Botanická zahrada byla založena městem a byla zaměřena na prezentaci regionální flóry (Kosíř, Předina, Grygov, Hněvotínské skály). Prostějovská botanická zahrada je překrásná na jaře, v létě i na podzim.
Botanická zahrada nabízí systematický přehled bylin. Roste zde 1500 rostlin ze 105 čeledí a menší počet dřevin. Zahrada je pojmenována po svém zachránci. Petr Albrecht zachránil zdejší botanickou zahradu již za komunismu, kdy měla být zlikvidována kvůli rozšiřování kasáren.
V zahradě rostou nejen domácí dřeviny, ale i evropské a zámořské dřeviny. Pěstovaná flora je zde zaměřena i na prezentaci regionální květeny – Kosíř, Předina, Grygov, Hněvotínské skály.
Z historie zahrady
V roce 1933 bylo zřízeno Kuratorium pro botanickou zahradu v Prostějově, jehož členy se stali profesoři botaniky prostějovských středních škol, další odborníci a nadšenci. Válečná léta zahradu těžce postihla, nacházela se totiž v těsném sousedství kasáren, ve kterých byli němečtí vojáci. V letech 1944–1945 byla prakticky zničena. V roce 1966 se zahrada stala součástí městských parků a přešla pod správu Technických služeb města Prostějova. Velkým úsilím se podařilo obnovit některé plochy, zarostlé plochy byly vyčištěny, cesty rozšířeny a zpevněny, některé rody druhově doplněny, rostliny překlasifikovány a označeny jmenovkami.
V roce 1989 hrozilo, že botanická zahrada bude přemístěna a pozemek připojen k sousedním kasárnám. Prostějovská pobočka ochránců přírody a především studentská organizace ochránců přírody na gymnáziu J. Wolkra se tehdy všemi možnými způsoby snažily botanickou zahradu zachránit, navíc přišel konec bývalého režimu, takže zahrada zůstala zachována na svém místě.