
Pro
Zoo Praha jde bez nadsázky o historický okamžik. Koně Převalskéh
o jsou zpět na dalším místě, kam patří. Když
stádo vyšlo z aklimatizační ohrady, chovali se koně naprosto klidně a v nízkém podvečerním slunci chovatelům umožnili pořídit působivé fotografie. Byla to dojemná chvíle, ve které se zúročily měsíce a měsíce příprav a extrémně náročné transporty letouny CASA Armády ČR. Toto je nejvyšší meta v úsilí moderních zoologických zahrad.
Hřebec Zorro a
klisny Ypsilonka, Umbra, Wespe, Sary a Tessa se po vyběhnutí z ohrady chovali naprosto přirozeně. Začali se ihned pást, a dokonce se záhy převalovali ve stepní vegetaci. V aklimatizačních ohradách ve Zlaté stepi tak zůstávají loni dovezená Zeta II s letos přepravenými Zinou II a Grâce a hřebec Galvan se čtyřmi klisnami z maďarského Národního parku Hortobágy.
Návrat divokých koní

Kůň Převalského je dnes
jediným žijícím druhem divokého koně. Kvůli lovu, narušování prostředí či konkurenci hospodářských zvířat už v polovině minulého století málem vyhynul. Právě
Zoo Praha, ve které se po druhé světové válce zachoval jeden z pouhých dvou chovů koní Převalského, vede
mezinárodní plemennou knihu tohoto druhu a
koordinuje jeho Evropský chovný program (EEP). Díky neúnavnému úsilí chovatelů se podařilo navrátit koně Převalského do
mongolské stepi a nyní reintrodukce probíhá ve
středním Kazachstánu. V rámci projektu Návrat divokých koní jsou zvířata z
Prahy přepravováni ve spolupráci s Armádou ČR za pomoci armádních letounů.
V současnosti však
v areálu zoo návštěvníci stáda
převaláků nespatří – tam, kde dříve koně Převalského mívali ohradu, se dnes nachází nová
expozice Gobi, která simuluje
mongolskou stepní a pouštní krajinu, a je domovem koní Převalského, manulů a dalších živočichů. Navíc zde najdete autentickou jurtu, mongolské ovó, kosti dinosaurů a další artefakty z Gobi. Expozice se nachází v horní části zahrady, u stanice lanovky.

Většina stáda je umístěna v
chovném a aklimatizačním zařízení v Dolním Dobřejově. Menší stádo také obývá rozlehlý
výběh na pražských Dívčích hradech. Podívat se za převaláky tak můžete na toto místo, uvidíte je z několika pozorovatelen. Doporučujeme si proto s sebou vzít dalekohled a pokud chcete koně fotit, tak také fotoaparát s delším objektivem.
Chovná stanice není přístupná pro veřejnost, ale koně je možné zahlédnout z cesty mezi výběhy, kudy vede modře značená Vyhlídková trasa Střezimíř.
Návrat divokých koní můžete podpořit převodem libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít (č. ú.: 43–680 466 0247/0100) nebo
nákupem suvenýrů na e‑shopu
Zoo Praha v sekci s názvem Pomáháme jim přežít. A v neposlední řadě samozřejmě také samotnou návštěvou
Zoo Praha.
Zoo Praha oslavuje vypuštění koní Převalského do volné přírody v Kazachstánu. Tento krok zdůrazňuje snahu o ochranu a reintrodukci druhů.
Historický význam spočívá v reintrodukci koní Převalského do volné přírody ve středním Kazachstánu, čímž se snaží navrátit tuto druhově původní populaci zpět do jejich přirozeného prostředí.
První koně Převalského byli vypuštěni do volnosti 4. června 2025.
Zoo Praha vede mezinárodní plemennou knihu koní Převalského, koordinuje Evropský chovný program a má klíčovou roli v jejich ochraně a reintrodukci.
Klisny byly opatřeny GPS obojky, aby bylo možné skupinu dále sledovat a monitorovat jejich pohyb a zdraví.
V expozici Gobi mohou návštěvníci spatřit koně Převalského, manuly, autentickou jurtu, mongolské ovó, kosti dinosaurů a další atrakce simulační mongolské stepní a pouštní krajinu.
Koně převaláky můžete vidět v Dolním Dobřejově a na pražských Dívčích hradech, kde jsou umístěny vyhlídkové pozorovatelny.
Přispět je možné převodem finanční částky na sbírkové konto nebo nákupem suvenýrů v e-shopu Zoo Praha.
Zoo Praha nabízí rozsáhlé pavilony, expozice, restaurace, občerstvení, lanovou dráhu, vláček a další atrakce pro děti i dospělé.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.