Hradec Králové je místem s dlouhou historií, která nepostrádá dramatická období a zvraty. Stálá expozice Muzea východních Čech v Hradci Králové představuje nejstarší dějiny královského města až po období Salonu republiky.
Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
Před prohlídkou si návštěvníci mohou v pokladně muzea zapůjčit audioprůvodce (včetně sluchátek). Zajímavou formou tak získají informace o prezentovaných tématech, včetně ukázek z historických pramenů a vzpomínek pamětníků. Návod na obsluhu audioprůvodce je k dispozici na pokladně muzea.
K MĚSTU ČESKÝCH KRÁLOVENPrvní část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál představuje Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
Prologem expozice je úvodní část věnovaná historii osídlení královéhradeckého návrší a přilehlého okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou. Její stěžejní část zachycuje časové období 13. až 16. století a zaměřuje se zejména na význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a urbanistickou výstavbu města. Pro návštěvníka je velice osvěžující architektonická stránka expozice. Stejně jaké u dalších částí jsme výstavní mobiliář zasadili do kulis historického Hradce Králové. V tomto případně vytváříme volnou představu Velkého náměstí. Centrálním exponátem je středověký model města.
Hlavním kurátorem expozice je
Mgr. Radek Bláha.
K PEVNOSTIDruhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
Tato část expozice pojímá historické období Hradce Králové od baroka až po prusko-rakouskou válku 1866. V přední části expozice je imitace švédské fortifikace připomínající dobu třicetileté války, odkud do hlavní části expozice projdete replikou pevnostní brány ukotvené v pevnostní zdi. Ústředním exponátem této části je model Hradce Králové od F. Žaloudka představující město v roce 1865. Prezentovaná bje zde válka 1866 z pohledu obyvatel města, ale v pozadí nezůstává ani soužití vojenské posádky a civilních obyvatel. Expozici oživují figuríny v dobovém oblečení a multimediální projekce.
Hlavním kurátorem expozice je
Mgr. Josef Šrámek, Ph.D.K SALONU REPUBLIKYTřetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.
Expoziční sály ve třetím nadzemním podlaží se od předchozích dvou částí liší v zapojení multimédií, k čemuž vybízí samotné historické období, jemuž se expozice věnuje. Ohromnou devizu období konce 19. století, které je spjaté s bouráním pevnostního Hradce Králové až po vrchol první republiky, představuje fenomén fotografie a filmu.
První část výstavního sálu expozice zahrnuje časové období od bourání pevnosti (konec 19. století) do rozkvětu města v meziválečném období. Symbolicky tvoří přechod od pevnosti k nové urbanistické výstavbě imitace Pražského mostu a tzv. Kotěrova kiosku. Tyto kulisy umožňují využití samoobslužných interaktivních panelů obsahujících stovky dobových fotografií. Velmi zajímavým prvkem této části expozice je projekce mapující správní a stavební vývoj Hradce Králové do roku 1945.
Při přechodu do druhé části sálu se návštěvník ocitne na prvorepublikovém náměstí. Zde jsme neměli ambici věrné kopie místa, jako jsme tomu tak činili v předchozích částech, ale dokumentujeme běžný život a snažíme se jej zprostředkovat návštěvníkovi tak, jak jej vnímali tehdejší obyvatelé Hradce Králové. Návštěvník se tak po přechodu ze střídmě pojaté předchozí části ocitne doslova v Jiříkově vidění, kdy ho pohltí atmosféra prvorepublikového života. Tento efekt navíc umocní i pravidelné střídání dne a noci a zakomponované figuríny v dobovém oblečení. Výlohy obchodů jsou využity jako výstavní vitríny pro sbírkové předměty daného období. Ústředním exponátem je automobil Start vyrobený v Hradci Králové v roce 1929. Třešničkou na dortu je replika Bia Central, v němž se návštěvník může usadit a vychutnat si vybrané úryvky dobových filmů. Ani v této části expozice nechybí zapojení interaktivních prvků, multimédia obohacují i prvky haptické.
Hlavní kurátorkou je
PhDr. Pavla Koritenská.
Pozvánka do stálé expozice Cesty města.
Ponořte se do historie Hradce Králové s novou stálou expozicí, která přináší multimediální prvky a interaktivity.
První část expozice představuje historii osídlení Hradce Králové a okolí od doby paleolitu až po mladší dobu železnou a urbanistickou výstavbu města v období 13. - 16. století, včetně modelu Velkého náměstí.
Druhá část expozice zahrnuje období bastionové vojenské pevnosti až po prusko-rakouskou válku 1866.
Expozice zahrnuje interaktivní panely, multimediální projekce a možnost využití audioprůvodců.
Ano, je připraven doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
Ústředním exponátem třetí části expozice je automobil Start vyrobený v Hradci Králové v roce 1929.
Expozice je rozdělena na tři nadzemní podlaží muzea.
Hlavními kurátory expozice jsou Mgr. Radek Bláha, Mgr. Josef Šrámek, Ph.D. a PhDr. Pavla Koritenská.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.