Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.
Mohutný skalní kyj Čapská palice (385 m) vznikl zvětráváním díky rozdílné tvrdosti hornin. Trčí vzhůru ze skalní ostrožny, odkud je i nádherný rozhled na vrchy v okolí Dubé i k Českému Středohoří. Ten ocenili také dávní obyvatelé – obránci zaniklého hrádku Čap, který dnes připomíná již jen vytesaný sklep ve skále. Čapská palice je více než tři metry vysoká a tvoří ji železitý pískovec.
Z hradu se mnoho nedochovalo, ale přenádherný rozhled z tohoto místa určitě stojí za to. Zachovány tu jsou dva do podloží vysekané objekty. Jedná se o sklep a cisternu na vodu kruhového půdorysu o průměru 3 m. Zakladatelem
hradu Čap byl na počátku
14. století Jindřich Berka z Dubé. Rozlohou malý hrad se dělil na dvě části, předhradí, opevněné náspem a příkopem, bylo odděleno od vlastního hradu příkopem vytesaným ve skále. Do pískovcové skály byly vytesány i sklepy a cisterny.
Podle zachovaných stop ve skále se předpokládá, že hrad i jeho opevnění bylo postaveno především ze dřeva. Další z rodu – Václav Berka Čap prodal, protože mu malý hrad v opuštěné krajině nevyhovoval. Hrad byl definitivně opuštěn v 15. století a již koncem 16. století jej připomíná jen jméno Čapský důl.
Ze skalního ostrohu je v dáli vidět
Hazmburk i kopce Českého středohoří s čele s
Milešovkou, Oltáříkem, Košťálem i
Lovošem. O něco dále směrem na jih poznáte i typický tvar
Řípu.