadlo. Během 20. století bylo zničeno, obnovy se dočkalo v letech 2014–15. Jeho zákulisím a všemi kouty vás provede zážitkový prohlídkový okruh. Protože divadlo není původní, můžete si tu leccos vyzkoušet a ověřit sami, třeba jak se mění kulisy anebo jak se na jevišti „vyrábí“ déšť a vítr.
 
Valtické divadlo bylo obnoveno podle historických pramenů, dobových fotografií a také podle několika zachovaných barokních zámeckých divadel v Evropě. Na místě, kde mimo jiné v premiéře zazněla i jedna ze skladeb Wolfganga Amadea Mozarta, se tak můžete při prohlídce doslova dotknout jedné kapitoly z tisícileté kulturní historie valtického šlechtického sídla. Takových míst je na světě opravdu málo!
 

Klasicistní divadlo na Kačině

divadélko kačinaTaké Chotkové měli rádi divadlo, a tak samozřejmě nemohlo chybět ani na zámku Kačina. Ještě před dokončením zámeckého divadla na konci severního zámeckého křídla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. První doložené představení se v novém klasicistním zámeckém divadle konalo v roce 1848. Dochoval se soubor především dětských divadelních kostýmů a barokní marionetové divadélko.
 
Hlediště divadla na Kačině mohlo pojmout až 350 diváků. Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832–1894), pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací. Dnes se divadlo využívá ke sporadickým produkcím a je přístupné v rámci prohlídek zámku.
 

Zámecké divadlo na Kozlu

divadlo KozelDivadlo najdete i na zámku Kozel u Šťáhlav na Plzeňsku, který pro rod Černínů z Chudenic postavil pražský stavitel Václav Haberditz. Prostory v severním zámeckém křídle, které původně sloužily jako stáje, se na popud hraběte v roce 1830 proměnily na malé divadélko ve stylu pozdního klasicismu. V téměř kompletní stavu se zámecké divadlo dochovalo až do dnešních dob. V letech 1986–88 proběhly v divadle restaurátorské práce divadelní výzdoby, proscénia i malovaných kulis. Práci provedli Dobroslav Halata a František Krčmář (dekorace) a Jana Kremanová, Pavel Novák, Jarmila Adamcová a Bohumil Vašák (portál a výzdoba hlediště). Divadlo si prohlédnete při běžné prohlídce zámeckých interiérů.
 

Zámecké divadlo ve Žlebech

Také zámek Žleby, známý svou romantickou architekturou, skrývá v útrobách zámecké divadlo. Prohlídková trasa nabízí pohled do divadelního sálu s původní výzdobou. V jednom z mála dochovaných zámeckých divadel z 19. století se dochovalo původní vybavení, kulisy i divadelní kostýmy.
 

Malá vzpomínka na divadlo, které neexistuje: zámecké divadlo v Jaroměřicích

Divadlo nechal na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou zřídit uměnímilovný hrabě Jan Adam Questenberk (1678–1752). O divadelním sálu víme, že měl čtvercový půdorys, stával na konci jihovýchodního příčného křídla a roku 1730 se v něm hrála první česky zpívaná opera od Františka Antonína Míči.
 

Na výlet do divadla a na zámek


divadlo KačinaZámecká divadla nejsou jen kulisy dávné minulosti, ale i kulisy dnešního dobrodružství. Jsou to místa, kde zaslechnete šepot historie a kde se můžete posadit do lóže, aniž byste museli řešit dress code. Ať už vás zaujme barokní scéna v Českém Krumlově, elegantní divadélko v Litomyšli nebo romantické kulisy zámku Žleby, jedno je jisté: tyto divadelní poklady stojí za to objevit.
 
Tak popadněte průvodce a ideálně i kamarády, co ocení vůni starého dřeva a šustění dobových kostýmů. Protože někde mezi kulisami, freskami a šlechtickým sněním možná objevíte i vlastní scénu – tu, kde se z diváka stává hlavní postava výletu.
 
A opona? Ta se tady nezavírá. Jen se lehce pootevře, aby vás pozvala dál.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě Památky

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Barokní divadlo na zámku ve Valticích Kultura

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou Památky

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli Památky

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Plášťový most v Českém Krumlově Památky

Plášťový most v Českém Krumlově

Krásný Plášťový most tvoří monumentální arkádová konstrukce, na níž spočívá vozovka a dvě patra krytých chodeb. Ty spojují zámecké interiéry s barokním divadlem a zámeckou zahradou. Barokní podoba mostu, tak, jak jej známe dnes, byla dokončena v roce 1777.

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku Kultura

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií Památky

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2025

19. 9.21. 9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2025

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát Kultura

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti Památky

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Chotkové – šlechtický rod, z něhož pocházela Žofie Chotková, manželka následníka trůnu

Chotkové – šlechtický rod, z něhož pocházela Žofie Chotková, manželka následníka trůnu

Chotkové z Chotkova a Vojnína byli starý český šlechtický rod pocházející ze západních Čech. Nechali postavit několik reprezentativních sídel, například zámky Veltrusy, Kačina a Velké Březno, připomíná je i několik míst v Praze.

Klasicistní divadlo na zámku Kačina Památky

Klasicistní divadlo na zámku Kačina

Divadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění.

František Antonín Míča – hudební skladatel, kapelník a autor první česky zpívané opery

František Antonín Míča – hudební skladatel, kapelník a autor první česky zpívané opery

Barokní hudební skladatel a kapelník František Antonín Míča (2. září 1696, Náměšť nad Oslavou – 15. února 1744, Jaroměřice nad Rokytnou) se často objevuje ve vědomostních soutěžích, křížovkách a kvízech. Zazní-li otázka, kdo byl autorem první česky zpívané opery, pak by mělo zaznít právě jméno muže, který byl původně komorníkem hraběte Jana Adama z Questenberka.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Questenberkové – šlechtický rod, který stál u vzniku první české opery

Questenberkové – šlechtický rod, který stál u vzniku první české opery

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou je barokní perlou Vysočiny. Vznikl v první polovině 18. století a nechal ho postavit hrabě Jan Adam z Questenberku. Majitel jaroměřického panství miloval italskou operu a malé městečko proměnil v živé kulturní centrum.

Černínové – šlechtický rod, který 700 let vlastnil zámek v Chudenicích

Černínové – šlechtický rod, který 700 let vlastnil zámek v Chudenicích

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší české šlechtické rody. Svůj původ odvozují od prastarého českého panského rodu Drslaviců, první zprávy o nich máme z 12. století a sledovatelný rodokmen začíná v roce 1358. Během staletí se dělili do nejrůznějších rodových větví, současným představitelem jedné z nich je senátor Tomáš Czernin (* 1962).

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Skutečně Lichtenštejnové přijeli na šesti sněhobílých jelenech do Jeruzaléma? Anebo stál u zrodu rodového jména muž, který kdesi uviděl svítící (lichten) kámen (stein) a když ho zvedl, s překvapením zjistil, že je to kus čistého stříbra? Jisté je, že knížecí rod dosud panující v Lichtenštejnsku patří mezi nejstarší a také nejbohatší šlechtické rodiny ve střední Evropě.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

Další aktuality

Noc kostelů 2025: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Sedmnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 23. května 2025. V letošním ročníku je přihlášeno 1864 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma "naděje" – jako světlo ve tmě, síla na cestě a opora v nejistotách. Noc kostelů se připojuje také k celosvětovému Svatému roku s mottem Poutníci naděje. Programy v jednotlivých kostelech zahrnuje koncerty, komentované prohlídky, modlitby, výstavy, divadelní představení a další aktivity, které propojují duchovní a kulturní rozměr křesťanství.
20. květen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky