Zoo Praha, proslavená po celém světě chovem koní Převalského, chová tato zvířata v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Mimo jiné se tady zvířata aklimatizují před dalším transportem.
Od konce 80. let na pozemcích v Dolním Dobřejově funguje
chovné zařízení Zoo Praha, kde jsou chováni
koně Převalského s výhledem jejich přesunu zpět do přírody, většinou na území Mongolska. Kromě koní Převalského zde také žijí
kiangové, losi, alpaky, kozy a mufloni. Jsou ze také starší koně takzvaně na dožití anebo takoví, kteří byli z nějakého důvodu vyřazeni z chovu, nebo nejsou použitelní k dalšímu transportu.
V Dobřejovském prostředí jsou totiž o něco
tvrdší podmínky. Hlavně v zimě tady teploty klesají níže než v
pražské zoo. Transport například právě do volné přírody Mongolska je tak pro koně mnohem přirozenější. Do transportu se dostanou jen fyzicky a psychicky silní jedinci.
Chovná stanice není přístupná pro veřejnost, ale koně a kiangy je možné
zahlédnout z cesty mezi výběhy, kudy vede modře značená Vyhlídková trasa Střezimíř. Pro lepší adaptaci zvířat k návratu do přírody však větší návštěvnost není žádoucí, proto může být i cesta kdykoli uzavřena.
Zjistěte více o unikátní chovné stanici koně Převalského v Dolním Dobřejově, která je součástí projektu Zoo Praha.
Chovná stanice v Dolním Dobřejově je zařízení Zoo Praha, které se specializuje na chov koní Převalského s cílem jejich následného vypuštění zpět do přírody.
Chovná stanice se nachází v Dolním Dobřejově, který je součástí České republiky.
Kromě koní Převalského zde žijí kiangové, losi, alpaky, kozy a mufloni.
Starší koně jsou v chovné stanici 'na dožití' nebo byli z nějakého důvodu vyřazeni z chovu a nejsou použitelní k dalšímu transportu.
Ne, chovná stanice není přístupná pro veřejnost, ale koně a kiangy je možné vidět z cesty mezi výběhy.
Vyhlídková trasa Střezimíř slouží k pozorování koní a kiangů. Může být ale kdykoli uzavřena, aby se zabránilo přílišné návštěvnosti a nežádoucímu rušení zvířat.
Prostředí v Dolním Dobřejově má tvrdší podmínky zejména v zimě, kdy teploty klesají níže než v pražské zoo. To pomáhá adaptaci koní na transport do volné přírody Mongolska.
Do transportu se dostanou pouze fyzicky a psychicky silní jedinci, což zvyšuje šance na úspěšnou aklimatizaci a přežití v divoké přírodě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.