Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku.
V rámci kulturních a společenských akcí (výstav, prezentací, přednášek, kongresů, školení, schůzí, rautů apod.) jsou zpřístupněny zámecké sály. V části zámku pokračují rekonstrukční práce. Každý návštěvník navíc obdrží pamětní minci.
Během posledních dvou let v zámecké zahradě, ale i například ve dvoře zámku v Holešově bylo objeveno celkem šestnáct vzácných artefaktů. Jedná se o barokní šištice (které zdobily ústí vody do zámeckého trojzubce) a další kamenné fragmenty z různých období. Ty si můžete prohlédnout v přízemních prosklených arkádách zámku i z vnější strany, přímo z nádvoří. Popisky jsou osázeny z obou stran.
Zámek Holešov je hodnotnou ukázkou raného baroka. Stavba z druhé poloviny 17. století je dvoupatrová čtyřkřídlá budova s šestibokými věžemi v nárožích, krytá vysokou mansardovou střechou. Sala terrena v přízemí a všechny sály v 1. patře jsou vyzdobeny unikátními barokními nástropními malbami a bohatou štukovou výzdobou.
Za návštěvu rozhodně stojí unikátní rozlehlý park s pozoruhodným systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, první kompozice podle LeNotreova francouzského vzoru v českých zemích. Jedinečný unikátem je také soustava ovocných sadů, které mají vzácný genofond odrůd s kontinuitou od 16. století do dnešních dob. Jde o více jak 50 odrůd ovoce.
Prohlídkový okruh Po stopách Vrbnů
Prohlídkový okruh Po stopách Vrbnů byl otevřen roku 2022. Původní okruh, který vedl sala terrenou a prvním patrem se sestavou reprezentativních sálů piana nobile charakteristickou pro barokní architekturu, se tak rozšířil o hraběnčinu ložnici, společenskou místnost a lovecký salonek.
Návštěvníci prohlédnou porcelán, holičskou fajáns a sklo ze sbírek městského muzea. Prezentován je také vzácný knoflík z livreje služebnictva, který zámku věnoval soukromý holešovský dárce v reakci na výzvu darovat muzeu zapomenutý poklad z půdy. Za pozornost stojí také kolekce obrazů a dobových fotografií z konce 19. století s tematikou koně, která potvrzuje, jakou vášeň pro Vrbny chov představoval. Své obdivovatele jistě získá také lovecký salonek prezentující bohatou kolekci loveckých zbraní a trofejí.
Bezpochyby nejpozoruhodnější vystavený předmět je reliéf výjevu Zmrtvýchvstání Ježíše Krista vyrytý do lastury. Hrabě Jelačić si ji v roce 1860 přivezl z Jeruzaléma, což lze vyčíst na její druhé straně. Podle muzejníků se na holešovský zámek dostal buď jako dar Wrbnům nebo jako konfiskát přílepských hrabat ze Seilernu. Je ovšem také možné, že ji Jelačić prodal.
Stálá expozice Rottalova meče
Městské muzeum a galerie zahájili 30. srpna 2024 zkušební provoz stálé expozice
hejtmanského meče Jana z Rottalu. Meč je vystaven v prvním patře zámku, v zadní části, která patří muzeu. Dodrženy musí být specifické a velmi přísné podmínky, jako jsou například minimální a maximální teplota v místnosti nebo intenzita světla a vlhkosti. Z těchto důvodů je omezena návštěvnost – expozice bude přístupná v otevírací době muzea, vždy v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 a to pro maximálně pět návštěvníků. Místo je možné si rezervovat v informačním centru při nákupu vstupenky. Rottalův meč byl symbolem moci moravského zemského hejtmana, zástupce panovníka, kterým Jan z Rottalu, majitel holešovského panství, v letech 1648 – 1655 byl. Obrazně se dá říci, že na Moravě platil za obdobu korunovačních klenotů.
Z historie zámku
zámek v Holešově stojí na místě, kde se původně nacházela gotická tvrz pánů ze Šternberka. Od 16. století zámek měnil podobu z renesančního až na dnešní raně barokní. O to se nejvíce zasloužily rody Rotalů a později Bruntálských z Vrbna. Je obklopen jedinečným rozsáhlým parkem francouzského typu, který volně přechází do anglické obory. Park má rozlohu 30 hektarů. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem významného rodáka, hudebního skladatele F. X. Richtera.