ÚvodAktualityZámecká divadla: vraťte se zpátky v čase a podívejte se, kam chodili za kulturou naši předkové!
Památky

Zámecká divadla: vraťte se zpátky v čase a podívejte se, kam chodili za kulturou naši předkové!

  • 27. června 2021
Na území České republiky je několik zachovaných historických divadel, z nichž některá pocházejí až ze 17. století. Seznamte se s těmi nejzajímavějšími – divadlem v Českém Krumlově, na zámku ve Valticích a Litomyšli. Objevíte kompletní historické kulisy, dekorace i kostýmy, které se před zhruba třemi sty lety používaly k pobavení aristokracie.

Unikát v Českém Krumlově

Barokní divadlo Český KrumlovV Českém Krumlově najdete jedno z nejzachovalejších barokních divadel na světě. Je součástí zámeckého komplexu zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.
 
Divadlo přikázal postavit v roce 1680 majitel panství, kníže z Eggenberku, protože sály krumlovského zámku pro divadelní účely už svou kapacitou nestačily. Do současné barokní podoby bylo divadlo přestavěno v roce 1762. Mimořádný rozsah má dochovaný divadelní repertoár. V průběhu 17. až 18. století bylo v zámecké knihovně soustředěno přes 2 400 libret pro dramata, komedie, zpěvohry a balety. Součástí této sbírky je i několik set svazků partitur. Mimo to se dochovala kompletní původní jevištní, osvětlovací hasicí a signalizační technika, efektové stroje, dekorace, kostýmy, herecké a scénické rekvizity včetně všech dobových kostýmů.
 
V divadle se dnes hraje už jen při zvláštních příležitostech a festivalech, ale přesto slouží jako neobyčejné divadelní muzeum. Podívat se do něj můžete při samostatné prohlídce na českokrumlovském zámku. K raritám patří osvětlovací misky, jimiž bylo možné během okamžiku ozářit nebo zatemnit celé jeviště, létající vůz, vodotrysk nebo dobový stroj na výrobu vlnobití, blesků a hromů.
 

Cesta zákulisím barokního divadla ve Valticích

Barokní divadlo ValticeBudova zámeckého divadla na zámku ve Valticích, které leží v Lednicko-valtickém areálu zapsaném v UNESCO, vznikla v roce 1790 a byla posledním objektem při přestavbě zámku Valticích v 17. a 18. století na hlavní reprezentativní barokní sídlo šlechtického rodu Lichtenštejnů. Divadlo nedávno prošlo generální rekonstrukcí, při prohlídce tak uvidíte stav, ve kterém se divadlo nacházelo těsně po svém dokončení.

Zážitkový prohlídkový okruh vás zavede do všech koutů barokního zámeckého divadla, kde premiérově zazněla mimo jiné i jedna z Mozartových skladeb! Po shlédnutí filmu o historii a rekonstrukci divadla vás průvodce zavede na jeviště i pod něj do úžasné divadelní mašinerie. Vlastnoručně si tak můžete vyzkoušet, jak se mění kulisy i jak se dělá efekt větru, hromu a deště.
 

Divadlo v Litomyšli

Barokní divadlo LitomyšlBarokní zámecké divadlo v Litomyšli ve východních Čechách bylo založeno v roce 1797 jako poslední část zámku. Divadlo bylo hojně využíváno až do poloviny 19. století. Hrály se zde divadelní hry i pořádaly koncerty. Sama hraběcí rodina často ve hrách vystupovala a zvala na představení šlechtu z okolí i litomyšlské měšťany. Divadlo se dochovalo téměř v původním stavu včetně jevištních kulis, dekorací a jevištního osvětlení.

Divadlo i zákulisí si můžete prohlédnout v rámci běžných zámeckých prohlídek v letní turistické sezóně, která trvá od dubna do října.


Klasicistní divadlo v Mnichově hradišti

divadlo mnichovo hradištěNěkdejší taneční sál v jižním nároží zámku v Mnichově Hradišti byl přebudován na divadlo ve druhé polovině 18. století. Významnou úpravou divadelního sálu byla jeho nákladná renovace v roce 1833 do současné klasicistní podoby, a to kvůli setkání států Svaté aliance. Přijeli sem například František I. a ruský car Mikuláš I. v doprovodu svých rodin. Hlediště bylo nově upraveno, scéna byla značně zvětšena a vybavena novým souborem dekorací. V této podobě se zámecké divadlo dochovalo dodnes.

Obnovené divadlo s částečně zrekonstruovanou mašinérií a jedním souborem dekorací bylo pro návštěvníky znovu otevřeno v roce 2000. Divadlo je možné shlédnout při běžných prohlídkách zámku, a to na II. zámeckém okruhu Interiéry "Setkání panovníků" a zámecké divadlo.


Klasicistní divadlo na Kačině

divadélko kačinaZámecké divadlo je umístěno na konci levého (severního) zámeckého křídla v polovině pavilónu, který byl stavěn od roku 1816. Dostavěno bylo až v padesátých letech 19. století; první doložené představení se v divadle konalo v roce 1848. Na Kačině se hrálo už od 20. let 19. století – ještě před dokončením nového divadla se divadelní produkce odehrávaly v provizorně upraveném hlavním zámeckém sále. S provozem z doby před otevřením dnešního divadla také souvisí soubor především dětských divadelních kostýmů, dochovaný dnes v divadelním oddělení Národního muzea stejně jako mechanické divadélko („panorama“), které se zachovalo v inventáři kačinského zámku a je vystaveno v expozici loutkářského muzea v Českém Krumlově.

divadlo KačinaHlediště mohlo pojmout zhruba 300–350 diváků. Divadlo bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851 (hrálo se zde ovšem už o tři roky dříve). Intenzivní provoz divadla trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka (1832–1894), pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění. Podle dobových zpráv se další členové rodiny v divadle uplatnili nejen jako herci, ale také jako muzikanti a výtvarníci dekorací. Dnes se divadlo využívá ke sporadickým produkcím a návštěvníkům je přístupné v rámci prohlídek zámku.


Zámecké divadlo na Kozlu

divadlo KozelVenkovský zámeček Kozel u Šťáhlav na Plzeňsku postavil v letech 1784–89 na přání Jan Vojtěcha Černína z Chudenic pražský stavitel Václav Haberditz. V roce 1830 došlo na popud hraběte k přeměně bývalé stáje, umístěné v severním vstupním křídle zámku, na malé divadélko s výtvarnými prvky pozdního klasicismu.

Zámecké divadlo se dochovalo v téměř kompletním stavu až do dnešních dob. V letech 1986–88 proběhly v divadle restaurátorské práce divadelní výzdoby, proscénia i malovaných kulis. Práci provedli Dobroslav Halata a František Krčmář (dekorace) a Jana Kremanová, Pavel Novák, Jarmila Adamcová a Bohumil Vašák (portál a výzdoba hlediště). Divadlo je zpřístupněno návštěvníkům zámku jako součást prohlídkové trasy.
Klasicistní divadlo na zámku Kačina Památky

Klasicistní divadlo na zámku Kačina

Divadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií Památky

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Evropská cesta historickými divadly Kultura

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku Kultura

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Barokní divadlo na zámku ve Valticích Kultura

Barokní divadlo na zámku ve Valticích

Roku 1790 byla u příležitosti návštěvy císaře Leopolda II. otevřena nejmladší budova zámeckého areálu, pozdně barokní divadlo. Ve 40. a 50. letech 20. stol. bylo zničeno, nejprve válečnými událostmi a poté necitlivými zásahy za komunistického režimu. Nyní je obnoveno a zve na interaktivní prohlídku.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti Památky

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli Památky

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky