ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Most, Doupov a Přísečnice – města, která neexistují
Památky

Věda a historie není nuda: Most, Doupov a Přísečnice – města, která neexistují

Poslechněte si audio verzi článku
Pod hladinami přehrad zmizela místa, která by dnes patřila k turistickým perlám – třeba Červenské nebo Svatojánské proudy. Voda se zavřela i nad řadou vesnic a osad, další zanikly kvůli těžbě uhlí. Někdy šlo o samoty, ale jindy o velká města, kde žily tisíce a dokonce desetitisíce lidí. Pojďte se s jejich osudy seznámit na Kudy z nudy.
Zaniklé vesnice Českého lesa, Šumavy, Krušných hor a Novohradských hor dýchají zvláštní nostalgií. Po řadě obcí ale nezbylo nic a v místech, kde stávaly, se dnes táhnou hnědouhelné doly anebo se rozlévají hladiny vodních nádrží. V suchých letních měsících se zbytky několika vesnic objevují ve vysychajících přehradách, například starého Bítova v jedené z mnoha zátok Vranovské přehrady na Znojemsku. Tentokrát ale necháme vesničky a vísky stranou a podíváme se do zaniklých měst. Babylón, Sodomu, Gomoru, Tróju, Pompeje nebo mayská města hledají a – pokud se je povedlo objevit – navštěvují lidé z celého světa, ale znáte také jména Doupov, Přísečnice nebo Most?


 

Most a Starý Most: místo města vzniklo jezero

Město Most vzniklo na přelomu 12. a 13. století pod hradem Hněvínem na důležité zemské stezce z Prahy do saského Freibergu. Přes bažiny Komořanského jezera vedla soustava dřevěných mostů, které daly městu jméno. Vznik Mostu se připisuje rodu Hrabišiců – a právě hrabání nakonec bylo pro město s 800 let dlouhou historií osudné. Na sklonku března 1964 vláda rozhodla kvůli postupující těžbě uhlí o jeho likvidaci. Vedle Litoměřic nejcennější historické město severních Čech a jedno z nejcennějších v celém Československu muselo jít kvůli 100 milionům tun hnědého uhlí k zemi.



Kolik lidí přišlo o své domovy? Podle sčítání lidu měl Most v roce 1961 celkem 47 199 obyvatel. O deset let později jih bylo něco málo přes osm tisíc, za dalších deset let pět a v roce 1991 nula. Bourání začalo v roce 1967, poslední domy padly o dvacet let později. Kulisy zanikajícího města hojně využili filmaři: starý Most tak můžete vidět v několika válečných filmech. Všechny filmy i historické fotografie ovšem zastiňuje ta, kde přes někdejší Husovo náměstí projíždí obří uhelné rypadlo.

Ze starého Mostu dnes zbyl jen pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se z původního místa přesunul zhruba o kilometr dál. Na místě starého města se dnes leskne hladina Mosteckého jezera. Justiční palác, několik klášterů a kostelů i měšťanské domy byly srovnány se zemí, zachránilo se jen pár sousoší a morové sloupy. Kdo ale mohl, ten v Mostě zůstal nebo se sem vrátil: centrem nového města se stala sídliště, budovaná v 60. letech jako předměstí starého Mostu. Dnes v Mostě žije přibližně 64 tisíc obyvatel.
 

Přísečnice: zaniklé hornické městečko v Krušných horách

Jako všechny vodní nádrže, které slouží jako zásobárny pitné vody, je i okolí přehrady Přísečnice v Krušných horách nepřístupné. Podívat se můžete na hráz nad obcí Kryštofovy Hamry, přehrada se dá objet po cyklostezkách, ale cesty v těsné blízkosti vodní nádrže jsou pro cyklisty i pěší trvale uzavřeny.



Podobně jako Most i hornické město Přísečnice vzniklo někdy na přelomu 12. a 13. století v úžlabině mezi zalesněnými kopci nad potokem stejného jména. Střed města tvořilo náměstí se zámkem a radnicí, nad měšťanskými domy se tyčila špičatá věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Díky kinu, koupališti a hezkému okolí byla Přísečnice vyhledávaným letoviskem, v zimě zase nabízela výborné lyžařské terény.

Většinou tu žily tři až čtyři tisíce lidí. Po poválečném odsunu Němců se sice počet obyvatel snížil na třetinu, ale městečko rozhodně nestrádalo. Kdyby se začátkem sedmdesátých let 20. století nerozhodlo o stavbě přehrady a nedošlo k postupné demolici města a zatopení jeho území, dnes byste v Krušných horách mohli navštívit místo, které by se hodně podobalo malebným saským hornickým městům.

Před zatopením byly zdokumentovány všechny umělecké památky. Ostatky mrtvých se přestěhovaly na lesní hřbitov ve Vejprtech, vybrané náhrobky do sbírek muzea v Chomutově. Mariánský sloup z Přísečnice dnes stojí v Klášterci nad Ohří, sloup Nejsvětější Trojice a další sochy najdete u kostela ve Vejprtech. Své město dál symbolicky střeží jen socha Panny Marie Svatohorské z roku 1735. Původně stála proti hřbitovu, dnes ji uvidíte u křižovatky silnic na jižním okraji u vodní nádrže Přísečnice, nedaleko od místa, kde stávala kdysi.
 

Doupov: město v nepřístupném vojenském újezdu

Zbytky lipové aleje z bývalého náměstí, několik schodů, které vedly ke klášterní kapli, cypřiše na bývalém hřbitově, skladiště na bývalém nádraží, zbytky zdí valchy, novogotická hrobka rodu Zedtwitzů a starý buk, který stával u takzvané Buchenkapelle, kaple Panny Marie Čenstochovské – to je všechno, co zbylo po městečku Doupov v Doupovských horách.



Zedtwitzové byli posledními majiteli doupovského panství, které koupili roku 1858 od hraběte Černína. Byli výbornými hospodáři a přivedli neprosperující panství k nebývalému rozkvětu. V Doupově stál zámek, několik kostelů a kolej piaristů, za první republiky tu fungovalo gymnázium, dva hotely, dvě vinárny, šest hostinců, pět cukráren, výrobna limonád, parní pila, čtyři mlýny a další podniky. Na druhé straně si Doupov až do svého zániku zachoval téměř středověký ráz: nebyl tu ani vodovod a obyvatelé byli odkázáni na studny.

O osudu městečka jako by rozhodla už druhá světová válka. Po odsunu původního obyvatelstva ze Sudet klesl počet obyvatel z původních necelých dvou tisíc na třetinu, noví se sem stěhovat nechtěli. Pro chátrající město bylo poslední tečkou zřízení vojenského újezdu Hradiště. Všichni zbývající obyvatelé se museli vystěhovat a v roce 1954 bylo 800 let staré město úředně zrušeno.

Dnes je vojenský prostor v Doupovských horách nepřístupný, nejsou tu vyznačené žádné trasy pro pěší ani cyklisty. Na místo, kde stával Doupov, se zkrátka nepodíváte.
 

Karviná: město z románu Šikmý kostel

Město, které sice nezmizelo, ale vypadá úplně jinak než dřív, je Karviná. Začátkem 20. století byla Karviná městem plným života s mnoha výstavnými budovami a hornickými koloniemi. Stál tu zámek Solca, honosná radnice, dva kostely, pivovar, úřady, školy, hotely a plovárna, rozvíjely se živnosti, obchody, spolková i kulturní činnost. Zkázou pro město se stalo uhlí. Téměř celá stará Karviná zanikla vlivem poddolování, ta dnešní vznikla sloučením několika obcí až po druhé světové válce o něco dál směrem na severovýchod. O jejích osudech si můžete přečíst v seriálu Česko mezi řádky v článku o románové trilogii Šikmý kostel od Karin Lednické.

POHO Park – důl Gabriela v Karviné Památky

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

Projekt POHO Park usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny, které nabídne zázemí nejen návštěvníkům dolu Gabriela, ale také přilehlého kostela sv. Petra z Alkantary. Vzniknout by měl do roku 2027.

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné Památky

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné

V místě centra původního města Karviná, dnes Doly, najdeme kostel postavený v roce 1736 v barokním slohu, který je zasvěcený sv. Petru z Alkantary. Kostel je známý také pod pojmem "šikmý" kostel v Karviné.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům Zážitky

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Nezapomenutelný zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. V roce 2024 se nekoná.

Údolní nádrž Přísečnice Příroda

Údolní nádrž Přísečnice

Krušnohorská vodní nádrž byla postavena v letech 1969 – 1976 jako zdroj pitné vody pro severočeskou hnědouhelnou oblast.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Vypravíme se také do krušných hor po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do lázní. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.

Most

Most

Město, které v 70. letech minulého století zmizelo ze světa kvůli těžbě uhlí, dnes už připomínají jen staré fotografie a vzpomínkové akce. Nový Most vyrostl o kousek dál, ale okolní krajina se už zase zelená a tak jako před staletími na vše dohlíží přesunutý kostel a kopec Hněvín s malým hrádkem.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků Příroda

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Kolejové lože v Mostě – část konstrukce pro přesun děkanského kostela Památky

Kolejové lože v Mostě – část konstrukce pro přesun děkanského kostela

Zajímavý historický artefakt věnovala obyvatelům Mostu skupina Sev.en Česká energie, která v okolí města provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.

Offroadsafari – objevte nečekaná místa netradičním způsobem s průvodcem Zážitky

Offroadsafari – objevte nečekaná místa netradičním způsobem s průvodcem

Představíme vám okouzlující Krušné hory protkané štolami, třetihorní sopky Českého středohoří, stratovulkán Doupovských hor a mezi tím Mosteckou uhelnou pánev plnou obřích povrchových dolů a chemického průmyslu. Nikde jinde nenajdete na malé ploše tolik zcela odlišných typů krajiny.

Karviná

Karviná

Dnešní Karviná není stará Karviná, protože ta zanikla při těžbě černého uhlí. Místo, kde stála původní osada, připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary, který po poddolování i s okolím poklesl o 36 m. Kromě toho můžete navštívit také empírový zámek s parkem či lázně Darkov.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky

Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?

Využijte hezké dny k cestování a poznávání různých zákoutí naší vlasti.. Co takhle podniknout výlet na některý z hradů a zámků, kde žil anebo které založil Karel IV.? Král a císař byl v tomto směru velmi aktivní – a zdaleka nešlo jen o Karlštejn.
2. září 2024 6:37
Památky