Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.
Továrna v Brněnci na
Svitavsku, kterou proslavil
oscarový film Stevena Spielberga
Schindlerův seznam, se v příštích letech změní na památník s názvem Archa. Jeho výstavbu bude spolufinancovat i režisérova nadace, ale hlavně rodina Löw-Beerů, která továrnu vlastnila před válkou.
Hodnota souboru budov bývalé Löw-Beerovy textilní továrny tkví v
hmotném svědectví koncentračního tábora Gross-Rosen-Brünlitz ze 40. let 20. století, jejichž hlavním nositelem jsou budovy kolem shromažďovacího prostoru se vstupní branou.
Tábor Gross Rosen
Nynější objekty jsou již
pouhým zlomkem rozsáhlého areálu bývalé textilní továrny v Brněnci. Nejhodnotnějšími budovami, které mají nejpřímější historickou spojitost s pobočkou koncentračního tábora Gross Rosen v Brněnci (nacházel se v severní části areálu ve 40. letech 20. století) jsou
tři dochované objekty: budova čp. 23 (laboratoře), budova č. e. 5 (posukovaná přádelna), sklad chemikálií, domek čp. 29 (sklad, kancelář) a vstupní brána. Budovy obklopují ze tří stran prostor shromaždiště tábora.
V
továrně na munici pracovali hlavně polští Židé. Většina z nich pocházela z krakowského ghetta. To, že dostali v Brněnci práci, jim zachránilo život. Vyhnuli se tak transportům smrti do Osvětimi.
Plánované muzeum holocaustu
V roce 2019 se areál dostal do držení
nového majitele, Švýcara
Daniela Löw-Beer,
vnuka posledního židovského ředitele fabriky, který před nacisty prchnul v roce 1938. V plánu má zde vybudovat
muzeum holocaustu, které se bude věnovat i osudu lidí zachráněných Oskarem Schindlerem. Prioritou byl úklid areálu, záchrana zdí a likvidace náletových dřevin. Nyní se pracuje na samotné budově nového Muzea přeživších. První část areálu by se měla návštěvníkům
zpřístupnit v roce
2024.
Naše fabrika – divadelní procházky továrním areálem
Ochotníci
divadelního souboru Eduarda Vojana připravili na rok 2022 a 2023
divadelní procházky v areálu bývalé továrny. Jde o site-specific představení neboli představení navržené pro konkrétní prostor, během kterého se diváci míjejí spolu s herci.
Šest divadelních zastavení se dotýká období
20. let minulého století, světových válek, období komunismu i doby porevoluční. V téměř dvouhodinové divadelní procházce posledními sto lety po Brněnci tak zájemci potkají nejen
rodinu Löw-Beerových, ale i
Oskara Schindlera a přeneseně i tisíce dalších lidí. Stanou se účastníky prvomájového průvodu nebo zažijí jízdu v improvizovaném vagonu vlaku, který je doveze do pracovního tábora v Brněnci.