Unikátní Černá kaple v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie byla postavena nad hrobkou rodu Rottalů a patří k nejvýznamnějším holešovským kulturním památkám. Černou se nazývá proto, že tato barva v kontrastech převládá při výzdobě, jež je kombinací imitovaného černého a šedého mramoru stěn.
Na holešovském náměstí stával již na počátku 14. století gotický kostelík se hřbitovem obehnaný zdí. Fara se u něj připomíná listinou z r. 1322 ve spojení se jménem faráře Fridlina. Dnešní podoba chrámu je projektem císařského architekta a inženýra italského původu Filiberta Lucheseho po roce 1650. Kaple byla dokončena roku 1748 a sloužila jako hrobka rodiny Rottalů a Vrbnů, kteří odpočívají ve dvou místnostech pod kaplí. Jedná se o jedinečné umělecké dílo nevídané hodnoty a proslavila ji výzdoba sochaře Bohumíra Friče (1706 – 1750). Zakladatel kaple a jeho manželka Marie Cecílie jsou zde věrně zachyceni, včetně detailního provedení rokokového oblečení.
Černou kapli nechal vystavět hrabě František Antonín z Rottalu po smrti své první manželky Marie Cecílie, rozené z Trautmansdorffu. Výzdoba měla odpovídat prestiži a bohatství tohoto rodu. Pod kaplí je vybudována krypta jako místo posledního odpočinku hraběcí rodiny z Rottalu. Později zde bylo vybudováno kolumbárium pro zemřelé členy rodiny z Wrbna. Krypta se skládá ze dvou místností, kde je uloženo celkem dvanáct rakví (není zpřístupněna veřejnosti, návštěvníci si mohou prohlédnout fotografie). Kaple je jedinečné umělecké dílo nevídané hodnoty a proslavila ji výzdoba sochaře Gottfrieda Fritsche (1706-1750).
Na západním oltáři je zachycena událost v předvečer Velkého pátku – Pán Ježíš se modlí v Getsemanské zahradě na hoře Olivové a z posledních sil ho zachytává anděl, aby neklesl k zemi. Na východním oltáři, tzv. Očistcovém, jsou v dolní části v plamenech zobrazeny duše, které vzpínají ruce k ukřižovanému Ježíši na obraze a prosí jej o odpuštění, aby se mohly dostat do nebe. Do kaple bylo přemístěno i devět cechovních postavníků z konce 18. a z počátku 19. století, které byly dříve připevněny na bocích lavic v hlavní lodi kostela.
Černou kapli je možné si prohlédnout v rámci prohlídkového okruhu kostelem Nanebevzetí Panny Marie nebo samostatně. Prohlídky jsou zdarma a konají se od 1. května do 30. září o víkendech a státních svátcích. Krypta není přístupná veřejnosti, zájemci si však mohou prohlédnout fotografie.