Naučná trasa Peklem, kaňonovitým údolím Robečského potoka, vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale na jaře po cestě uvidíte tisíce bledulí.
Českolipské Peklo v údolí Robečského potoka je národní přírodní památkou. Potok se zde zařezává do vlhkého údolí na pískovcovém podloží, ve kterém voda vymodelovala bizarní tvary skal. Území je především ceněno z biologického hlediska jako lokalita bohatá na ohrožené druhy rostlin (bledule jarní, prvosenka vyšší, stulík žlutý) a živočichů (výr velký, ledňáček říční, skorec vodní). Po celé délce trasy vás budou doprovázet trsy bledulí jarních, které zde vykvétají na začátku dubna.
Do obce Zahrádky se můžete vypravit autobusem a za místním zámkem následujete červenou značku, která vás bude provázet po celou trasu. Na začátku výletu vás překvapí skalní obydlí, nebo stájí, do kterých lze volně vejít. Cesta pokračuje pod vlakový viadukt z roku 1898 – technickou památku, kde objevíte (na jaře) první trsy bledulí jarních, které vás od této chvíle budou provázet celou cestu. Lidovou architekturu jako z pohádky můžete obdivovat v malebné osadě Karba, na kterou navazuje bývalý mlýn. Cesta se svažuje k nivě Robečského potoka, a proto vede po dřevěném chodníčku. Z obou stran vás postupně obstoupí pískovcové stěny. Na cestě jsou i různé průlezy, skalní tunely a samozřejmě lávky.
Neprostupné údolí se stávalo v období válek pro obyvatele okolních vsí úkrytem před vojenskými oddíly i verbíři. Počátkem 19. století upravil hrabě Vincenc Karel Kounic, tehdejší majitel
zámku Zahrádky, okolí svého zámku v romantický krajiný celek, k němuž patřilo i Peklo. Robečský potok byl po celém svém toku splavněn a plavba na člunu patřila k oblíbeným kratochvílím šlechty pobývající na zámku. Na konci (nebo začátku cesty) u Pekelského rybníka vás možná překvapí
skalní reliéfy – podobizny bez popisu. Jedná se o reliéf
Friedricha Nietscheho (který se podobá Stalinovi) a podobiznu
Richarda Wagnera. Portréty ve skalách vytvořili v letech1934 sochaři Erich Hockel a Augustin Schindler z
České Lípy.
Cestu malebným údolím lze však
absolvovat pouze pěšky, cyklisté sem mají zakázaný přístup umocněný záterasy, které nelze překonat ani s kočárkem.
Naučná stezka ze Zahrádek do České Lípy
Naučná stezka, která vede
romantickou nivou národní přírodní památky sleduje
skalní převisy, prochází skalním tunelem i zamokřenými místy, která lze přejít pouze po dřevěných chodnících. Upozorňujeme, že údolí Robečského potoka je
schůdné pouze pro pěší. Nelze zde jezdit na kole (jsou zde dřevěné zátarasy opatřené zákazovými značkami), ani s kočárkem.
Naučná trasa Peklem má délku 8 km a vede mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa.
Na trase můžete vidět malebné osady s lidovou architekturou, skalní obydlí, vlakový viadukt z roku 1898 a pískovcové stěny. Obdivovat můžete i krajinnou architekturu, jako jsou průlezy, skalní tunely a dřevěné chodníčky.
Českolipské Peklo je národní přírodní památka, kde se Robečský potok zařezává do vlhkého údolí na pískovcovém podloží, vytvářející bizarní tvary skal.
V údolí můžete najít chráněné druhy rostlin jako bledule jarní a živočichů jako výr velký nebo ledňáček říční.
Do Zahrádky se můžete dostat autobusem a od místního zámku následovat červenou značku, která vás povede celou naučnou trasou.
Během válek sloužilo neprostupné údolí jako úkryt pro obyvatele okolních vsí před vojenskými jednotkami a verbíři. Taktéž hrabě Vincenc Karel Kounic v 19. století upravil okolí svého zámku v romantický krajiný celek.
V minulosti patřila k oblíbeným kratochvílím šlechty plavba na člunu po Robečském potoku, který byl splavněn po celé své délce.
Na konci trasy u Pekelského rybníka můžete objevit skalní reliéfy, konkrétně podobiznu Friedricha Nietscheho a Richarda Wagnera vytvořené sochaři Erichem Hockelem a Augustinem Schindlerem.
Údolí je přístupné pouze pěšky kvůli dřevěným zátarasům s zákazovými značkami, které brání přístupu cyklistům a kočárkům.
Během jara můžete podél trasy vidět tisíce bledulí jarních, které vykvétají na začátku dubna.