Táborské divadlo je středoevropskou raritou. Má jediné jeviště s dvěma pravoúhle připojenými hledišti. Menší z nich, které se nalézá v historické budově, je určeno pro komorní představení. Tuto neobvyklou podobu budova získala po generální rekonstrukci v 60. letech minulého století.
Táborské divadlo dostalo jméno podle slavného rodáka
Oskara Nedbala, významného hudebního skladatele, dirigenta a vynikajícího violisty.
První stálá divadelní budova, otevřená roku 1840, vznikla v místech dnešního divadla z původní obilné sýpky. Teprve po zbourání Pražské brány se vytvořilo místo pro novou stavbu. Její tvůrci si vzali za vzor Národní divadlo v Praze, symbol kulturního obrození českého národa. Dokládá to nejen novorenesanční tvar průčelí, ale také podoba a výzdoba interiérů včetně hesla
"Tábor sobě" nad oponou jeviště v komorním sále.
Počátkem šedesátých let minulého století byla zahájena zásadní přestavba budovy. Vzniklo tak moderní divadlo s novoklasicistní fasádou a novým hledištěm, které pojme až 700 diváků.
Na obou scénách pravidelně hostuje na tři desítky všech pražských a většiny oblastních divadelních souborů. Sály jsou zároveň využívány jako koncertní síně pro vážnou hudbu a dávají prostor pořadům hudebně-zábavných skupin všech druhů. Nedílnou součástí divadla je i komorní síň, divadelní klub a kavárna. Pořadům konaným v červenci a srpnu v rámci
Táborského kulturního léta slouží kromě toho ještě přilehlý terasovitý divadelní park.
Poznejte Táborské divadlo, středoevropskou raritu s unikátním jevištěm a bohatou historií, pojmenované po hudebním skladateli Oskaru Nedbalovi.
Oskar Nedbal byl významný hudební skladatel, dirigent a vynikající violista, po kterém je pojmenováno Táborské divadlo.
Táborské divadlo je unikátní svým jevištěm s dvěma pravoúhle připojenými hledišti, což je rarita ve střední Evropě.
Původně na místě dnešního divadla stála obilná sýpka, kde byla v roce 1840 otevřena první stálá divadelní budova v Táboře.
Při tvorbě nové budovy v 19. století bylo za vzor vzato Národní divadlo v Praze, symbol kulturního obrození.
Nové hlediště, vytvořené během rekonstrukce v 60. letech, pojme až 700 diváků.
Kromě hlavních sálů divadlo nabízí komorní síň, divadelní klub a kavárnu.
Divadlo hostí různé typy programů, včetně koncertů vážné hudby, hudebně-zábavných skupin a divadelních představení z různých regionů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.